У цей день 22 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день заїкуватих людей (International Stuttering Awareness Day). Відзначається неофіційно щорічно з ініціативи Міжнародної асоціації людей, що заїкаються (International Stuttering Association, ISA), заснованої у 1995 р., яка позиціонує себе як «рупор усіх людей, які заїкаються, на міжнародному рівні». В усьому світі день відзначають під девізом «Ви не самотні». Заїкання – вада мовлення, що виявляється у мимовільному повторенні окремих звуків, складів або цілих фраз, неприродньому розтягуванні звуків або блоках мовчання, протягом яких людина, що заїкається, не може вимовити звук. Ймовірно, заїкання з’явилося практично одночасно з мовою, адже згадки про нього доходять до нас із найдавніших часів. Вчені підрахували, що близько 1% дорослих на землі страждають від заїкання. Серед знаменитостей заїканням страждали: пророк Мойсей, імператор Клавдій, філософ Демосфен, Жан-Батист Мольєр, Льюїс Керролл, Мерилін Монро, Отто фон Бісмарк, Уїнстон Черчілль, Король Георг VI, Чарльз Діккенс, Роберт Рождественський, Брюс Вілліс, Ентоні Хопкінс. Як правильно спілкуватися з людиною, що заїкається? А так, щоб обидва співрозмовники відчували себе комфортно! Перше і головне правило: не виправляйте людину, котра заїкається, не договорюйте фрази за неї. І не підштовхуйте її жестами та мімікою. Це лише посилить нервову напругу і, можливо, навіть змусить заїкатися ще сильніше. Спокійно дочекайтеся закінчення фрази або питання. Щоб полегшити спілкування, можна кивати головою – даючи зрозуміти співрозмовникові, що ви розумієте, про що йдеться. Не лякайтеся пауз у розмові. Паузи в розмові з людиною, що заїкається, не повинні вас лякати – можливо, їй потрібно зібратися з силами, щоб висловити думку. Якщо ви бачите, що людина хоче щось сказати, але не може – терпляче чекайте, не виявляючи нервозності. Почувши мову людини, котра заїкається, люди (часом навіть несвідомо) починають її заспокоювати: мовляв, просто потрібно глибоко зітхнути – і все вийде сказати. Однак сильне заїкання – це проблема, якої неможливо вирішити за хвилину. Тому утримайтеся від слів «заспокойся», «спокійніше», «подихай глибше», від заспокійливих жестів і погладжувань – це може лише посилити хвилювання.

• Міжнародний день без паперу (World Paper Free Day). Відзначається щорічно в четвертий четвер жовтня за ініціативою Міжнародної асоціації з питань Управління інформації та зображень (Association for Information and Image Management, AIIM) під гаслом «Навчимося використовувати папір раціонально». Мета Міжнародного дня без паперу (World Paper Free Day) – показати на реальних прикладах, як і за допомогою яких технологій кожна організація може зробити свій внесок у збереження природних ресурсів. За останні двадцять років витрати паперу збільшилися приблизно на 26%. У той же час, за даними Асоціації з питань Управління інформації та зображення (Association for Information and Image Management, AIIM), економія або переробка тони паперу дозволяє «врятувати» 17 дерев, 26 000 літрів води, 3 кубічних метри землі, 240 літрів пального та 4 000 кВт/рік електрики. Міжнародний день без паперу – це чудовий привід поділитися досвідом у використанні безпаперових технологій і розповісти іншим, як можна робити щоденний посильний внесок у захист природи з користю для бізнесу та життя. Папір – матеріал із масою квадратного метра до 250 г, який складається, переважно, з рослинних волокон, зв’язаних між собою силами поверхневого зчеплення, у якому можуть бути проклеювальні речовини, мінеральні наповнювачі, хімічні та природні волокна, пігменти і барвники. Китайські літописи повідомляють, що папір був винайдений у 105 р. н. е. Цай Лунем. За призначенням папір поділяють на ватман, папір вердоль, папір верже, папір для виробів санітарно-гігієнічного призначення, папір для друкування, папір для гофрування, папір із поверхневим покриттям, папір для електроізоляційних трубок, папір для електролітних конденсаторів, папір для малювання, папір для пакування продуктів на автоматах, фільтрувальний папір, папір-основа, папір для шпалер.

• 150 років від дня народження Івана Олексійовича Буніна, російського письменника, почесного академіка Петербурзької Академії наук (1909 р.), лауреата Нобелівської премії (1933 р.), автора збірки оповідань «Темні алеї», поетичних збірок «Вірші 1887–1891 рр.», «Під відкритим небом», «Листопад», повісті «Суходол», публіцистичної книги «Окаянні дні», роману «Життя Арсеньєва» та інших. Помер 8 листопада 1953 року. До Вашого відома. Бунін – перший російський письменник – лауреат Нобелівської премії.

• 95 років від дня народження Роберта Раушенберга (справжнє ім’я – Мілтон Ернест), американського художника, представника абстрактного експресіонізму, концептуального мистецтва і поп-арту, який одним із перших запропонував використовувати сміття як матеріал для інсталяцій. Помер 12 травня 2008 року.

• 90 років від дня народження Вілена Олександровича Калюти, українського та російського кінооператора, заслуженого діяча мистецтв України. Фільмографія: «Білий птах з чорною ознакою», «Хвилі Чорного моря», «Польоти уві сні та наяву», «Легенда про княгиню Ольгу», «Урга», «Стомлені сонцем». Помер 3 листопада 1999 року.

• 85 років від дня народження Бориса Ілліча Олійника, українського поета, академіка, політичного діяча, голови Українського фонду культури (1987–2017), голови Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка (1991; 2010–2016), лауреата Державної премії СРСР, Державної премії України ім. Т. Шевченка (1983), міжнародних премій імені Сковороди та «Дружба», Героя України (2005), автора понад 40 книг, віршів, есе, статей, серед яких збірки поезій «Двадцятий вал», «Заклинання вогню», літературно-критичних статей «Планета поезії». Помер 30 квітня 2017 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека