У цей день 7 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день цивільної авіації (International Civil Aviation Day). Відзначається з 1994 р. за ініціативи Міжнародної організації цивільної авіації та за рішенням Генеральної Асамблеї ООН (6 грудня 1996 р.). у зв’язку з 50-ю річницею підписання Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, відповідно до якої створена Асамблея Міжнародної організації цивільної авіації (International Civil Aviation Organization, ICAO). Україна стала членом ICAO у вересні 1992 р. З 15 грудня 1999 р. – членом Європейської конференції цивільної авіації. Цивільна авіація – перевезення пасажирів, багажу, вантажів і пошти; виконання авіаційних робіт у різних галузях економіки (сільському господарстві, будівництві, для охорони лісів, обслуговування експедицій тощо); надання медичної допомоги населенню та проведення санітарних заходів; експериментальних і науково-дослідних робіт; навчальних, культурно-просвітніх і спортивних заходів, а також пошуково-рятувальних і аварійно-рятувальних робіт і надання допомоги у разі стихійних лих. Цивільна авіація України почала розвивати на початку XX століття. Ще у 1923 р. в Україні було створено авіакомпанію «Укравоздухпуть». Високі показники її роботи стали основою для об’єднання «Укравоздухпуті» з російським «Доброльотом». Так у 30-х роках народився «Аерофлот». Нова доба в історії цивільної авіації України розпочалася зі створення у жовтні 1992 р. державного органу регулювання авіаційної діяльності – Укравіації. В Україні авіаперевезення пасажирів здійснюють транспортні засоби Державної національної авіакомпанії «Авіалінії України», а також низка інших авіакомпаній: «АероСвіт», «Міжнародні Авіалінії України», «Київські авіалінії» та інші.

• День місцевого самоврядування. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1250/2000, від 25.11.2000 р. Місцеве самоврядування – право та спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення. Місцеве самоврядування в Україні – це право територіальної громади – мешканцівів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Місцеве самоврядування – це форма публічної влади, що реалізується специфічними суб’єктами – територіальними колективами та сформованими ними органами, має особливий об’єкт – питання місцевого значення, та здійснюється на основі використання окремого виду публічної власності – комунальної (муніципальної). Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Правовою основою місцевого самоврядування в Україні є Конституція України, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», закони та підзаконні нормативно-правові акти, що приймаються на їхній основі, а також акти органів місцевого самоврядування, які приймаються в межах їхньої компетенції.

• День Святої Великомучениці Катерини. Святу Катерину шанують і на Сході, й на Заході. У західній традиції вона вважається покровителькою навчання. Студенти, філософи, проповідники вшановують святу Катерину як свою небесну покровительку. На Сході Свята Катерина вважається покровителькою шлюбу та наречених, заступницею вагітних жінок. Колись напередодні цього свята, парубки постилися, щоб Бог послав їм добру жінку. Безпосередньо у день свята дівчата ворожать і закликають долю. Ранком до схід сонця дівчина йде в садок і зрізує гілочку вишні. В хаті ставить її у пляшку і чекає до свята Меланки. Якщо до Меланки вишня розквітне – добрий знак, а засохне – кепські справи. Добрий знак – шлюб. Образ Катерини (з грец.– «чиста душею») як захисниці жіночої долі можна знайти в багатьох слов’янських та європейських народів. Традиційно з приходом Катерини починалися люті морози. На Катерину видається найтемніша ніч. Відкривали санний шлях. Починалися Катеринівські гуляння – каталися на санчатах, ворожили, але танцювати заборонялося (триває піст), збиралися у дальню дорогу з товарами. У народі вважали: з Катерини зима піде не миттям, так катанням, не голодом, так холодом. Ясна погода на Катерину – буде морозна зима. Тепла погода – морози вдарять тільки на Варварин день (після 17 грудня).

• 120 років від дня народження Катерини Василівни Білокур, української художниці, майстрині українського народного декоративного живопису, народної художниці УРСР, авторки картин «Буйна», «Рожі і троянди», «Осінь», «Цар-Колос», «Берізка», «Колгоспне поле», портретів і автопортретів. Померла 10 червня 1961 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 125 років тому (1895 р.) у м. Катеринославі почав діяти телефонний зв’язок.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека