У цей день 1 березня

 

  У свiтi:
• У стародавніх римлян грудень був десятим місяцем у році і називався «децембер» (від латинського «децем» – «десять»). Давньоруська назва грудня – «холодець» (холоне все від морозів) або «хмурень» (все частіше і частіше захмарюється небо), «лютень», «стужайло», «мостовик». В українській мові закріпилася назва «грудень», у білорусів – «снежань», поляків – «грудзі». Грудень є найтеплішим зимовим місяцем в Україні. Першим днем зими астрономи вважають момент зимового сонцестояння – 22 грудня. Це найкоротший у році світловий день, здавна званий «сонцеворот». «Сонце на літо, зима на мороз». І дійсно, все холоднішими й холоднішими стають ночі та дні, температура повітря продовжує знижуватися. З 23 грудня в нашій півкулі довгота дня поступово починає збільшуватися – «після сонцевороту хоч на горобиний скок та прибуде дня». 25 грудняя вважається днем найсильніших зимових холодів і заметілей.

• 175 років від початку діяльності Кирило-Мефодіївського братства – української таємної антикріпосницької політичної організації, до якої входили: М. Гулак, М. Костомаров, В. Білозерський, О. Маркович, О. Навроцький, І. Посяда, Д. Пильчиков, Т. Шевченко, П. Куліш, Г. Андрузький, О. Тулуб, М. Савич. Організація проіснувала до березня 1847 р.

• 95 років від початку процесу індустріалізації в СРСР, проголошеного як партійний курс XIV з'їздом ВКП(б) комплексу заходів з прискореного розвитку промисловості. Довідка. Із 1 500 промислових підприємств СРСР у роки першої п'ятирічки в Україні споруджувалося та реконструювалося понад 400. Всього в СРСР споруджено 35 індустріальних гігантів, третину з яких – в Україні. Серед них «Запоріжсталь», «Азовсталь», «Краммашбуд», «Криворіжбуд», «Дніпробуд», «Дніпалюмінбуд», Харківський тракторний, Київський верстатобудівний заводи, Дніпрогес та інші.

• Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Проголошений Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Відзначається з 1988 р. Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, жодна акція в цій галузі не обходиться зараз без неї. Ця стрічка як символ розуміння СНІДу була задумана навесні 1991 р. Її ідея належить художникові Франку Муру. Він мешкав у провінційному містечку штату Нью-Йорк, де сусідня сім’я носила жовті стрічки, сподіваючись на щасливе повернення своєї дочки-солдата з Перської затоки. Стрічки як символ з’явилися вперше під час Війни в Затоці. Зелені стрічки, схожі на перевернуту букву «V», стали символом переживань, пов’язаних із вбивствами дітей в Атланті. Художник вирішив, що стрічка могла бути метафорою і для СНІДу теж. Ідея була прийнята групою «Visual AIDS». Оскільки організація складалася з професійних художників і менеджерів від мистецтва, реклама видимого символу боротьби зі СНІДом була зроблена вельми вдало. Все почалося дуже просто. Ось уривок з ранньої рекламної листівки «Visual AIDS»: «Відріжте червону стрічку 6 сантиметрів завдовжки, потім скрутіть у верхній частині у формі переверненої «V». Використовуйте англійську шпильку, щоб прикріпити її до одягу». Проєкт «Червона стрічка» був офіційно початий на 45-ій щорічній церемонії вручення нагород «Tony Awards» 2 червня 2000 р. Усім номінантам і учасникам було запропоновано (і досить успішно) приколоти такі стрічки. І червона стрічка завоювала величезну популярність. Всеукраїнська спільнота людей, які живуть з ВІЛ/СНІД – українська громадська організація. Найбільша та найпотужніша організація, що представляє інтереси людей, які живуть із ВІЛ/СНІД в Україні, нараховує близько 500 членів і понад 400 співробітників, надає послуги більш ніж 20 000 клієнтів. Заснована в листопаді 2000 р. представниками 15 регіонів, зареєстрована 5 травня 2001 р. як Всеукраїнська благодійна організація.

• День працівників прокуратури. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1190/2000, від 02.11.2000 р. Термін «прокуратура» (від лат. «рrocuro» – «піклуюсь», «керую») означає державний орган, який здійснює нагляд за точним виконанням законів, законності та для притягнення до суду правопорушників. Прокуратура України – єдина централізована система органів державної влади, яка відповідно до Конституції та законів України здійснює обвинувачувальну, представницьку, контрольно-наглядову функції в державі. У державному механізмі України прокуратура виступає як самостійний інститут державного ладу, який реалізує покладені на нього Конституцією та законами України функції у взаємодії з іншими органами державної влади. Прокуратура України формується та діє відповідно до загальних засад, визначених Конституцією та законами України. Головними принципами організації та діяльності органів прокуратури є принципи: централізації системи органів прокуратури; самостійності та незалежності прокуратури; законності; гласності; колегіальності та єдиноначальства прокуратури тощо.

• 220 років від дня народження Мігайя Верешмарті, угорського поета-романтика, автора поем «Втеча Золана», «Казкова долина», казки «Чонгор і Тюнде», драм «Ціллея та Хуняді», «Криваве весілля» та інших. Помер 19 листопада 1855 року.

• 90 років від дня народження Романа Миколайовича Федоріва, українського письменника і журналіста, лауреата Державної премії України ім. Т. Шевченка (1993 р.) та премії Всесвітньої української Фундації Антоновичів (1996 р.), головного редактора (з 1968 р.) журналу «Жовтень» (тепер «Дзвін»), автора трилогій «Плуг у борозні», «Кам'яне поле», романів «Отчий світильник», «Єрусалим на горах», «Чорна свіча від Їлени», «Палиця для прокажених» та інших. Помер 14 березня 2001 року.

• 85 років від дня народження Вуді Аллена (справжнє ім'я та прізвище – Аллен Стюарт Кенігсберг), американського кіноактора, режисера і сценариста. Фільмографія: «Інтер'єри», «Зеліг», «Велика Афродіта», «Матч-Поінт», «Кулі над Бродвеєм», «Те, що ви хотіли знати про секс, але боялися запитати», «Манхеттен» , «Любов і смерть», «Ханна та її сестри» та інші.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека