У цей день 16 березня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день продовольства. Відзначається за рішенням ООН із питань продовольства та сільського господарства в день створення цієї організації. Підйом людської цивілізації стався завдяки достатку їжі. Сьогодні кожну секунду на планеті вмирає від голоду 1 людина. Всього голодуючих, на думку експертів ФАО, близько 800 млн осіб. Ще 62 млн чоловік часто бувають у надзвичайних ситуаціях через брак продовольства або систематичного недоїдання. Але до них потрібно додати приблизно 2 млрд людей, які щодня недоотримують належну кількість поживних речовин і вітамінів. Встановлено, що голод, недоїдання та брак вітамінів підривають генофонд цілих континентів. Діти в країнах «третього світу» народжуються та виростають кволими, відстають у розумовому розвитку. Вони не в змозі концентрувати увагу на уроках, вивчитися і використати свій шанс вирватися з убогості. Через недоїдання дорослі працюють гірше, продуктивність їхньої праці стає низькою. ФАО зазначено, що при голодному населенні країна не може домогтися процвітання та добробуту. Відповідно до одного з досліджень, якби населення слаборозвинених країн отримувало нормальне харчування, валовий внутрішній продукт – ВВП країн «третього світу» за останні 30 років збільшився б не менше ніж на 45%. Таким чином, доступність продовольства – це не лише природне та фундаментальне право кожного, але й економічна категорія, яка безпосередньо впливає на розвиток цілих країн.

• Свято читання у Франції, або як його називають у Франції «Час книг» (Le temps des livres). Відзначається щорічно за ініціативи Міністерства культури Франції з 1989 р. Триденна програма включає зустрічі з прозаїками і поетами, виставки і презентації книг, книжкові ярмарки, наукові конференції та семінари. У ці дні люди дарують один одному книги, приносять їх у дарунок бібліотекам, а відомі письменники проводять творчі зустрічі зі своїми читачами, на яких розповідають про себе і свої нові літературні твори. Свято проводять весело і неформально. Святково прикрашені вулиці, всюди безліч прилавків із книгами, просто на вулицях розігрують інсценовані книжкові сюжети, в яких може взяти участь будь-який бажаючий. Активну участь беруть у святі й дорослі,й діти.

• Міжнародний день хліба (World Bread Day). Відзначається за резолюцією Генеральної Асамблеї ООН з 1950 р. у день заснування продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). У 1979 р. під час проведення конференції ООН було оголошено клопотання Міжнародної асоціації пекарів і пекарів-кондитерів про оголошення 16 жовтня Всесвітнім днем хліба. Незважаючи на те, що ця дата була вже встановлена, ООН повторно вирішила затвердити її. Здавна хліб вважався символом благополуччя та добробуту. Згідно з історичними даними, перші хлібні вироби виникли близько 8 тис. років тому. Для позначення хліба на листі використовувалося коло з крапкою посередині, так само позначали золото і сонце. У Греції пекарі почали з'являтися в V столітті до нашої ери. По всій Європі секрет хлібопечення поширився в IX–XI ст. У сучасному світі хліб хоч і не прирівнюється до світила, але не втратив своєї цінності. Кожна людина в середньому з’їдає майже 7 тон хліба і близько 35 тис. булок за все своє життя. Дієтологи вважають, що денна норма вживання хлібу – 150 грамів.

• Всесвітній день анестезії (День анестезіолога) (World Anaesthesia Day). Відзначається в день, коли зубний лікар Вільям Томас Грін Мортон провів операцію під ефірним наркозом (1846 р.). Анестетиком він застосував інгаляцію діетилового ефіру. Взагалі то одне з перших рішень цієї проблеми запропонував у першому столітті до нашої ери давньогрецький лікар і філософ по імені Діоскорид. Він звернув увагу, що застосування снодійних і заспокійливих ліків, які виготовляли з мандрагори, дозволяє проводити більш успішне хірургічне втручання, відповідно і шансів на одужання у поранених воїнів ставало більше. Саме він першим і застосував, відому в наші дні, термінологію – «анестезія», процедура зменшення чутливості нашого тіла або ж його частин аж до повної зупинки сприйняття інформації про зовнішнє навколишнє середовище або власний хворобливий стан. У сучасній медицині розрізняють не тільки загальну, але і місцеву, а також спинномозкову анестезію. Препарати і методологія для проведення анестезії постійно удосконалюються.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека