У цей день 19 квiтня

 

  У свiтi:
• ень Святого Миколая Чудотворця (St. Hicholas Day) – одного з найшанованіших християнських святих. Святий Миколай – захисник воїнів, водіїв і мандрівників, помічник бідних, покровитель дітей і студентів, моряків, торговців і лучників. Православні християни пам’ятають і шанують його як історичну особу і великого святого (вшановують у цей день померлого близько 345 р. архієпископа Миколу, який славився своєю добротою і милосердям), а в католицьких країнах він став прообразом міфічної постаті Санта Клауса. В Україні – Св. Миколая. Як і на Введення, у цей день велике значення має «перший полазник». Першим до будинку має увійти чоловік добрий, здоровий, господарський – це хороша ознака для сім’ї. В Україні в цей день традиційно існує низка обрядодій. Стіл на Миколу пісний, проте дозволяється послаблення Різдвяного посту – можна їсти рибу. Дітям на це свято дарували книги, іграшки, солодощі. Після Миколая в Україні щовечора збиралися на «вечорниці» (коли молодь сиділа до півночі) і «досвітки» (коли засиджувалися до третіх півнів). На Миколая хлопці починали домовлятися про колядки. Через Миколу хлопець чи дівчина передавали своїм коханим подарунки. 19 грудня прийнято попросити вибачення і самому пробачити кривдників. У народі говорили: «На Миколу клич і друга, і ворога, всі помиряться». Прийшла пора миколаївських морозів: «Підійшов би Микола, а вже зима сама за ним саньми приїде». Цей день починає низку різдвяних свят. Починали готуватися до Різдва.

• День співробітництва Південь-Південь Організації Об’єднаних Націй (United Nations Day for South-South Cooperation). Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН 23 грудня 2003 р. Під співробітництвом Південь-Південь мається на увазі взаємовигідне співробітництво між країнами, що розвиваються. Співпраця Південь-Південь є одним із важливих елементів міжнародного співробітництва з метою розвитку і відкриває перед країнами, що розвиваються, та країнами з перехідною економікою реальні можливості забезпечити на основі індивідуальних і колективних зусиль поступальне економічне зростання і сталий розвиток.

• День адвокатури. Відзначається в Україні згідно з Указом президента України № 1121/2002 від 02.12.2002 р. «Про День адвокатури». Адвокат (лат. «Advocatus» – від «advoco» – запрошую) – особа, професією якої є надання кваліфікованої юридичної допомоги фізичним особам (громадянам, особам без громадянства) та юридичним особам (організаціям), у тому числі захист їхніх інтересів і прав у суді. Адвокатура як професія відома з найдавніших часів. Адвокатом може бути людина, яка має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або, відповідно до міжнародних договорів України, дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі права не менше 2-х років, володіє державною мовою, склала кваліфікаційні іспити, одержала в Україні свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та прийняла Присягу адвоката України. Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, нотаріаті, органах внутрішніх справ і служби безпеки, державного управління. Адвокатом не може бути особа, яка має судимість.

• Міжнародний день допомоги бідним (англ. International Day to Assist the Poor). Відзначається за рекомендацією ООН з 2000 р. За статистикою, кожен четвертий житель планети злидарює. ООН під бідністю розуміє «вимушену відсутність потрібних ресурсів, які необхідні для задовільного способу життя». Для неї характерний не тільки дефіцит грошей, але і відсутність роботи, житла, можливості отримати освіту та доступу до охорони здоров’я. Нині існують два головних критерії визначення бідності. Перший, історично більш ранній, ґрунтується на встановленні бідності як абсолютної категорії. Офіційно визначити її можна шляхом розрахунку мінімальних благ, які допомагають індивіду вижити. Інший підхід до встановлення бідності набув поширення в післявоєнний період. Він базується на факті неоднорідного розподілу доходів у суспільстві. В даному випадку, в поняття рівня життя включається не тільки уявлення про рівень харчування, але також потреба людини не відчувати моральних страждань через невеликий прибуток. Самі ж злидні у світовій практиці вимірюються за допомогою прожиткового мінімуму, що виражається у двох аспектах: соціальному та фізіологічному. До соціального мінімуму, крім найменших норм задоволення фізичних потреб, включаються витрати на внутрішні та суспільні запити, необхідні, щоб люди могли брати участь у всіх сферах життя суспільства. Люди не здатні нормально брати участь у громадському житті, підтримувати встановлені в даному суспільстві стосунки, якщо у них для цього недостатньо коштів.

• 190 років від дня народження Данила Лукича Мордовця (варіант прізвища – Мордовцев), українського письменника, історика, публіциста, перекладача, автора й укладача збірки «Малоросійський літературний збірник», оповідань «Старці», «Дзвонар», «Солдатка», романів «Сагайдачний», «Палій», «Дві долі», нарисів «Під небом України», «За що ж?» та інших. Помер 23 червня 1905 року.

• 105 років від дня народження Едіт Піаф (справжнє ім’я та прізвище – Едіт Джованна Гасьон), французької співачки та актриси, однієї з найвідоміших естрадних співачок світу, виконавиці більш ніж 250 пісень, серед яких «Париж – Середземномор’я», «Вона жила на вулиці Пігаль», «Мій легіонер», «Ні, я ні про що не шкодую», «Юрба», «Мілорд», «Ти не чуєш», «Право кохати». Фільмографія: «Париж завжди співає», «Французький канкан», «Коханці завтрашнього дня» та інші. Померла 10 жовтня 1963 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека