У цей день 14 квiтня

 

  У свiтi:
• День захисника України. Відзначається щорічно з 2014 р. згідно з Указом президента України № 806/2014, державне свято і неробочий день. В Україні історичною традицією є вшанування українського війська саме на Покрову. Захисник це: 1. Той, хто захищає, обороняє, охороняє кого-, що-небудь від нападу, замаху, удару, ворожих, небезпечних і тощо дій. 2. Той, хто пильно стежить за недоторканністю чого-небудь і багато робить для цього. 3. Той, хто відстоює на суді інтереси обвинуваченого; оборонець. Захисник Вітчизни, це, насамперед, патріот. Патріотизм – це найперша ознака цивілізованої людини, якість, яка відрізняє людину від раба, це любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам. Слово прийшло з грецької «πατρίς», що означає «земля батька, предка». Патріотизм передбачає гордість за матеріальні та духовні досягнення свого народу, Батьківщини, бажання збереження її характерних особливостей, її культурного надбання та захист інтересів своєї громади, народу в цілому.

• Покрова Пресвятої Богородиці. Покрова – одне з великих православних свят. Відзначення свята Покрови має дуже глибоку історію в Україні. Хоча свято було впроваджене ще з часів хрещення Русі, особливе шанування Покрови Богородиці починається з XII століття. Покрова Пресвятої Богородиці була одним із найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови. У народі це свято ще називають Третя Пречиста. До цього дня всі польові роботи повинні бути закінчені, озимина посіяна, земля зорана. Молодь починала збиратися на вечорниці, які тривали до Великодня. Від Покрови та до Пилипівського заговіння (27 листопада) – пора масових весіль. Тому в народі кажуть: «Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем». Існувала навіть прикмета: якщо на Покрову сніг – буде багато весіль.

• День Українського козацтва. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 966/99 від 07.08.1999 р. у день свята Покрови Пречистої Богородиці. Покрова Пресвятої Богородиці було одним із найголовніших свят запорозьких козаків, саме в цей день козаки збиралися на народне Віче та вирішували як жити в наступному році. Саме тому День Українського козацтва відзначається в день свята Покрови Пречистої Богородиці. Райони у нижчій течії Дніпра у другій половині XV ст. представляли собою нeзaсeлeний oсiлoю людністю степ, який отримав назву Дикe Пoлe. У цей час почали формуватись групи втікачів із території Речі Посполитої, які прибули сюди з різних причин. Ці люди називали себе козаками та, переважно, займались ратною справою. У 1492 р. упeршe згaдуються кoзaки (кияни та чeркaсцi), якi в гирлi Днiпрa нaпaли нa турeцький корабель. Життя в степу вимагало тяжкої праці не лише у воєнний, але й у мирний час. «Козакування» полягало й у землеробстві, рибальстві, тваринництві та полюванні. Згодом, десь у 40-ві роки XVI ст., окремі Січі об’єдналися в одну Запорозьку Січ, або Кіш. На заселених козацтвом територіях поступово сформувалася соціальна організація, в якій не було примусу, хоч існувала певна соціальна нерівність. Виникнення козацтва справило величезний вплив на всю подальшу історію українського народу.

• Міжнародний день стандартизації. Відзначається в день створення в 1946 р. Міжнародної організації зі стандартизації – ISO (від. Грецьк. «isos» – «рівний») із ініціативи, висунутої президентом ISO в 1970 р. нині провідними міжнародними організаціями в галузі стандартизації є Міжнародна організація зі стандартизації (ІСО) і Міжнародна електротехнічна комісія (МЕК). ІСО розробляє стандарти в усіх галузях людської діяльності, крім електротехніки, електроніки та зв’язку, які входять до компетенції Міжнародної електротехнічної Комісії. Всього ІСО розроблено близько 7 200 міжнародних стандартів. Щорічно публікується близько 500 нових і переглянутих міжнародних стандартів. У середньому розробка міжнародних стандартів займає 5–6 років.

• 130 років від дня народження Дуайта Девіда Ейзенхауера, американського військового і державного діяча, 34-го президента США, одного з головних американських воєначальників Другої світової війни, головнокомандуючого союзними силами в Європі. Помер 28 березня 1969 року.

• 80 років від дня народження Леся (повне ім’я – Олександр) Олександровича Сердюка, українського кіноактора, заслуженого артиста УРСР, який виконував ролі у виставах «Їх знали тільки в обличчя», «Хліб і сіль» та інших. Фільмографія: «Солом’яні дзвони», «Годинникар і курка», «Народжена революцією», «Дике поле», «Вавілон ХХ» та інші. Помер 26 травня 2010 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 145 років тому (1875 р.) народився Андрій Павлович Виноградов, український вчений-металург і металознавець.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека