У цей день 20 квiтня

 

  У свiтi:
• Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 42/2005 від 17.01.2005 р. За даними Американського товариства раку, щороку в світі у 1,3 млн жінок діагностується це грізне захворювання. Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини. У світі це найчастіша форма раку, що трапляється протягом життя у однієї з 13–9-ти жінок віком від 13 до 90 років. Також, друге за частотою після раку легень онкологічне захворювання в популяції загалом (враховуючи чоловіче населення). Кількість випадків раку молочної залози в розвинених країнах різко зросла після 1970-х років. Це пояснюють, зокрема, зміною стилю життя населення розвинутих країн (наприклад, у сім’ях зменшилася кількість дітей і термін годування груддю скоротився). Оскільки молочна залоза складається з однакових тканин у чоловіків і жінок, то рак молочної залози часом трапляється і в чоловіків, такі випадки становлять менше 1% від загальної кількості хворих цією недугою. В Україні сьогодні близько 165 тис. пацієнток із таким діагнозом. А в 2020 р. їх буде понад 200 тис. Як і в усьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає – в середньому на 1–2% за рік – і нині у структурі онкопатології жінок рак грудної залози посідає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин у країні виявляється новий випадок раку молочної залози. Загалом щороку це грізне захворювання забирає життя понад 7,5 тис. жінок у всій Україні. Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози створений, щоб звернути увагу громадськості на стрімке зростання показників захворюваності раком грудей в Україні. Крім того, цей день звертає увагу всіх жінок на необхідність проведення своєчасної діагностики для раннього виявлення онкологічних патологій.

• Всесвітній день статистики (World Statistics Day). Відзначається з 2010 р. за резолюцією 64/267 Генеральної Асамблеї ООН. Статистика – загальнотеоретична наука, що вивчає кількісні зміни в явищах і процесах. Це – галузь знань, яка включає в себе знання з різних наукових дисциплін – математики, фізики, економіки, викладає загальні питання збору, вимірювання та аналізу масових статистичних даних. Це – сукупність цифрових відомостей, які характеризують стан масових явищ і процесів суспільного життя. Статистичні дані представлені у звітності підприємств, організацій, галузей економіки, а також публікуються в збірниках, довідниках, періодичній пресі та в Інтернет, є результатом статистичної роботи. Це – галузь практичної діяльності («статистичний облік») зі збору, обробки, аналізу та публікації масових цифрових даних про найрізноманітніші явища і процеси життя. Спеціальні розділи статистики вивчають окремі галузі життя суспільства та виділені в самостійні дисципліни. Термін статистика в наші дні вживається у 3-х значеннях: як синонім слова «дані»; галузь знань, яка об’єднує принципи та методи роботи з числовими даними, що характеризують масові явища; галузь практичної діяльності, спрямована на обробку та аналіз числових даних.

• Міжнародний день авіадиспетчера (International Day of the Air Traffic Controller). Відзначається щорічно в день створення Міжнародної федерації асоціації авіаційних диспетчерів (International Federation of Air Traffic Controllers Associations, IFATCA). Авіадиспетчер – фахівець, який здійснює управління повітряним рухом. Авіадиспетчери надають екіпажу інформацію про політ, запас палива, приймають рішення в умовах жорсткого ліміту часу, планують програму польотів. Їхня головна функція – гарантування безпечного, регулярного та впорядкованого руху повітряних суден у межах зон відповідальності. Авіадіспечтер не має права на помилку. Він відповідає за життя багатьох людей. Особисті якості авіадиспетчера – фізична й емоційна витривалість, уважність, відповідальність, упевненість, товариськість.

• Міжнародний день кухаря (International Chefs Day). Відзначається з 2004 р. із ініціативи Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств. Сьогодні всесвітня асоціація кулінарних співтовариств налічує 8 млн членів – представників кухарської професії з 70 країн. Кухар – це людина, яка професійно готує їжу для інших людей, як правило, в закладах громадського харчування. Професія кухаря – одна з найбільш потрібних у світі й одна з найдавніших. Існує легенда про жінку, чиє ім’я дало назву всій галузі – кулінарії. Стародавні греки шанували бога лікування Асклепія (він же – римський Ескулап). Його дочка Гігея вважалася берегинею здоров’я (від її імені, до речі, походить слово «гігієна»). А їхньою вірною помічницею в усіх справах була куховарка Куліна, яка стала протегувати куховарському мистецтву, що отримало назву «кулінарія». Один із головних заходів цього дня – конкурси майстерності серед кухарів.

• 115 років від дня народження Фредеріка Даннея (справжнє ім’я та прізвище – Даніель Натан), американського письменника, майстра детективного жанру, одного з братів, що писали під псевдонімом Еллері Куін, автора романів «Дім Брасса», «Двері до ман-сарди», «Король помер», «Розслідує інспектор Куін» та інших. Помер 3 вересня 1982 року. До Вашого відома. Під псевдонімом Еллері Куін працював також двоюрідний брат Даннея – Манфред Лі (справжнє ім’я та прізвище – Емануель Леповські).

  На Днiпропетровшинi:
• 70 років тому (1950 р.) народилася Валентина Іванівна Лазебник, історик, завідувачка відділом Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького, дослідниця історії Дніпропетровщини.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека