У цей день 13 березня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день доброти (World Kindness Day). Започаткований в Сінгапурі 18 листопада 2000 р. на 3-й конференції руху доброти.Відзначається на згадку дати, коли в Токіо проводилася 1-ша конференція Всесвітнього руху доброти (World Kindness Movement), в якій брали участь представники Австралії, Канади, Японії, Таїланду, Сінгапуру, Великої Британії та США (пізніше до Руху приєдналися й інші країни). Руху має офіційний документ – «Декларацію доброти», яка проголошує: «Ми визнаємо фундаментальну важливість простої людської доброти, як основної умови доставляє задоволення і осмисленого життя, і цим документом проголошуємо створення Всесвітнього руху доброти. Ми будемо прагнути об’єднатися через організації в кожній країні і з допомогою створення всесвітньої мережі, і створити більш добрий і більш повний співчуття світ». Мета дня – об’єднати існуючий в різних країнах руху за доброту, щоб допомогти людям усвідомити, що робити добро – це зовсім нескладно, а результат у добрих справ і вчинків колосальний; сприяти об'єднанню різних націй, незважаючи на мовні та культурні відмінності. На День Доброти, крім добрих посмішок і справ, прийнято дарувати знайомим і незнайомим людям квіти (наприклад, у Сінгапурі – маргаритки і гербери). А спеціально для цього Дня французький художник Орель (Aurele) створив символ – відкрите серце.

• Всесвітній день сліпого (International Day of the Blind). Відзначається в день народження Валентина Гаюї, французького педагога, який у 1784 р. заснував у Парижі перший у світі інтернат для сліпих. Навчання і виховання сліпих дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт «унціал». Цей шрифт отримав назву від латинського слова унція і означає «рівний по довжині одній унції». Крім цього Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. За книгами Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем у 1829 р. рельєфного шрифту на основі шести крапок. Головна мета дня – привернення уваги широкої громадськості до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації. Сьогодні у світі приблизно 124 млн. сліпих людей. За оцінками ВОЗ, до 2020 р. їхнє число може подвоїтися. У багатьох країнах світу в Міжнародний день сліпих проводяться заходи, мета яких привернути увагу суспільства до людей, які втратили зір і тих, хто слабко бачить, а також створити умови для всебічної участі цих людей у житті суспільства, розширити їхні можливості для отримання знання за допомогою інформаційно-комунікаційних засобів, підвищення їхньої зайнятості, в цілому поліпшення способу життя цих людей.

• 275 років від дня народження Валентина Гаюї, французького педагога і благодійника, засновника тифлопедагогіки – системи навчання людей з дефектами зору, автора рельєфно-лінійного шрифту і приладу для письма сліпих, першого рельєфного глобусу і способу друкування рельєфних географічних карт, методів трудового і музичного виховання незрячих. Помер 18 березня 1822 року. До Вашого відома. За книгами Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем рельєфного шрифту з шести крапок.

• 170 років від дня народження Роберта Льюїса Стівенсона (справжнє прізвище – Белфур), англійського письменника, літературного критика, засновника і теоретика неоромантизму, автора романів «Острів скарбів», «Чорна стріла», «Дивна історія доктора Джекіля та містера Хайда» та інших. Помер 3 грудня 1894 року.

• 145 років від дня народження Михайла Михайловича Мочульського, українського критика, літературознавця, перекладача, який вивчав творчість Т. Шевченка, І. Манжури, І. Франка, поетів «української школи» в польській літературі – С. Гощинського, Й.-Б. Залеського, А. Мальчевського та інших. Помер 14 лютого 1940 року.

• 150 років від дня народження Станіслава Севериновича Дністрянського, українського політичного діяча, вченого-правника, автора праць: «Чоловік і його потреби в правовій системі», «Реформа виборчого права в Австрії», «Звичаєве право і соціальні зв'язки». Помер 5 травня 1935 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека