У цей день 2 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день ненасильства. Встановлено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 15 червня 2007 р. Відзначається в день народження Махатма Ганді (2.10.1869–30.01.1948). Ненасильство – відмова від насильства як способу (засобу) вирішення суспільних конфліктів, боротьби за соціальну справедливість. Відмова від насильства при цьому в жодному випадку не є відмовою від самої боротьби за соціальну справедливість. Як відповідь на ситуацію соціальної несправедливості (багатообразні форми пригноблення людини людиною) в реальному історичному досвіді найчастіше свідомо культивувалися дві різні етично-політичні стратегії – упокорювання (покірності) та насильницького опору. М. Ганді – основоположник філософії та стратегії ненасилля. Генеральна Асамблея ООН, підкреслюючи значення М. Ганді, вважає, що Міжнародний день ненасильства служить ще одним приводом, щоб «пропагувати гасло ненасильства, в тому числі шляхом освітньої та суспільно-роз’яснювальної роботи». Державний міністр із міжнародних справ Індії пан Ананд Шарма, вносячи цю резолюцію від імені 140 авторів на розгляд Генеральної Асамблеї, навів такий вислів М. Ганді: «Ненасильство є найбільшою силою в руках людства. Воно могутніше найпотужнішої руйнівної зброї, породженої людською винахідливістю». Ідея ненасильства універсальна, властива всім релігіям і культурам, що визначають духовне та культурне різноманіття сучасного світу. Нині ненасилля розглядається, перш за все, як адекватний засіб боротьби за справедливість.

• Міжнародний день соціального педагога. Відзначається щорічно з ініціативи XVII Міжнародної конференції соціальних педагогів, яка відбулася в травні 2009 р. Професійна діяльність соціального педагога дуже розгалужена. Він працює з дітьми, котрі мають психічні, розумові та психологічні порушення у розвитку, консультує батьків і вчителів, стежить за дотриманням прав дитини і вирішує проблемні ситуації, коли права неповнолітніх якимось чином порушуються. Соціальний педагог повинен добре знати дитячу психологію, добре орієнтуватися в правових і законодавчих питаннях, які безпосередньо стосуються дитячо-батьківських відносин, знати права та обов’язки неповнолітніх, відповідальність у разі вчинення злочинів; вміти вести документообіг. Соціальний педагог працює в школах, дитячих садках, притулках і дитячих будинках, у відповідних підрозділах організацій із соціального захисту населення. Особисті якості, необхідні для роботи соціальним педагогом – любов до дітей, комунікативні здібності, психічна й емоційна врівноваженість, організаторські здібності, відповідальність, самоконтроль і врівноваженість, терпимість, наполегливість, активність, тактовність, спостережливість. Загалом, це професіонал із великої літери, універсальний фахівець, здатний оцінити та вирішити ситуацію.

• Всесвітній день усмішки (World Smile Day). Відзначається з 1999 р. у першу п’ятницю жовтня. Виникненню цього свята сприяв американський художник Х. Белл, який у 1963 р. створив «смайлик». Спочатку «смайлик» був призначений для американської страхової фірми «State Mutual Life Assurance Company of America». Компанія виготовила бейджи з логотипом для своїх співробітників. Успіх був таким грандіозним, що вже за кілька місяців усміхнені личка красувалися не лише на візитках і бейджах компанії, а всюди, навіть на сірникових коробках. У США випустили поштову марку зі смайликом. На всю розробку Белл витратив не більше 10 хвилин. За роботу йому заплатили 45 доларів, він навіть не хотів реєструвати його як торгову марку, не захищав авторське право і ніколи не шкодував про це. Але відомим усьому світові смайлик став лише в 1970-ті роки, коли двоє братів з Іспанії вигадали для смайлика слоган «Have a Happy Day». Посмішка з цим гаслом відразу стала хітом, і незабаром смайлик з’явився на емблемах, листівках, футболках і бейсболках – на всьому, що може бути швидко продано. Американський психолог Поль Екман (Paul Ekman) виділив 19 усмішок, в тому числі гримаси страху, презирства чи іронії. «Усмішка – поцілунок душі» (Мінна Антрім). «Ніколи не припиняй усміхатися, навіть коли тобі сумно: хтось може закохатися в твою усмішку» (Габріель Гарсіа Маркес). «Сміх є веселість розуму, посмішка – веселість серця» (Едмонд Гонкур). «Якщо побачиш обличчя без усмішки, посміхнися сам» (Біант Пріенский). «Кути губ в усмішці пропорційні ступеню свободи» (Станіслав Єжи Лец). «Сміх – це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя» (Віктор Гюго). «День без усмішки – втрачений день» (Чарлі Чаплін).

• День Мученика Трофима. Народна назва – Трохим. Особливо щасливий день. Свято відоме насамперед тим, що молодь «обирала один одного». У давнину існував обряд, пов'язаний із тим, що на Семена вже можна було засилати сватів, а на Покрову – справляли весілля. Трохим ніби стояв на півдорозі між двома святами, нагадуючи, що «пора весіль» не за горами. На вечорницях парубки й дівчата після заручин остаточно домовлялися, чи братимуть шлюб у поточному році, чи ще парубкуватимуть-дівуватимуть на вечорницях і досвітках. За традицією, між заручинами і шлюбом обов'язково мало минути не менше місяця. За цей час засватана дівчина чи її батьки ще могли відмовитися від весілля (хоча народна мораль суворо засуджувала подібні вчинки). Це був своєрідний «термін роздумів» і одночасно достатній час, щоб краще підготуватися до весілля. На вечірки хлопці приходили з медом і пригощали дівчат. Говорили, що саме Трохим допомагає знайти один одного, а тому, в цей день вдома не сиділи, а вирушали гуляти. Дівчата в цей день ворожили на судженого. Був поширений звичай 2 жовтня пекти млинці та оладки, а потім пригощати ними сусідів і родичів. Їли зазвичай із медом.

• День народження електронної пошти. Відзначається неофіційно щорічно на згадку дня 2 жовтня 1971 р., коли Рей Томлінсон (інженер BBN Technologies) надіслав перше повідомлення з одного комп'ютера на інший. Символ @ також вигадав він для поділу імен комп'ютера і користувача, через його рідкісне використання користувачами. Томлінсон також розробив першу поштову програму, яка могла передавати повідомлення мережею. Електронна пошта (англ. «e-mail», «або email», скорочення від «electronic mail») – популярний сервіс в Інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека