У цей день 14 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день боротьби з діабетом. Відзначається в день народження Фредеріка Гранта Бантінга, канадського фізіолога, який виділив гормон підшлункової залози – інсулін (1922 р.). День заснований Міжнародною федерацією діабету та Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цукровий діабет – одне з найбільш грізних захворювань поряд із раком і атеросклерозом. Сьогодні проблема цукрового діабету стоїть дуже гостро: у світі налічується близько 350 млн випадків захворювання, але справжнє число хворих набагато більше. І з кожним роком по всьому світу захворюваність збільшується на 5–7%. Таке неухильне зростання захворюваності на діабет говорить про початок епідемії неінфекційного характеру. Відмітною ознакою діабету є стабільне підвищення кількості глюкози в крові. Це захворювання може виникнути і в молодої людини, і в літньої, і вилікувати його поки що неможливо. Велику роль у виникненні цієї хвороби має спадковий фактор і зайва вага людини. Не останню роль у виникненні захворювання грає і нездоровий малорухливий спосіб життя. Всесвітній день боротьби проти діабету сьогодні відзначають у багатьох країнах світу. Щорічно зростає кількість організацій і приватних осіб, впевнених у необхідності боротьби з цією підступною недугою.

• Міжнародний День логопеда. Відзначається неофіційно з 2004 р. за ініціативи фахівців в галузі логопедії. Мета свята – підвищення обізнаності широкої громадськості про важливі, доступні і ефективні методи корекції роботи мовного апарату для всіх соціальних груп населення. Логопедія – наука про порушення мовлення, методи їх попередження, виявлення й усунення засобами спеціального навчання та виховання. Логопед – це фахівець, із допомогою якого визначаються і реалізуються необхідні методики усунення дефектів мови, актуальних як для дітей, так і для дорослих пацієнтів. Логопед працює з усіма порушеннями мовлення: загальним недорозвиненням мовлення; її відсутністю, порушеннями голосу, темпу і тембру мови, мовними відхиленнями внаслідок патології центральної нервової системи і т.ін. Перші спроби корекції мовних порушень були описані в працях із сурдопедагогики ще в XVII ст., а перший документально зафіксований приклад сурдопедагогики належить до XII ст.

• День Косьми та Даміана Асійських (Кузьми та Дем’яна), святих чудотворців, братів-лікарів. У народі цей день називають «Зимові Кузьминки», «Зустріч зими», «Проводи осені», «Свято дівоцтва», «Курячі іменини» тощо. Осінь проводжають, зиму зустрічають. Молодь збирається на вечірки. Господарі влаштовували вечірки на честь закінчення випасу худоби, традиційні страви – смажені кури. Діти шкільного віку вранці просили Кузьму та Дем’яна допомогти їм з наукою. Зазвичай у цей день має бути мороз і лягти перший сніжок.

• 255 років від дня народження Роберта Фултона, американського інженера і винахідника, творця першого пароплава і першої моделі підводного човна. Помер 24 лютого 1815 року.

• 180 років від дня народження Клода Оскара Моне, французького живописця, одного із засновників імпресіонізму, автора картин «Сніданок на траві», «Жінки в саду», «Міст в Аржантейлі», «Скелі в Бель-Іль», «Враження. Схід Сонця», «Бульвар Капуцинок в Парижі», серії картин «Стіжки», «Тополі» та інших. Помер 6 грудня 1926 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека