У цей день 14 квiтня

 

  У свiтi:
• День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 945/2006 від 10.11.2006 р. у день, коли було закінчено будівництво саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь понад 650 тис осіб із усього Радянського Союзу, з яких більше половини були жителями Української РСР. Фахівці, які вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще у 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, в якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких – недостатній для нормального життя розмір пенсії. Напряму з цією проблемою пов’язана й інша проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тис осіб із тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення. З 1992 р. усім іншим видавали посвідчення постраждалих від чорнобильської катастрофи. Незважаючи на всі труднощі та проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом.

• День Пророка Наума – покровителя розуму, знань і благодійності. У давнину діти починали вчитися з дня Наума (за ст. ст. – 1 грудня), і цей день називався «Наум-грамотій». Це була найзручніша для сільських дітей пора здобувати освіту. Тому що найголовніші сільськогосподарські роботи вже завершені. Увечері хрещені батьки запрошували до себе хрещеників, котрі приходили з букварями і заучували літери. З цього дня починали освоювати музичні інструменти ті, хто бажали володіти грою на бандурі та скрипці. У народі казали: «Наум наставляє на ум», «Святий Наум гострить розум». Завжди вважалося, що під час навчання не можна їсти; також не слід після закінчення читання класти книгу сторінками вниз.

• 180 років від дня народження Михайла Петровича Старицького, українського прозаїка, драматурга, театрального та культурно-громадського діяча, перекладача казок Г.Х. Андерсена, творів П. Меріме, В. Шекспіра, О. Пушкіна, А. Міцкевича, Г. Гейне, автора віршів, інсценівок «Різдвяна ніч», «Сорочинський ярмарок», «За двома зайцями», п’єс «Циганка Аза», «Не судилося», «Талан», роману «Розбійник Кармелюк», історичних романів «Облога Буші», «Богдан Хмельницький», історичних драм «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка». Помер 27 квітня 1904 року.

• 125 років від дня народження Поля Елюара (справжнє ім’я та прізвище – Ежен Еміль Поль Грендель), французького поета, автора збірок «Обов’язок і тривога», «Вірші для мирного часу», «Присвячення», «Фенікс», «Обличчя загального світу». Помер 18 листопада 1952 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека