У цей день 27 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день аудіовізуальної спадщини (World Day for Audiovisual Heritage). Відзначається згідно з резолюцією 33-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в ознаменування річниці прийняття у 1980 р. «Рекомендацій про охорону та збереження рухомих зображень». Ця дата оголошена з метою залучення уваги до питаннь про значущість звукових записів і зображень як джерел відомостей про останні 150 років, а також до проблем їхнього збереження та забезпечення доступу до них для всіх. До аудіовізуальної спадщини відносять фільми, радіо- та телевізійні програми, аудіо- та відеозаписи. Масове поширення подібних документів почалося у 20 ст., а зараз вони є одним із головних носіїв первинної інформації. Вони допомагають долати мовні та культурні кордони, однаково ефективно сприймаються на слух або візуально як грамотними, так і неписьменними людьми. Аудіовізуальна спадщина, за своїм характером, вразлива. У зв’язку з цим ЮНЕСКО взяла на себе провідну роль у справі збереження цих нетривких матеріалів та обміну ними. Створений у 1997 р. міжнародний реєстр «Пам’ять світу» налічує нині близько 200 найменувань доку-ментальної спадщини, включаючи аудіовізуальну, які мають всесвітнє значення.

• 360 років від дня укладення Слободищенського (або Чуднівського) трактату, договору, укладеного гетьманом Ю. Хмельницьким з Річчю Посполитою в Слободищі коло міста Чуднова. Слободищенський трактат скасовував невигідні для України Переяславські статті, розривав союз із московським царем і відновлював державний зв'язок України з Річчю Посполитою. Хоч український уряд наполягав на повному відновленні Гадяцького договору 1658 р., сторона Речі Посполитої, репрезентована гетьманом С. Потоцьким та Є.-С. Любомирським, не погодилася на реституцію Великого князівства Руського, залишаючи в силі інші пункти Гадяцького договору. На підставі Слободищенського трактату Україна отримала лише автономію з гетьманом на чолі, була зобов'язана воювати разом із військом Речі Посполитої проти Москви й не нападати на Кримські володіння.

• 275 років від дня народження Максима Созонтовича Березовського, українського композитора, диригента, співака, класика європейської музики, який разом із Д. Бортнянським створив новий класичний тип хорового концерту, автора концертів «Не отвержи мене во время старости», «Остригну сердце», «Милость и суде воспою», «Слава в вышних Богу», опер «Демофонт», «Іфігенія» (не закінчена), літургії св. Іоанна Златоустого та інших. Помер 4 квітня 1777 року.

• 165 років від дня народження Івана Володимировича Мічуріна, російського вченого-біолога і селекціонера, засновника наукової теорії з генетики рослинних культур, автора багатьох сортів плодово-ягідних культур, почесного члена АН СРСР, академіка ВАСГНІЛ, автора методу селекції плодово-ягідних рослин (головним чином методом віддаленої гібридизації). Помер 7 червня 1935 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 135 років тому (1885 р.) народився Юхим Спиридонович Михайлів, живописець, графік і мистецтвознавець. Довгий час проживав у Катеринославі. Брав участь в оформленні Катеринославського історичного музею ім. Поля.

• 95 років тому (1925 р.) народився Олександр Васильович Васякін, скульптор, заслужений художник України. Відомий в галузі станкової і монументальної скульптури.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека