У цей день 10 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день психічного здоров’я. Відзначається за рішенням Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1992 р. День входить до переліку всесвітніх і міжнародних днів, які відзначає ООН. Психічне благополуччя – це третій показник здоров’я населення (50%), від якого безпосередньо залежить спосіб життя. ВООЗ сформулювала критерії психічного здоров’я, відхилення від яких можуть розглядатися як ознака психічного розладу: усвідомлення та відчуття безпе-рервності існування, постійність, ідентичність фізичного та психічного «Я»; відчуття подібності переживань в однотипних ситуаціях; критичне ставлення до себе, результатів своєї діяльності; відповідність психічних реакцій силі й частоті впливів, соціальних ситуацій і обставин; здатність корегувати свою поведінку; планування своєї діяльності, реалізація цих планів; здатність змінити свою поведінку відповідно до ситуації. Людина має дві складових – душевне та тілесне. При цьому слід враховувати, що душа як матеріальний носій має два прояви: дух (моральна частина душі) та психіка (світ психічних явищ). Хвороби душі ведуть до хвороб тіла. Звідси стає особливо ясною вирішальна роль духовності людини в її фізичному здоров’ї. Стан душі усвідомлюється, переживається людиною через її емоції, тому психічне благополуччя виявляється через благополуччя емоційне – це почуття внутрішнього задоволення від гармонії між потребою та її задоволенням. Саме емоції відбивають стан гармонії або дисгармонії людської душі в її постійній боротьбі добра зі злом.

• Європейський день боротьби проти смертної кари. Заснований Комітетом міністрів Ради Європи у 2007 р., відзначається щорічно. Смертна кара не застосовується в 141 країні, 93 з них у законодавчому порядку відмовилися від її застосування навіть у винят-кових випадках. Однак 51 країна та 5 невизнаних територій поки застосовують смертну кару. За останні роки такі вироки були виконані у Китаї, Ірані, Саудівській Аравії, Північній Кореї та США. Смертна кара, або страта (вища міра покарання) – страта злочинця, чи незручної владі особи, засудженої на смерть за скоєння особливо тяжких злочинів чи дій, що суперечать державній політиці країни. Майже всі суспільства людства на певній стадії свого розвитку застосовували смертну кару до кримінальних і політичних злочинців. У багатьох сучасних суспільствах вона скасована, також і в Україні. Смертна кара вважається недопустимою на території Ради Європи. Упродовж 1990–2000 рр. в Україні смертна кара існувала «як виняткова міра покарання» у вигляді розстрілу. Спочатку на виконання таких вироків було накладено мораторій. Смертна кара встановлювалася за особливо небезпечні злочини проти держави, життя, правосуддя, воєнні злочини (в умовах воєнного стану чи бойової обстановки). Рішенням Конституційного Суду України № 11-рп/99 від 29 грудня 1999 р. визнано, що смертна кара суперечить Конституції України. Остаточно як вид покарання її скасовано у 2000 р.

• День працівників стандартизації та метрології. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 910/2002 від 08.10.2002 р. Правові та організаційні основи стандартизації в Україні встановлює закон «Про стандартизацію», спрямований на забезпечення єдиної технічної політики у цій сфері. Значення стандартизації та метрології, що є головними видами діяльності для науки та промисловості, важко переоцінити ще і тому, що вони є головними складовими технічного регулювання. Основою діяльності стандартизації та метрології є створення нормативної бази, що безпосередньо призначена і функціонує для захисту інтересів населення як споживачів. Стандартизація – це діяльність, яка складається зі встановлення положень для загального та багаторазового рішення наявних або можливих проблем і спрямована на досягнення оптимального ступеню упорядженості за даних умов. Коренем слова «стандартизація» є слово «стандарт». Це слово в уявленні середнього громадянина асоціюється з чимось стабільним, на що необхідно рівнятися. Метрологія – наука про вимірювання, що включає як теоретичні, так і практичні аспекти вимірів у всіх галузях науки та техніки. Головним завданням метрології є забезпечення єдності та необхідної точності вимірювання, спрямоване на захист громадян і національної економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювання, підвищення якості продукції й ефективність керування виробничими процесами.

• День фінської літератури, або День Алексіса Ківі (фін. Suomalaisen kirjallisuuden päivä, або фін. Aleksis Kiven päivä) – загальнодержавне свято у Фінляндії, відзначається 10 жовтня, в день народження видатного фінського письменника Алексіса Ківі (Алексіс Стенвалл, 1834–1872), засновника реалістичної літератури, першого професійного фінськомовного письменника. Його головний твір – роман «Семеро братів» (1870 р.), визнаний класикою фінської літератури і переведений кількома мовами, в тому числі й українською. Під поняттям «фінська література» слід розуміти літературу фінською мовою, яка творилася на території Фінляндії у різний період її історії — у складі Швеції, Російської імперії, у незалежній Фінляндській Республіці.

• 195 років від дня смерті Дмитра Степановича Бортнянського, українського співака, композитора і дириґента, засновника нового типу хорового концерту, спадщина якого становить більш ніж 100 хорових творів «а капела», 2 літургії, 6 опер, камерно-інструментальні твори, хорові циклічні концерти, 10 двохорних концертів, херувимські та причасні твори. Народився 28 вересня 1751 року.

• 90 років від дня народження Гарольда Пінтера, британського драматурга, поета, сценариста, режисера та актора, лауреата Нобелівської премії з літератури (2005 р.), автора 32 п’єс, серед яких найкращі «Кімната», «Сторож», «Колекція», «Коханець», «Повернення додому», «Зрада» та інші. Фільмографія: «Слуга», «Нещасний випадок», «Посередник», «Меморандум Квіллера», «Останній магнат», «Історія служниці» та інші. Помер 24 грудня 2008 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 145 років тому (1875 р.) відкрито Перше реальне училище Катеринослава.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека