У цей день 17 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (World Chronic Obstructive Pulmonary Disease Day). Встановлено за ініціативою Глобальної ініціативи з хронічного обструктивного захворювання легень (Global initiative for Obstructive Lung Disease – GOLD) – спільного проєкту Інституту серця, легень та крові (США) і Всесвітньої організації охорони здоров’я (1998 р.). Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) залишається однією з найбільших проблем охорони здоров'я на сьогоднішній день. ХОЗЛ – це хвороба легень, для якої характерним є хронічне порушення повітряного потоку в легенях, що заважає нормальному диханню і повному видиху. Такі терміни як «хронічний бронхіт» та «емфізема» на сьогодні вже майже не використовуються. Вони включені в діагноз ХОЗЛ. У медико-соціальному та економічному плані це одна з головних причин захворюваності та смертності в усьому світі; люди страждають від захворювання роками і передчасно вмирають від нього або від його ускладнень. У всьому світі спостерігається прискорене зростання ХОЗЛ внаслідок тривалого впливу факторів ризику і старіння населення. Частка ХОЗЛ, як однієї з провідних причин смертності, постійно збільшується. Так, у 1990 році ХОЗЛ була на 6-му місці серед причин смертності, до 2020 року переміститься на 3-тє місце.

• Міжнародний день студентів. Заснований на Всесвітньому конгресі студентів у Празі в 1946 р. у пам’ять про чеських студентів-патріотів. 28 жовтня 1939 р. в окупованій фашистами Чехословаччині празькі студенти та їхні викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28 жовтня 1918 р.). Підрозділи окупантів розігнали демонстрацію, при цьому був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал (Jan Opletal). Похорони його 15 листопада 1939 р. знову переросли в акцію протесту. Десятки демонстрантів були заарештовані. 17 листопада гестапівці та есесівці рано вранці оточили студентські гуртожитки. Понад 1 200 студентів було заарештовано та поміщено в концтабір Заксенхаузен. Дев’ятьох студентів і активістів студентського руху стратили без суду в катівнях в’язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни. На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був встановлений Міжнародний день студентів. Студент (лат. «studens», родовий відмінок «studentis» – «ретельно працюючий», «такий, що вчиться») – учень вищого, у деяких країнах і середнього навчального закладу. В Україні студент – особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу та навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього й освітньо-кваліфікаційного рівнів.

• День студента. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 659/99, від 16 червня 1999 р. В Україні студент – особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу та навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього й освітньо-кваліфікаційного рівнів. Студентство є не тільки джерелом поповнення кваліфікованих кадрів, але й саме складає численну та важливу соціальну групу. Нормативно-правова база, що регулює стан студентів в Україні, досить розгалужена. Головними документами є: Конвенція ООН про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти від 14 грудня 1960 р.; Рекомендація ООН про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти від 14 грудня 1960 р.; Закон України «Про освіту» від 23 березня 1996 р. № 100/96-ВР (зі змінами); Закон України «Про вищу освіту» від 17 січня 2002 року №2984-III (зі змінами) та інші.

• Всесвітній день передчасно народженного малюка (World Prematurity Day). Встановлений Європейським фондом допомоги новонародженим (EFCNI) і партнерами у 2008 р. До заходів на відзначення цього дня нині приєдналися більш ніж 50 країн. Мета дня – підвищення рівня обізнаності про передчасні пологи та проблеми недоношених дітей і їхніх родин. Недоношена дитина – дитина, яка народилася раніше 37–38 тижнів вагітності, незалежно від маси тіла та зросту при народженні. Щорічно передчасно народжується близько 15 мільйонів новонароджених – більш ніж кожен десятий новонароджений світу. Передчасні пологи відбуваються на планеті кожні 29 хвилин, а 75% із них можна було б попередити. На думку лікарів, тільки за рахунок профілактики передчасних пологів та інформування майбутніх мам про правильний догляд за собою під час вагітності це величезне число можна було б зменшити на десятки тисяч. Сучасні способи реабілітації недоношених малюків дозволяють їм вже до 1,5–2 років наздогнати своїх однолітків у розвитку, тобто недоношеність – це не вирок. Такі відомі люди, як Уїнстон Черчілль, Ісаак Ньютон, Альберт Ейнштейн, Вольфганг Амадей Моцарт, Фрідріх Шіллер, Йоганн Гете були народжені недоношеними.

• 120 років від дня народження Пьєра Вері, французького письменника та кіносценариста, майстра детективного роману, одного з засновників стилю «роман-містерія», автора творів «Втікачі з Сент-Анжиля», «Мадам і смерть», «Заповіт Безіла Крука», «Гупі, Червоні руки» та інших. Помер 12 жовтня 1960 року.

• 115 років від дня народження Михайла Андрійовича Жовтобрюха, українського мовознавця, професора-лінгвіста, дослідника проблем сучасної української літературної мови, історії української мови, історії українського мовознавства, культури усної та писемної мови, соціолінгвістики, порівняльної граматики слов'янських мов, автора моно-графій «Мова української преси», «Мова української періодичної преси», «Українська граматика» та інших. Помер 16 листопада 1995 року.

• 95 років від дня народження Анатолія Сергійовича Буковського, українського кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв УРСР. Фільмографія: «Бур’ян», «Варчина земля», «Тут нам жити» та інші.

• 50 років від дня народження Андрія Анатолійовича Кокотюхи, українського письменника, автора повісті «Шлюбні ігрища жаб», романів «Зоопарк, або Діти до 16 років», «Аномальна зона», «Червоний», «Таємне джерело», дитячих творів «Рік пригод. Полювання на Золотий кубок», «Страшні історії», «Мисливці за привидами», «Колекція гадів» та інших.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека