У цей день 4 квiтня

 

  У свiтi:
• 4–10 жовтня – Всесвітній тиждень космосу. Встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 6 грудня 1999 р. Обрані дати – 4 і 10 жовтня – нагадують про дві знаменні події: 4 жовтня 1957 р. Радянський Союз запустив перший штучний супутник Землі «Супутник-1»; 10 жовтня 1967 р. набув чинності Договір про принципи діяльності держав із дослідження та використання космічного простору (за ініціативи СРСР).

• День початку космічної ери людства. Проголошено Міжнародною федерацією астронавтики на честь запуску першого в світі штучного супутника Землі – «Супутник-1» (СРСР, 4 жовтня 1957 р.). Супутник-1 – перший штучний супутник Землі, радянський космічний апарат, запущений на орбіту. Кодове позначення супутника – ПС-1 (Найпростіший Супутник-1). Маса апарату – 83,6 кг, максимальний діаметр – 0,58 м, період обертання – 96,7 хв. Апарат зробив 1 440 витків. Його політ побачив весь світ, його сигнал чули радіоаматори в будь-якій точці земної кулі. Закінчення польоту – 4 січня 1958 року.

• Всесвітній день тварин (World Animal Day). Засновано на Міжнародному конгресі прихильників руху на захист природи, що проводився у Флоренції в 1931 р. Святкується в день пам’яті святого Франциска Ассізького, якого католики вважають заступником тварин. Тварини (лат. «Animalia») – традиційно (з часів Аристотеля) виділяється категорія організмів, яка розглядається як біологічне царство. Тварини є основним об'єктом вивчення зоологією. У науці за терміном «тварини» закріплено більш широке значення, відповідне латинському «Animalia». До тварин окрім ссавців належить безліч інших організмів: риби, птахи, комахи, павукоподібні, молюски, морські зірки, всілякі черв'яки тощо. Людина належить до царства тварин, але традиційно розглядається окремо. Вченими описано понад 16 млн. видів тварин.

• День працівників освіти. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 513/94, від 11.09.1994 р. у першу неділю жовтня як професійне свято працівників освіти. Освіта – загальнолюдська цінність. Структура освіти включає: дошкільну, загальну середню, позашкільну, професійно-технічну, вищу, післядипломну освіту; аспірантуру, докторантуру, самоосвіту. Дошкільна освіта та виховання здійснюються у сім’ї та дошкільних закладах освіти у взаємодії з сім’єю і мають на меті забезпечення фізичного, психічного здоров’я дітей, їхнього всебічного розвитку, вироблення умінь, навичок, необхідних для подальшого навчання. Загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її нахилів, здібностей, талантів, трудову підготовку, професійне самовизначення, формування загальнолюдської моралі, засвоєння визначеного суспільними, національно-культурними потребами обсягу знань про природу, людину, суспільство і виробництво, екологічне виховання, фізичне вдосконалення. Позашкільна освіта та виховання спрямовуються на розвиток здібностей, талантів у дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їхніх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному самовизначенні. Професійно-технічна освіта зорієнтована на здобуття професії, перепідготовку, підвищення професійної кваліфікації. Вища освіта забезпечує фундаментальну наукову, професійну та практичну підготовку, здобуття громадянами освітньо-кваліфікаційних рівнів відповідно до їхніх покликань, інтересів і здібностей, удосконалення наукової та професійної підготовки, перепідготовку та підвищення кваліфікації. Післядипломна освіта (спеціалізація, стажування, клінічна ординатура, підвищення кваліфікації та перепідготовка кадрів) сприяє одержанню нової кваліфікації, спеціальності та професії на основі раніше здобутої у закладі освіти і досвіду практичної роботи, поглибленню професійних знань, умінь за спеціальністю, професією. Для самоосвіти громадян державні органи, підприємства, установи, організації, об’єднання громадян, громадяни створюють відкриті та народні університети, лекторії, бібліотеки, центри, клуби, теле-, радіо навчальні програми тощо.

• 345 років від дня патентування голландським фізиком, математиком, астрономом та винахідником Християном Гюйгенсом фон Цюйліхеном кишенькового годинника.

• 300 років від дня народження Джованні Баттіста Піранезі, італійського графіка, архітектора, археолога, автора збірки гравюр «Гротески», серії з чотирнадцяти листів «Фантазії на теми тюрем». Помер 9 листопада 1778 року. До Вашого відома. Піранезі вважають батьком «паперової архітектури». За його кресленням за життя архітектора було збудовано лише одну споруду.

• 135 років від дня народження Дмитра Васильовича Андрусенка, українського кобзаря, диригента, педагога, організатора перших в Україні капел бандуристів (Суми), автора пісень, виробника українських народних інструментів (бандур, цимбал, сопілок). Помер 18 липня 1965 року.

• 130 років від дня утворення Української радикальної партії (УРП; спершу Русько-Українська радикальна партія – РУРП, а з 1926 Українська соціалістично-радикальна партія – УСРП), першої української політичної партії на території України, заснованої на базі радикальних молодіжних (драгоманівських) гуртків, що постали в Галичині в кінці 1870-х рр. під впливом М. Драгоманова. До проводу партії увійшли: С. Данилович, Є. Левицький, М. Павлик, І. Франко, Р. Яросевич.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека