У цей день 21 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день телебачення (World Television Day). Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН A/RES/51/205 17 грудня 1996 р. на честь дати проведення першого Всесвітнього телевізійного форуму в ООН. Телебачення є потужним засобом комунікації та масової інформації. Водночас, у вужчому сенсі, під «телебаченням» розуміють галузь техніки та відповідної технічної науки. Історія телебачення почалася приблизно 80 років тому. Перші експерименти з використанням електронних променів для передачі та прийому зображення на певні відстані проводилися ще на початку 20-х років XX ст. у США, Японії та Радянському Союзі. У 1933 р. американському інженерові російського походження В. Зворикіну вдалося винайти катодну трубку, яка й досі є головною частиною більшості телевізорів. Завдяки відкриттю вже у 1936 р. розпочато регулярні телепередачі у Великій Британії та Німеччині, а в 1941 році – у США. Проте лише в 50-і роки телемовлення отримало масове поширення в Європі. У більшості країн, що розвиваються, власні державні та приватні телекомпанії виникли пізніше, в 60-х – на початку 70-х років. Історія радянського телебачення веде свій початок із експериментальних трансляцій телепередач, які велися з Москви вже в 30-х роках за системою малокадрового механічного телебачення. У 1932 р. відбулася перша передача рухомого зображення. У 1937 р. організований перший телецентр. З 1938 р. він здійснював експериментальне телемовлення на основі електронних систем, а з 1939 р. почалося регулярне телемовлення. Першою передачею стала демонстрація фільму про відкриття 18-го з’їзду ВКП (б). Розвиткові телебачення в Радянському Союзі перешкодила війна. 7 травня 1945 р. телецентр відновив трансляції передач, а 15 грудня того ж року першим у Європі почав регулярне телемовлення двічі на тиждень. Історія українського телебачення почалась 1951 р. у Харкові, коли група радіоаматорів під керівництвом В. Вовчанка здійснила перші телевізійні пересилання за електронною системою з високою чіткістю зображення. В перші 20 років телебудівництва введені в дію понад 30 потужних станцій, з’єднаних майже 4 000-кілометровою мережею радіорелейних ліній. У столиці, а також у Харкові, Донецьку, Львові, Одесі, Луганську, Дніпропетровську, Вінниці розвивалось роздільне ТБ за двома программами. 20 січня 1965 р. уперше в ефір вийшла загальнореспубліканська телепрограма України – «УТ». Сьогодні у світі не залишилося країн, не охоплених телемовленням. До найбільших телекомпаній світу належать: CBC, NBC, ABC – у США; BBC, ATV – у Великій Британії; РАІ – в Італії; NHK – в Японії; ЦДФ – у Німеччині.

• Всесвітній день вітань (World Hello Day). Свято відзначається з 1973 р. Ідея його проведення виникла у братів Майкла і Брайана Маккормак з американського штату Небраска як реакція на посилення міжнародної напруженості. Ця ідея була підтримана в більш ніж 180 країнах. 21 листопада вони надіслали в різні кінці Землі листи-привітання, в яких містилася позитивна інформація, викладена з привітністю та доброзичливістю. А зміст був гранично простий – вони просили своїх адресатів, щоб ті відправили такі ж листи-привітання хоча б десятьом новим одержувачам. Ідея охопила всю планету, свято відразу стало всесвітнім. Привітання – один із показників культури спілкування. Вітаючи людину, ми показуємо повагу знайомому і одночасно побічно виявляємо бажання продовжувати знайомство. Привітання дозволяє відчути, що оточуючі помічають нас, і допомагає виявляти свою увагу до них.

• Собор Святого Архістратига Михаїла (День святого Михаїла) та інших Небесних Сил Безплотних. Михаїл – головний архангел, один із семи Архістратигів, вождь небесного воїнства, покровитель людського роду. В Україні це свято шанували поряд із Покровою, особливо кияни, бо Михаїл є хранителем Києва, запорозьких козаків, воїнства, війська, держави. Після Михайла (до 28 листопада) закінчувалися весілля. Онуки обов’язково повинні відвідати своїх бабусю та дідуся. У цей день часто випадає перший сніг – ознака хорошого врожаю. По цьому дню визначали весну. Якщо стоять густі тумани, мрячить, то така погода протримається до Зимового Миколая. Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжною, морозною.

• День Гідності та Свободи. Відзначається щорічно згідно з Указом президента України № 872/2014 від 13.11.2014 «Про День Гідності та Свободи» на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 р.) і Революції Гідності (2013 р.) із метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження й донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI ст., а також віддання належної шани патріотизму та мужності громадян, які восени 2004 р. і в листопаді 2013 р. – лютому 2014 р. постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави, її європейського вибору. Гідність – поняття моральної свідомості, яке виражає уявлення про цінність людини як моральної особистості, а також категорія етики, що означає особливе моральне ставлення людини до самої себе та ставлення до неї з боку суспільства, в якому визнається цінність особистості. Гідність є одним із ключових понять Конституції України (ст. 3, 21, 28, 41, 68, 105). У ній визнано гідність однією з «найвищих соціальних цінностей» в Україні (ст. 3), задекларовано, що «усі люди є вільні та рівні у своїй гідності та правах» (ст. 21) і «кожен має право на повагу до його гідності» (ст. 28). Також в Україні діють міжнародні конвенції, що стосуються захисту людської гідності – «Європейська конвенція про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню» та «Конвенція ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання». Свобода – можливість чинити вибір відповідно до своїх бажань, інтересів і цілей на основі знання об’єктивної дійсності. Свобода є фундаментальною характеристикою людського існування, оскільки свобода не те, чим володіють люди, а те, чим вони є за своєю суттю. Як універсальна характеристика людського буття, свобода стосується здатності людини обирати своє буття та керувати ним і безпосередньо пов’язана з відчуттям залежності, відчуження та відповідальності. Види свободи можна розділити на три категорії: свобода волі людини, суспільна свобода громадянина, духовна свобода особистості.

• День Десантно-штурмових військ Збройних Сил України. Відзначається згідно з Указом президента України № 380/2017 від 21.11.2017 р. «Про День Десантно-штурмових військ Збройних Сил України» «…ураховуючи хоробрість та героїзм воїнів-десантників, виявлені у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, з метою відродження національної військової ідентичності, започаткування сучасних традицій вшанування звитяг українського війська та виховання у громадян патріотизму» в День архістратига Михаїла – верховного командувача Божого війська у битві проти нечистих сил. Десантно-штурмові війська Збройних Сил України (ДШВ ЗСУ) – окремий рід військ у складі ЗСУ, призначений для вертикального охоплення противника та дій в його тилу, до складу якого входять повітряно-десантні й аеромобільні частини. Вони призначені для виконання бойових завдань (ведення бойових дій), які неможливо виконати (вести) іншими силами та засобами збройної боротьби у тактичному та оперативному тилу ворога. Війська цілеспрямовано готуються для активних бойових дій в тилу противника – дій під час ведення оборонних (контрнаступальних), спеціальних (антитерористичних) і миротворчих операцій. З’єднання, частини і підрозділи високомобільних десантних військ діють як повітряний десант і ведуть десантно-штурмові (аеромобільні) дії. Десантно-штурмові війська ЗСУ створені після проголошення незалежності України на базовій основі повітрянодесантних військ СРСР, які дислокувалися на її території на момент розпаду країни. Серед ветеранів-десантників велика кількість тих, хто брав участь у бойових діях на території Афганістану, ліквідовував наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, виконував завдання в складі миротворчих місій ООН. Десантні війська традиційно вважаються одними з найбільш боєздатних у ЗСУ. У взаємодії з іншими видами та родами військ, а також самостійно, «небесні лицарі» сьогодні спроможні виконувати різноманітні бойові завдання. Десантно-штурмові війська – «крилата піхота», які живуть за принципом: «Ніхто, крім нас!».

• День без музики (No Music Day). Відзначається неофіційно з 2005 р. із метою привернути увагу до проблеми знецінення музики як форми мистецтва через її бездумне використання в сучасному суспільстві. У цей день радіостанції, які беруть участь в кампанії, протягом 24 годин не транслюють музику (в тому числі джингли). Відмовлялися від трансляції музики і деякі магазини, кафе.

• 285 років від дня народження Андрія Миколайовича Маркевича, українського громадського діяча, етнографа, правника, філантропа та музиканта, автора збірки українських народних пісень, покладених на ноти («Народные украинские напевы, положенные на фортепиано». Помер 24 березня 1907 року. Довідка. У 1858 р. познайомився у Москві з Тарасом Шевченком, згодом листувався з поетом. Із 1898 р. очолював Товариство ім. Т. Шевченка у Петербурзі та всіляко сприяв поверненню рукописів Шевченка з архіву III відділення до Музею українських старожитностей у Чернігові. Згодом домігся дозволу на перше в Російській імперії повне видання творів поета («Кобзар», видання Василя Доманицького, 1907).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека