У цей день 10 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день молоді. Відзначається в день створення Всесвітньої федерації демократичної молоді (ВФДМ) (World Federation of Democratic Youth, WFDY). Свято встановлене на Всесвітній конференції молоді у Лондоні (29 жовтня – 10 листопада 1945 р.). Конференція була скликана за ініціативою Всесвітньої ради молоді, створеної під час Другої світової війни для боротьби з фашизмом. Уперше на конференцію зібралися представники міжнародного молодіжного руху, який об’єднував понад 30 млн молодих людей різних політичних ідеологій і релігій, молодь понад 63 національностей. Нижня вікова межа молоді встановлюється між 14 і 16 роками, верхня – між 25 і 30 і більше роками, 36 роками включно за сучасною класифікацією вікових періодів Квінна. В даний час нові покоління молоді значно пізніше, ніж їхні ровесники в минулому, починають caмocтійне доросле життя. Психологи виділяють період ранньої юності – 16–18 років.

• Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development). Вживана назва свята – Всесвітній день науки (World Science Day). Відзначається міжнародними організаціями системи ООН з 2002 р. із метою підвищити в усьому світі усвідомлення громадськістю користі науки. У Всесвітній день науки під егідою ЮНЕСКО проводиться ціла низка різноманітних заходів, спрямованих як на роботу з науковими та навчальними колективами, так і на тісну взаємодію з урядовими організаціями. Мета цих зусиль – поширення знань про науки в справі розвитку та встановленні миру на землі – для всіх верств суспільства, проведення своєрідних днів відкритих дверей.

• Міжнародний день бухгалтерії (International Accounting Day). Свято встановлене на згадку дня, коли у Венеції була опублікована книга Луки Пачіолі «Все про арифметику, геометрію та пропорції». Одна з глав праці називалася «Про рахунки та інші записи» (Particularis de computis et scripturis) і містила докладний виклад бухгалтерської справи Венеції. Це була перша друкована праця про метод подвійної бухгалтерії, праця, яка послужила основою створення деяких широковідомих робіт із комерційної бухгалтерії. У книзі описана велика частина облікового циклу в тому вигляді, в якому вона відома зараз. Пачіолі описав використання журналів-ордерів і регістрів бухгалтерського обліку, він також зробив прогноз щодо того, що службовець не зможе спокійно лягти спати до тих пір, поки дебіт не зійдеться з кредитом. Також у книзі дано багато інших термінів, приклади, словом, книга містила спеціальні знання, що вимагаються для повноцінної роботи бухгалтера. Луку Пачіолі називають «батьком бухгалтерії», хоча він не був ні винахідником, ні розробником бухгалтерської системи. Він всього лише описав методи, які використовували у своїй роботі венеціанські торговці в період італійського Ренесансу. Численні подробиці бухгалтерських прийомів того часу, викладені Пачіолі, стали основою, якою упродовж наступних чотирьох століть керувалися в спеціальних текстах і працях з бухгалтерії. Кращим доказом надзвичайної значущості роботи Пачіолі можна назвати те, що його книга була надрукована 10 листопада 1494 р. Не раніше ніж за 50 років до цього Іоанн Гутенберг (Johannes Gutenberg) винайшов книгодрукування окремими металевими літерами і знаками. Друкування книг у той час обходилося ще вкрай дорого.

• День Мучениці Параскеви, нарéченої П’ятниця. Інші назви свята – «Параскева П’ятниця», «День святої П’ятниці», «Параска Мучениця». Параскева від грецького «Παρασκευή» – «п’ятниця», християнська свята і великомучениця. Параскевія П’ятниця, з одного боку, мала багато спільного з християнською Богородицею, а з іншого, – спадкоємниця Макоши (Мокоші), найдавнішої богині слов’янського язичництва: богині-прялі, покровительки земного щастя. Початкове значення імені Параскева – «переддень свята, приготування». В даному випадку: приготування до великодньої жертви. П’ятничне приготування перетворилося у християн в назву п’ятого дня тижня. А у греків-язичників цей день був присвячений Афродіті. Точно так само, як у інших народів він був присвячений їхнім жіночим божествам – Астарті, Іштар, Венері, Фрейї. Пам’ять про це в назвах п’ятниці у багатьох європейських мовах: Dies Veneris, Viernes, Vendredi, Venerdi, Vrijdag, Friday, Fredag, Freitag. Таким чином, п’ятниця – день божественної жіночності. Параскева – жіноча заступниця. Весь тиждень, на який припадає Параскева, – П’ятницький тиждень. П’ятниця не одна. П’ятницями називають 12 покровительок більш-менш рівномірно розподілених по річному колу. Відомості про них збереглися, наприклад, в «Оповіді про дванадцять п’ятниць». Мова про ті п’ятниці, які передують великим православним святам. Ось вони всі до єдиної: 1-а припадає на перший тиждень Великого Посту, 2-га – перед Благовіщенням, 3-тя – на Вербний тиждень, 4-та – перед Вознесінням, 5-та – перед Трійцею, 6-та – перед Івана Купала, 7-ма – перед Іллєю Пророком, 8-ма – перед Успінням, 9-та – перед Косьми і Даміаном, 10-та – перед архангелом Михаїлом, 11-та – перед Різдвом Христовим, 12-та – перед Богоявленням.

• 95 років від дня народження Річарда Волтера Бартона (справжнє прізвище – Дженкінс), англійського актора театру та кіно. Помер 5 серпня 1984 року. Фільмографія: «Обернися у гніві», «Приборкання норовливої», «Шпигун, який прийшов з холоду», «Клеопатра», «Хто боїться Вірджинії Вульф?», «1984» та інші.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека