У цей день 15 квiтня

 

  У свiтi:
• День ув’язнених письменників (Day of the imprisoned writer). Свято започатковано у 1981 р. міжнародним ПЕН-клубом на вшанування майстрів пера, які опинилися за ґратами за свою творчу чи громадсько-політичну діяльність. PEN-клуб – міжнародна правозахисна письменницька організація, яка має консультативний статус в ЮНЕСКО та ООН. ПЕН-клуб окрім надання літературної підтримки захищає права письменників, змушених боротися за свою творчу свободу в країнах, де вона з тих чи інших причин обмежена. Щороку ПЕН-центри в усьому світі традиційно презентують Порожнє Крісло як символ письменників, які не можуть бути присутніми, бо перебувають в ув`язненні, затримані, зникли, під загрозою чи вбиті. Нині у світі, за підрахунками Міжнародного ПЕН-клубу, понад півтори сотні письменників перебувають за ґратами. Ще більше сотні поки що у статусі обвинувачених.

• Всесвітній день іммігранта. Відзначається в третю неділю листопада за ініціативою національних єпископських конференцій. За даними Міжнародної організації з міграції, у світі налічується близько 200 млн. мігрантів, що становить приблизно 3% населення Землі. Кожен п'ятий мігрант на сьогоднішній день проживає в США. Третина мігрантів їдуть до країн, що розвиваються. За даними ООН, близько 34% всіх іммігрантів проживають в Європі, 23% – у Північній Америці, 28% – в Азії, 9% – в Африці і ще по 3% – у країнах Латинської Америки та Океанії. У деяких країнах мігранти становлять досить значну частину населення: у Кувейті – до 50%, в Австралії – 25%, у Канаді – 19%. Майже половина всіх мігрантів у світі – жінки, причому в розвинених країнах жінок-мігрантів більше, ніж чоловіків. Кількість незаконних мігрантів коливається від 30 до 40 млн осіб. Найпривабливішою країною для імміграції вважається Канада – до такого висновку дійшли фахівці міжнародної організації Voice of the People, які провели дослідження в 63 країнах світу. Переїхати туди побажали 42% учасників дослідження. Прихильники Канади – в основному чоловіки (46%), респонденти не старше 30 років (46%), з вищою освітою (52%), громадяни з високим доходом (54%). На другому місці США. В Америку могли б перебратися 41% респондентів. Замикають трійку лідерів Франція, Велика Британія та Італія. Переїзд в ці країни не відкидають 32% учасників дослідження.

• Всесвітній день пам’яті жертв дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Заснований у 2005 р. резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Відзначається у третю неділю листопада. Ініціатором установи цього дня стала британська благодійна організація RoadPeace, що надає допомогу людям, постраждалим в результаті ДТП, в 1993 році. У 1995 році його підтримала Європейська федерація жертв ДТП (FEVR). У 2003 році ініціативу підтримала ВОЗ, а в жовтні 2005 року Всесвітній день пам’яті жертв ДТП був офіційно заснований Генеральною Асамблеєю ООН, яка в своїй резолюції закликала держави-члени ООН і міжнародне співтовариство в цілому в цей всесвітній день вшановувати пам’ять жертв ДТП і висловлювати співчуття членам їхніх сімей. Щорічно в результаті ДТП гине понад мільйон людей, а від 20 до 50 мільйонів отримують травми різного ступеню тяжкості. Завдання Всесвітнього дня жертв ДТП – не тільки вшанування пам’яті, а й поширення інформації про важливість запобігання аварійних ситуацій на дорогах.

• День працівників сільського господарства. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 428/93, від 7.10.93 р. у третю неділю листопада як професійне свято працівників сільського господарства, підприємств із переробки сільськогосподарської сировини, харчової промисловості, заготівельних, водогосподарських і обслуговуючих підприємств та організацій агропромислового комплексу. Свято завершує господарський рік. Село переживало різні часи і завжди давало собі раду, бо, як казав український поет Василь Симоненко: «Мудрість простої людини в паляниці звичайній живе». Сільськогосподарська праця важка, але вона годує всіх, бо за таку працю до мозолів, любов до неї, земля щедро родить. І її плоди зерно, цукрові буряки, картопля та овочі життєво необхідні продукти, які споживаємо щодня. На території України налічується 32 млн. гектарів чорнозему, що становить третину орних земель всієї Європи. Завдяки цьому країна посідає третє місце в світі з експорту кукурудзи, п'яте – пшениці. Агропромисловий комплекс забезпечує 14% ВВП і є провідною експортною галуззю країни. Головними продуктами сільськогосподарського виробництва в Україні були і є цукрові буряки, картопля, молоко, м'ясо, зерно. Сільське господарство – одна з найважливіших галузей національної економіки в більшості держав.

• 145 років від дня народження Володимира Олександровича Русанова, російського арктичного дослідника, який уперше в історії перетнув по суші Нову Землю і досяг Баренцевого моря, а також відкрив на Шпіцбергені поклади вугілля і закріпив за Росією право на його видобуток. Помер (загинув) вірогідно у 1913 році під час однієї зі своїх експедицій в Карському морі.

• 95 років від дня народження Юлія Марковича Даніеля, російського письменника (прозаїк, поет, перекладач), дисидента, автора повісті-антиутопії «Говорить Москва», оповідань «Руки. Людина з МІНАПу», «Спокута» та інших. Помер 30 грудня 1988 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека