У цей день 27 квiтня

 

  У свiтi:
• Воздвиження Життєдайного Хреста Господнього – свято на честь Воздвиження, що значить Піднесення св. Хреста. Ставиться нарівні з Великою П’ятницею. Святкування Воздвиження Церквою триває дев’ять днів: з вечора 27 вересня до 5 жовтня. Від найдавніших часів стало звичаєм у цей день дотримуватися суворого посту. У день Воздвиження дозволяється вживати їжу з рослинною олією (молочні страви, яйця та рибу не їли). За народними звичаями, від Воздвиження земля «движеться ближче до зими»; відтоді й настають холоди. З цим святом пов’язують також масовий відліт птахів. Вважається, що цього дня відлітає зозуля, і також це останній день відльоту журавлів. Всі звірі та комахи залягають на зимування, у тому числі й ведмідь залягає в барліг. Свято також пов’язане з осіннім рівноденням. На Воздвиження, за давнім звичаєм, розповідають казки та легенди про зміїв, а кобзарі співають пісні й думи. Зі страв на Воздвиження зазвичай готують круті галушки з часником, випікають коржі у вигляді хрестів, пригощаються медовою ситою. Після Воздвиження знімають зимові сорти яблук і зрізають капусту. Свято Воздвиження називають і Медовим Спасом, оскільки воно збігається з другим збором меду, який традиційно освячується у храмах.

• Всесвітній день туризму. Засновано ІІІ сесією Генеральної Асамблеї Всесвітньої туристичної організації, яка відбулась у 1980 р. Мета свята – пропаганда туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв’язків між народами різних країн. Туризм проявляється як форма суспільного споживання специфічних благ, послуг і товарів, яка об’єктивно розвинулась внаслідок соціологізації відтворювальної функції, утворивши галузь діяльності зі створення цього специфічного продукту та організації його споживання, що за кінцевим призначенням і характером діяльності належить до споживчих галузей господарства. Перше у світі туристичне агенство відкрито в 1841 р. Томасом Куком. Його екскурсії та подорожі ґрунтувалися на дуже дієвому принципі: «Отримання максимальної вигоди для максимальної кількості людей за мінімальною ціною. Сьогодні компанія Thomas Cook and Son важається однією з найбільших у галузі туризму, хоча діяльність цієї знаменитої компанії не обмежується наданням туристичних послуг.

• День туризму. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1047/98, від 21.09.1998 р. Туризм є важливою галуззю економіки України. Щороку Україну відвідують понад 20 млн туристів. За даними Всесвітньої організації туризму (UNWTO), Україна входить до десятки лідерів міжнародного туризму за кількістю відвідувань. В Україні під охороною держави перебувають понад 140 тис. нерухомих пам‘яток історії та культури. Сфера індустрії гостинності України включає як активні види відпочинку і спортивного туризму, (наприклад гірськолижний спорт), так і подорожі пізнавального характеру на базі багатої археологічної та релігійної історії країни. У світі стають відомими численні лікувальні курорти, розташовані буквально в усіх регіонах України.

• День машинобудівника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 361/93, від 8.09.1993 р. у четверту неділю вересня як професійне свято працівників машинобудування і приладобудування. Головними складовими ринку машинобудівної промисловості України є продукція таких галузей як транспортне та енергетичне машинобудування, автомобілебудування, а також машинобудування для нафтохімічної та хімічної, металургійної та гірничодобувної промисловості, верстатобудування. В Україні функціонує розгалужена структура транспортного машинобудування, до якої належать підприємства з виробництва тепловозів, вагонів, легкових і вантажних машин, мікроавтобусів, тролейбусів, а також морських суден і літаків. У структурі машинобудівної галузі України нині понад 2 800 промислових підприємств і 230 організацій, які виконують наукові та науково-технічні роботи. Загальна кількість працюючих – понад 1 млн чоловік.

• 27 вересня — Міжнародний день глухонімих (International Deaf Day). Встановлено в пам’ять про створення Міжнародної федерації глухонімих (1951 р.). Відзначається в останню неділю вересня. За статистикою, порушеннями слуху страждає кожна дев’ята людина. Його втрачають у результаті травми, хвороби або вроджених пороків. На планеті 2 500 мов. Але є і ще одна форма спілкування, яка останнім часом усе більше й більше цікавить учених, – мова поглядів і жестів. Всесвітня Федерація глухих у 50-ті роки XX ст. для обслуговування міжнародних заходів глухих, тобто конгресів, симпозіумів, конференцій, у тому числі й спортивних, розробила Жестуно – систему Жестів. Абат де Л’Эпе заснував першу школу – Паризький інститут глухонімих (1760 р.) у Франції. Він був основоположником мімічного методу, великим прихильником мови жестів. Не вірте в той міф, що глухі замкнуті й нетовариські. Десятки чудових особистостей були глухими. П’єр де Ронсар – поет епохи Відродження, якого називали «принцем французьких поетів», – був прекрасним фехтувальником і танцівником. В історію увійшла його чудова фраза: «З поганим слухом у палаці робити нема чого». Бетховен – великий композитор, Антоніо Станьйолі – один із італійських художників, Ясен – французький скульптор, Жан Жак Руссо – письменник.

• Всеукраїнський день дошкілля. Започатковано Міністерством освіти і науки України у 2011 р. на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 629 від 13.04.2011 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року» та резолюції І Всеукраїнського з’їзду працівників дошкільної освіти. Відзначається в останню неділю вересня. Мета цього свята – підняття престижності професії педагога та інших працівників дошкільного навчального закладу, об’єднання потенціалу дошкільної освіти усіх регіонів України, привернення уваги до проблем дитячих садків і дошкільного дитинства. Дошкільна освіта – галузь освіти, яка спрямована на реалізацію навчальних і виховних завдань для дітей дошкільного віку (від народження до шести років). В Україні це обов'язкова первинна складова частина системи безперервної освіти. В дошкільній освіті виділяють три етапи фізичного, психічного та соціального становлення особистості дитини: вік немовляти (до року), ранній вік (1–3 роки), молодший дошкільний вік (3–4 роки); середній дошкільний вік (4–5 років) старший дошкільний вік (5–6 (7) років). Сьогодні майже 1,3 мільйона дітей нашої країни відвідуює 14 813 дошкільних навчальних закладів. У них понад 307 тисяч працівників опікується розвитком дітей, їхнім здоров’ям і створенням комфортних умов для їхнього перебування у дитячому садку.

• 90 років від дня народження Радомира Борисовича Василевського, українського кінооператора, кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв УРСР. Фільмографія: «Дібровка», «Крок з даху», «Що у Сеньки було», «4:0 на рахунок Тетянки», «Як коваль своє щастя шукав» та інші. Помер 10 лютого 1998 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 105 років тому (1915 р.) – у с. Сухачівка на Катеринославщині народився Петро Савич Капшученко, видатний скульптор, графік, декоратор.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека