У цей день 1 квiтня

 

  У свiтi:
• У стародавніх римлян листопад був дев’ятим місяцем у році і називався «новембер» (від латинського «новем» – дев'ять). У Київській Русі останній місяць осені називався «грудень», а нинішній грудень – «холодець». Назва «листопад» прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя. А на сході України у цей час дерева вже безлисті. Нинішній месяцелік в Україні обрав назву «листопад». У білорусів – «лістапад», у поляків і чехів – «лістопад». Цікаві українські регіональні назви листопада – «напівзимнік», «ворота зими», «грудкотрус», «листопадень», «падолиста». Покривний сніг може випасти до 3 листопада, міцний сніг близько 27 листопада, проте місяць може бути і без снігу. 19 листопада зима встановлюється, а 22 починаються морози. Листопад – сутінки і присмерки року. Пора ранніх сутінок і пізніх світанків. У Пилипівку (27 листопада) день лише до обіду. У листопаді глибока осінь до того часу, доки температура повітря знизиться до 0°С, після цього настає предзимья і триває воно до періоду, коли добова температура повітря перейде позначку нижче – 5°С. Норма сонячного сяйва за місяць становить 28 годин замість 80 в жовтні. Найтемніші ночі. У листопаді зима з осінню борються.

• 150 років від дня створення в Петербурзі Товариства пересувних художніх виставок (Товариство художників-передвижників), до складу якого входили українські художники: М. Кузнецов, С. Світославський, М. Пимоненко, К. Костанді, П. Нілус, М. та О. Мурашко та інші.

• Всесвітній день вегана (World Vegan Day). Відзначається щорічно з 1994 р. у річницю створення Веганського товариства (Vegan Society) (Велика Британія, 1944 р.). Слово «веган» утворено Дональдом Уотсоном (Donald Watson) із перших трьох і останніх двох букв англійського слова «vegetarian» – «вегетаріанець», «вегетаріанський». Цей термін почав використовуватися веганським товариством. День вегана святкується рівно через місяць після всесвітнього Міжнародного дня вегетаріанства – 1 жовтня. Цікаво, що з самого початку не існувало поділу на веганство та вегетаріанство, але в подібну «дієту» не входили ні молоко, ні сир, ні яйця. Тобто, за своєю суттю спочатку з’явилося веганство. Але, на жаль, а може, і на щастя, настільки суворі обмеження могли витримати далеко не всі, у зв’язку з чим з’явився вищевказаний поділ.

• День працівника соціальної сфери. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 374/99 від 13.04.99 р. в першу неділю листопада. Соціальному працівникові доводиться стикатися з різними сферами життя людини і суспільства: фізичним і психічним здоров'ям, особистими та груповими конфліктами, плануванням сім'ї, з проблемами працевлаштування, професійною та соціальною адаптацією різних категорій населення, профілактикою асоціальної поведінки, здійсненням правосуддя і багатьма іншими. В умовах соціальної динамічності, притаманній Україні, гострою постає проблема правового захисту кожного громадянина, обґрунтування правової доцільності його побутової поведінки, професійної політичної та інших видів діяльності. Соціальна робота – це мистецтво налагоджувати зв'язки між людьми. День працівника соціальної сфери – професійне свято, яке правомірно належить тим, хто виявляє милосердя, творить добро не тільки за службовм обов'язком, а й за велінням совісті та покликом душі. Сьогодні в соціальній сфері України працює близько 150 тис. чоловік. Вони дарують людям надію на краще, вчасно подають руку допомоги тим, хто цього потребує. Для багатьох із них слова І. Франка – «Життя людини до тих пір має цінність, поки людина може допомагати іншим» – стали сенсом життя.

  На Днiпропетровшинi:
• 85 років тому (1935 р.) у с. Могилеві Царичанського району народився Олександр Федосійович Зайвий, поет.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека