У цей день 31 квiтня

 

  У свiтi:
• День української козачки. Свято започатковане Козацькою спадковою духовною республікою на «Мамаєвій Слободі» у 2010 р. і проводиться щорічно в останню суботу жовтня. За поведінкою жінки (матері, сестри, дружини) оцінювався сам козак у тій же мірі, як і сам ставився до них. Жінка незалежно від свого статусу в родині була персоною №1 для захисту, бо вона – майбутнє козацького роду. Хоч у жінок того часу було не так багато прав (жінки не могли бути присутніми на зборах, їхнім «голосом» виступали батько, старший брат, отаман або хрещений батько), але вони користувалися великою пошаною. Глава сімейства більшу частину життя проводив на військовій службі або на кордоні. Звичайно, його слово було в родині законом, але за його відсутності главою залишалася мати, відповідальна за виховання дітей. Жінка-козачка володіла значно більшою свободою, ніж будь-де в іншому місці тогочасної Європи. З середини XVI ст. давньоруські вольності для жіноцтва лишаються лише в українських землях. В Україні жіноча свобода лишалася недоторканою ще довгі століття, аж до ліквідації Січі та входження України до Російської імперії. Поряд із Січчю – форпостом національної державності та самобутності – не меншу, а нерідко й більшу, роль у формуванні українського національного характеру відігравало жіноцтво. Запорозька республіка існувала в нерозривних зв’язках із волостю (Середньою Наддніпрянщиною), де без внутрішнього гніту розвивалася жіноча складова самобутньої національної культури. Найвищі чоловічі інтенції – честолюбство, сміливість, звитяжність тощо – завжди мали простір для цілковитого втілення на Запорожжі, на полях війни із зовнішніми та внутрішніми ворогами, саме тому ніколи не спрямовувась на «боротьбу за хатню владу». За таких обставин українське жіноцтво мало найповнішу свободу самовиявлення як удома, так і в громадському житті тодішньої України.

• Міжнародний день економії (International Saving Day). Відзначається з 1924 р. із ініціативи Міжнародного конгресу ощадних кас, коли представники ощадних банків із 29 країн зібралися в італійському м. Мілані на свій Перший міжнародний конгрес ощадних банків (1st International Savings Bank Congress). Ідея святкового дня, за задумом його творців, полягала в тому, щоб «у пам’ять про перші збори ощадних банківських інститутів усіх країн» щороку відзначати цей день, як Всесвітній день заощаджень (накопичень) (World Savings Day). Італійський професор Равізза (Ravizza) проголосив цей день Міжнародним днем економії (International Saving Day). У 1989 р. свято затверджено директивою ООН. Присвятити цей день, за задумом його творців, слід не лише економії грошей, але й економії в широкому розумінні цього слова: економії часу, сил, дбайливому ставленню до речей і тому подібним темам. Всесвітній день економії збігається з Хелловіном. Тому Міжнародний день економії щороку відзначається у світі 31 жовтня за винятком тих країн, в яких ця дата є святковою, оскільки ідея Дня полягала в тому, щоб всі банки були відкриті, й населення мало можливість переказувати заощадження на свої рахунки. У Німеччині, наприклад, Всесвітній день економії відзначається в останній робочий день перед 31 жовтня, оскільки 31 жовтня вихідний день у деяких землях (День Реформації).

• Міжнародний день Чорного моря. Відзначається в день підписання урядовими організаціями Болгарії, Румунії, Росії, Туреччини, Грузії та України «Стратегічного плану дій з відновлення та захисту Чорного моря» (1996 р.). Україна – єдина держава Чорноморського басейну, де національний план захисту Чорного моря схвалений законодавством у Програмі охорони та відновлення Азовського і Чорного морів на 2001–2010 рр. У даний час вирішенню екологічних проблем Чорного моря сприяє існуюча мережа, створена в межах Чорноморської екологічної програми (Black Sea Environment Program – BSEP GEF). Мережа складається з 6 міжнародних і 36 національних центрів спеціального моніторингу та оцінки забруднень (Одеса, Україна); інтегрованого управління прибережною смугою (Новоросійськ, Росія); збереження біорізноманіття (Батумі, Грузія); екологічних аспектів судноплавства (швидкого реагування за надзвичайних ситуацій) у Варні (Болгарія); рибальства та інших живих ресурсів моря (Румунія). Деякі факти про Чорне море: найбільша глибина моря становить 2 210 м, а середня – близько 240 м. Чорне море за формою можна порівняти з овалом, витягнутим із заходу на схід довжиною приблизно 1 150 км. З півночі на південь море простягається на 580 км. Чорне море омиває береги України, Болгарії, Грузії, Росії, Румунії та Туреччини. У Чорне море впадають найбільші річки: Дунай, Дніпро, Дністер. Рослинний світ моря включає 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей. У складі фітопланктону – не менше ніж 600 видів. У Чорному морі мешкає понад 2 500 видів тварин.

• День Святого Апостола і євангеліста Луки. Лука (івр. «לוקא», грец. «Λουκᾶς») – апостол з сімдесяти апостолів Христових, сподвижник апостола Павла, християнський святий, шанований як автор одного з чотирьох Євангелій і Діянь святих апостолів. Був лікарем, можливо судновим. Євангеліст Лука в православній і католицькій традиції вважається першим іконописцем і святим покровителем лікарів і живописців. Сьогоднішній день знаменує собою кінець річного шляху. З цього дня світловий день значно скорочується. Довжина дня не перевищує 9 годин.

• Хелловін (Halloween), або переддень Дня всіх святих, традиційне свято в англомовних країнах. «Хелловін» вперше згадується в XVI ст. як шотландське скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір всіх святих, «even» – скорочення від «evening» (вечір); по-шотландськи читається як «хеллувін»). Так в той час називали ніч перед Днем усіх святих. Прообраз Хеллоуїна – кельтське язичницьке свято Самайн (від давньоірландського Samhain – «кінець літа»). Традиційними кольорами свята є чорний (смерть і темрява ночі) і помаранчевий (символ зібраного урожаю в році, що минає). Головний символ свята – Ліхтар Джека (англ. «Jack-o'-lantern» – «Джек-Ліхтар»). Вперше з'явився у Великій Британії, де його виготовляли з брукви або ріпи. У США світильники стали робитися з гарбузів, більш доступних і дешевих. Сьогодні він являє собою гарбуз, на якому вирізане зловісно усміхнене обличчя; всередину гарбуза поміщається запалена свічка або ліхтар. У Хелловіна є своя музика. Відомі пісні – «Monster Mash» поп-музиканта Боббі Пікетта, композиція «This Is Halloween», написана Денні Ельфманом, музичні композиції групи Midnight Syndicate та інші. Основна тема костюмів на Хеллоуїн – різна нечисть або надприродні персонажі, однак популярні і костюми на абсолютно довільну тематику, хоча основний мотив продовжує залишатися найпоширенішим. Спочатку костюми були образами спотворених схудлих людей. До початку 2000-х костюми придбали яскраві образи і саме свято перетворилося на шоу. Випрошування солодощів (Trick-or-treat) – головний стародавній звичай, що з'явився в Середньовіччі і до 1940-х рр. сформувався сучасному вигляді. Традиційними розвагами свята є ворожіння, атракціони населені примарами (Haunted attractions). Більшість солодощів, якими пригощають у це свято, засновані на яблуках. Спеціально до свята готують яблучну карамель, яблука в сиропі (іноді з додаванням горіхів), яблучні іриски, цукерки у вигляді кукурудзи та гарбуза. Існує також традиційний хліб бармбрек.

• 225 років від дня народження Джона Кітса, англійського поета, автора поем «Ендіміон», «Гіперіон», збірки «Вірші» та інших. Помер 23 лютого 1821 року.

• 205 років від дня народження Карла Теодора Вільгельма Веєрштрас (варіант написання – Вейєрштрасс), німецького математика, «батька сучасного математичного аналізу». Помер 19 лютого 1897 року.

• 125 років від дня народження Безіла Генрі Ліддела Гарта, британського військового, історика та теоретика, який вплинув на розвиток механізованої війни в XX ст., а також на теорію стратегії в цілому, автора книг «Інша сторона пагорба», «Німецькі генерали розповідають», «Записки Роммеля» та інших. Помер 29 січня 1970 року.

• 100 років від дня народження Діка Френсіса (справжнє ім’я – Річард Стенлі), британського письменника, майстра детективного жанру, автора романів «Фаворит», «Останній бар’єр», «Смертельний рейс», «Час скорботи», «Перехресний вогонь» та інших. Помер 14 лютого 2010 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 60 років тому (1960 р.) на базі проєктно-конструкторського бюро створено Дніпропетровський державний проєктний інститут «Металургавтоматика». Нині – ПАТ «Проектний і проектно-конструкторський інститут «Металургавтоматика».


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека