У цей день 5 квiтня

 

  У свiтi:
• 5–11 жовтня — Міжнародний тиждень листа. Відзначається за рішенням Всесвітньої поштової спілки в день її заснування в Оттаві (Канада) XIV конгресом ВПС у 1957 р.; завжди включає 9 жовтня – Всесвітній день пошти. Зараз ВПС є спеціалізованою агенцією ООН, яка регулює роботу універсальної поштової служби. До складу ВПС входить 191 країна світу, де працює 5 млн. співробітників, які доставляють близько 430 млрд. внутрішніх поштових відправлень, майже 6 млрд. міжнародних відправлень, більш ніж 5,4 млрд. простих посилок. На честь свята випускають нові оригінальні марки і виготовляють ексклюзивні конверти. Сучасна пошта у багатьох промислово розвинених державах активно працює в секторі логістики, поштово-банківських послуг, каталожної торгівлі та прямої поштової розсилки. Крім того, активно розвиває інформаційні технології, гібридну пошту і електронну комерцію. Сьогодні поняття «лист» трансформувалося. Це конверт з марками, або списаний аркуш паперу, електронний лист, смс-ка або просто смайлик.

• Всесвітній день учителя. Заснований ЮНЕСКО у 1994 р. Відзначається в день, коли у 1966 р. була скликана ЮНЕСКО і конференція Міжнародної організації праці прийняла рекомендацію «Про становище вчителів» – перший міжнародний документ про правовий статус працівників освіти. Цей день відзначають більш ніж 100 країн світу. Всесвітній день учителя – це можливість звернути увагу на проблеми педагогів на національному та світовому рівнях і проаналізувати їхні успіхи в міжнародному контексті. Також привід висловити подяку вчителям. «Завдання вчителя – відкривати нову перспективу роздумам учня», писав Конфуцій. Вчителям необхідні знання та підтримка, які дозволять задовольнити різноманітні освітні потреби кожної дитини. За оцінками Статистичного інституту ЮНЕСКО, щоб забезпечити загальну початкову освіту до 2020 року, країнам необхідно залучити в цілому 12,6 млн учителів початкових класів.

• Міжнародний день лікаря. Відзначається в перший понеділок жовтня за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я. Це – єдиний день для активних дій, а так само – солідарності лікарів усього світу. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я створена в 1971 р. До складу засновників входять ЮНІСЕФ, Червоний Хрест і Мальтійський орден. Організація вважається незалежною, її фінансування відбувається за рахунок добровільних пожертв із усіх країн, де є її представництва, а це майже весь світ. Користуючись підтримкою ООН, Всесвітня організація лікарів надає допомогу людям, постраждалим від природних катастроф, епідемій, збройних конфліктів, соціальної маргіналізації у 80 країнах світу. Пропонує допомогу всім, незалежно від етнічної, релігійної та політичної приналежності. Щороку приблизно 700 лікарів від цієї організації проводять деякий час у гарячих точках світу.

• Всесвітній день архітектури. Проголошений Міжнародним союзом архітекторів у 1996 р. Відзначається щорічно в перший понеділок жовтня (раніше відзначався 1 липня). Приурочений до Всесвітнього дня середовища. «Архітектура – це музика в просторі, ніби застигла музика» сказав Фрідріх Вільгельм Йозеф Шеллінг. Твори архітектури – будівлі, ансамблі, а також споруди, що організують відкриті простори (монументи, тераси, набережні тощо). У середині XX ст. архітектурна професія розділилася на дві гілки: «об’ємне проєктування» (відає проєктуванням будівель – «обсягів»), і «містобудування» (проєктування міських районів або великих багатофункціональних комплексів). Наприкінці XX ст. із містобудування на стику соціології та загальної теорії систем виділилася як самостійна дисципліна урбаністика, що має своїм предметом місто та принципи міського розвитку. Архітектура ґрунтується на трьох засадах: «міцність (лат. Firmitas), користь (лат. Utilitas) краса (лат. Venustas)» (Марк Вітрувій Полліон, Десять книг про архітектуру. Книга I).

• Всесвітній день населених пунктів і Всесвітній день Хабітат (від лат. «Habitabilis» – пристосований для житла, населений). Відзначається в перший понеділок жовтня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН (1985 р.). Програма ООН щодо населених пунктів (ООН-Хабітат) – колишня назва: Центр Організації Об’єднаних Націй з населених пунктів – сприяє сталому розвитку населених пунктів за допомогою роз’яснювально-пропагандистської роботи, формування політики, нарощування потенціалу, накопичення знань і зміцнення партнерських зв’язків між урядами та громадянським суспільством. ООН-Хабітат заснована у 1978 р. Це провідна установа з реалізації «Порядку денного Хабітат» і координації діяльності з розвитку населених пунктів в системі ООН, в центрі уваги якої два пріоритетні напрями: забезпечення належного житла для всіх і сталий міський розвиток. В обов’язки ООН-Хабітат також входить надання допомоги міжнародному співтовариству в досягненні цілей в галузі розвитку, поставлених у Декларації тисячоліття за цільовим показником поліпшення умов життя 100 млн. жителів нетрів до 2020 р. Програми ООН-Хабітат містять: Програму обміну передовим досвідом і методикою місцевого керівництва – глобальну мережу урядових установ, місцевих органів влади та організацій громадянського суспільства, орієнтовану на виявлення та поширення передового досвіду з метою поліпшення умов життя та використання засвоєних уроків при розробці політики та зміцнення потенціалу. Програму сталого розвитку міст – спільну ініціативу ООН-Хабітат і ЮНЕП зі створення потенціалів міського екологічного планування та управління за допомогою методів розширення участі населення. Проєкт у галузі водопостачання міст в Африці – ініціативу ООН-Хабітат і ЮНЕП, яка надає підтримку ефективному управлінню та охороні водних ресурсів від міського забруднення. Програму боротьби зі стихійними лихами, яка допомагає національним урядам і місцевим органам влади, а також громадам у здійсненні програм відновлення та ліквідації наслідків стихійних лих. «Програму локалізації Порядку денного на XXI ст.», яка на місцевому рівні реалізує заходи цієї програми, стимулюючи спільні ініціативи в окремих містах середнього розміру. (Порядок денний на XXI ст.– глобальний план дій із метою сталого розвитку, прийнятий в 1992 р. на Зустрічі на вищому рівні «Планета Земля»). Центр із глобального моніторингу та статистики міст відстежує хід здійснення Порядку денного Хабітат на основі розробки та застосування практично орієнтованих показників міського розвитку, одночасно створюючи місцевий потенціал для відбору, збору, обробки та застосування показників і статистичних даних в аналізі результатів практичних заходів. ООН-Хабітат управляється Радою керуючих, яка проводить засідання раз на два роки. Програма випускає видання: The Global Report on Human Settlements («Глобальна доповідь про населені пункти») – повний огляд стану населених пунктів у всьому світі – і State of the World’s Cities («Стан міст світу»).

• Всесвітній день середовища (День охорони місць проживання). Відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН (1985 р.) у перший понеділок жовтня. Затверджено у 1979 р. у межах Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. У 1992 р. у Ріо-де-Жанейро відбулася конференція ООН із проблем навколишнього середовища. Керівники 190 держав прийняли «Порядок денний на XXI століття» – розгорнуту програму розвитку суспільства, яка, насамперед, передбачає збереження сприятливого навколишнього середовища для нинішнього та майбутніх поколінь. Людина своєю діяльністю впливає на природу, змінюючи її. У міру зростання населення та розвитку цивілізації цей вплив безперервно зростає. З кожним роком у світі все більше територій зайнятих лісами і луками переходять у розряд сільгоспугідь і пасовищ, піддаються змінам у зв’язку зі зростанням міст, видобутком корисних копалин, будівництвом заводів та інших об’єктів господарства. За 19 століть нашої ери на земній кулі зникло 150 видів ссавців, переважно, великих, і 139 видів птахів. Кожен зниклий вид – важка та непоправна втрата. Все, що зникає у тваринному світі, – зникає назавжди.

• 90 років від дня народження Павла Романовича Поповича, українського льотчика-космонавта (№ 4 у СРСР), який здійснив на кораблі-супутнику «Восток-4» перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів, першого українського космонавта, генерала-майора авіації, кандидата технічних наук, двічі Героя Радянського Союзу (1962 та 1974 рр.), президента уфологічної асоціації СНД, президента Академії енерго-інформаційних наук, голови української діаспори в Москві. Помер 29 вересня 2009 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека