У цей день 19 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день філософії. Відзначається в третій четвер листопада за регламентом ЮНЕСКО (UNESCO General Conference). В Україні він відзначається з 2006 р., коли вперше 16 листопада в Київському університеті проведено міжнародний науковий симпозіум, присвячений цьому дню. Суть святкування в тому, щоб знайти спільну платформу в обговоренні глобальних соціокультурних перетворень нашого часу, залучити людей до філософської спадщини, стимулювати публічні дебати мислителів і громадянського суспільства за викликами часу. У цей день проводяться регіональні філософські конференції та засідання, «круглі столи», філософські кафе, зустрічі з видатними діячами, виставки книг, які стосуються актуальних філософських проблем. У Київському університеті в цей день оголошують переможців конкурсу бакалаврських робіт і громадської активності на філософському факультеті «Ключ від Майбутнього» (з 2007 р.).

• Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day). Встановлений Американським онкологічним товариством в 1977 р. Відзначається в третій четвер листопада. Тютюнопаління (або куріння) – набута шкідлива звичка вдихання диму тліючого висушеного листя тютюну. Найважливішим компонентом тютюнового диму є нікотин, регулярне вживання якого викликає тютюнову залежність. Тривале і часте паління тютюну завдає значної шкоди здоров’ю курців і людей з їхнього оточення, які не палять, та тварин. Як свідчить медична статистика, паління викликає 25% летальних випадків від ішемічної хвороби серця, 75% смертей від емфіземи легенів і хронічного бронхіту, 98% летальних випадків від раку гортані, близько 96% від раку легень, 30% усіх онкологігічних хвороб. Якщо ситуацію з курінням «пустити на самоплив» і облишити спроби навернути людей до здорового способу життя, то, згідно з прогнозами медиків, у світі кожні три секунди помиратиме один курець. В Україні від наслідків куріння щороку помирають близько 100 тисяч людей. Ті, хто почав палити до 15 років, уп’ятеро частіше помирають від раку легенів. Медична статистика стверджує, що 40% наших співгромадян, старших 15 років, не розлучаються з цигаркою. А це близько 19 млн осіб. Із них 34% – затяті курці. Загалом за поширеністю паління Україна – на сьомому місці у світі. Медики наголошують, що паління є однією з причин безпліддя у жінок і статевого безсилля – у чоловіків. Жінки-курці, за висновком голландських учених, платять за згубну звичку 11 роками життя. Нікотин вкорочує життя чоловікам на три роки. 13 березня 2012 р. в Україні схвалено закон про повну заборону реклами сигарет. Це стосується не лише реклами, а й будь яких способів стимулювання продажу тютюнових виробів. Закон вступив в силу 17 вересня 2012 р.

• День скловиробника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента №1417/2003, від 09.12.03 р. Підставою для вибору 19 листопада днем професійного свята скловиробників стало те, що 19 листопада 1711 р. народився видатний учений-природодослідник М. Ломоносов. Він був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни, розробив технологію та рецептуру кольорового скла, яке використав для створення мозаїчних картин. Більшість скловиробників України об’єднує заснована в 1997 р. асоціація підприємств скляної промисловості «Скло України». У неї входять як місцеві, так і іноземні виробники листового та художнього скла, посуду та склотари, а також постачальники сировини, обладнання та послуг для виробництва скла. Члени асоціації «Скло України» виробляють більше 80% склопродукції в країні.

• День працівників гідрометеорологічної служби. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 208/2003 від 11.03.03 р. Метеорологія (від грец. «високо в небі»; та грец. «знання») — наука про земну атмосферу, яка вивчає її фізичні явища та процеси. Основні об'єкти дослідження: склад і будова атмосфери, тепловий режим атмосфери, вологообіг, загальна циркуляція, електричні поля, оптичні й акустичні явища. Свій організаційний початок гідрометеорологічна служба України бере від 19 листопада 1921 р., коли Декретом Народних Комісарів України було створено єдину українську метеорологічну службу – Укрмет. У грудні 1929 р. організовано Гідрометеорологічний комітет, до складу якого увійшли всі метеорологічні та гідрологічні служби, що існували в Україні. Сьогодні українська Державна гідрометеорологічна служба працює під керівництвом Міністерства з питань надзвичайних ситуацій і налічує більше тисячі пунктів спостережень за станом атмосфери та водних об’єктів. Щорічно організації гідрометеорологічної служби країни дають близько 275 тисяч прогнозів і попереджень, у тому числі близько 1 500 оперативних інформацій і спеціальних доповідей; більше 7 тис щоденних гідрометеорологічних бюлетенів, близько 1 тис агрометбюллетенів, близько 80 тис метеорологічних і 100 тис авіаметеорологічних прогнозів, близько 5 тис попереджень про небезпечні та стихійні гідрометеорологічні явища.

• 145 років від дня народження Катрі Гриневичевої (справжнє ім’я, прізвище та по-батькові – Катерина Василівна Гриневич), української письменниці, редакторки дитячого журналу «Дзвінок» (1910–1912 рр., Львів), авторки збірок «Легенди і оповідання», «Непоборні», історичних повістей «Шестикрилець», «Шоломи в сонці» та інших. Померла 25 грудня 1947 року.

• 120 років від дня народження Анни Зегерс (справжнє ім’я та прізвище – Нетті Реслінг Радвані), німецької письменниці, авторки романів «Звільнення», «Шлях через лютий», «Сьомий хрест», «Транзит», «Мертві залишаються живими» та інших. Померла 2 червня 1983 року.

• 110 років від дня народження Адріана Малкольма Конан Дойла, англійського письменника, сина Артура Конан Дойла, автора низки творів (деякі у співавторстві із Дж.Д. Карром) про Шерлока Холмса, що є згадуванням про справи Шерлока Холмса у творах батька, але не описані ним самим, які увійшли до збірки «Подвиги Шерлока Холмса». Помер 3 червня 1970 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 60 років тому (1960 р.) у Верхньодніпровському районі став до ладу та дав першу продукцію крохмале-патоковий комбінат. Нині – ПАТ «Дніпровський крохмалепатоковий комбінат».


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека