У цей день 22 квiтня

 

  У свiтi:
• День партизанської слави. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1020/2001, від 30.10.2001 р. Свято встановлено на підтримку ініціативи ветеранів Другої світової війни та з метою вшанування подвигу партизанів і підпільників у період війни 1941–1945 рр. «Партизан» (від італ. «Partigiano» – «прибічник певної суспільної групи, партії») – спільна назва учасників недержавних, тобто не належних до регулярної армії, військових об’єднань – військових загонів, які складаються з прибічників певних політичних (владних) кіл чи суспільних сил даної країни. Партизанська війна – різновид війни, бойові дії якої відбуваються, здебільшого, поза лінією фронту, ведуться окремими особами або збройними формуваннями, що, не входячи до складу регулярних збройних сил, добровільно беруть участь у боротьбі з іноземними загарбниками або в громадянській війні на окупованій території. Партизанський рух на території України – Рух Опору громадян Української РСР проти німецьких окупантів та їхніх союзників на території України у 1941–1944 рр., організований радянськими та партійними органами, в тому числі – НКВС. Загальна чисельність українських партизанів, переважно із цивільних громадян, становила в 1941–1943 рр. – від 5 до 30 тис. бійців, у 1944 р. – від 30 до 50 тис. Головні етапи руху: становлення: 1941–1942 рр.; організований опір: 1942–1944 рр. Перші загони партизанів з’явились в Україні наприкінці 1941 р. під Черніговом, Сумами під керівництвом Миколи Попудренка та Сидора Ковпака. До них приєднались також групи радянських військ, які прорвались з оточення на схід від Києва у вересні 1941 р. (наприклад, О. Сабурова). На 1 січня 1943 р. в Україні було 13 300 партизан (у 7 з’єднаннях і 155 самостійних загонах), на 1 грудня 1943 р. – вже 43 500 (29 і 83), на початок 1944 р. кількість зросла до 47 800.

• День без автомобілів (World Day Without Car). Європейський день пішоходів. Започатковано у 1998 р. у Франції. Спочатку цей день відзначили всього близько двох десятків міст. А вже у 2001 р. до руху офіційно приєдналися більше тисячі міст у 35 країнах світу. Девіз Дня без автомобілів – «Місто як простір для людей, простір для життя». День без автомобілів в Україні офіційно не відзначається, однак акції «День без авто» проводяться за ініціативою громадськості чи місцевих органів влади в окремих містах України. Мета акції – переконати водіїв скористатися в цей день громадським транспортом, аби знизити в місті рівень забруднення повітря. Адже дуже велика кількість машин – проблема не лише великих міст, це проблема вже досить давно є глобальною.

• День хоббіта – день народження хоббітів Більбо і Фродо Беггінсів, персонажів творінь Дж.Р.Р. Толкіна. Відзначається з 1978 р. за ініціативи Американського співтовариства толкіністов. Традиції святкування схожі на опис подібних у сазі «Володар перснів» святкування дня народження самого Більбо Беггінса це: велика вечірка, багато смачної їжі, танці, музика і, звичайно ж, феєрверки. При цьому ті, хто святкує, наслідуючи хоббітам, приходять на вечірку босоніж.

• День осіннього рівнодення, а отже – початок астрономічної осені в Північній півкулі. У 2020 р. точка осіннього рівнодення, тобто час, коли центр Сонця перетинає екватор при русі з Північної півкулі в Південну, припадає на 13 год 31 хв. За народним календарем, у цей день починається золота осінь, яка триватиме до 14 жовтня. Осіннє рівнодення настає 22 або 23 вересня, коли день і ніч тривають по 12 годин. Земля в цей день отримує строго вертикальне розташування відносно Сонця. У ці дні для всіх місць на Землі (виключаючи райони земних полюсів) день майже рівний ночі (Сонце – не крапкове джерело світла, а сам момент рівнодення зміщений відносно 6 або 18 годин місцевого сонячного часу). У дні осіннього рівнодення Сонце сходить майже точно на сході та заходить майже точно на заході. Тоді як після осіннього рівнодення (у північній півкулі) воно сходить південніше сходу і заходить на південь від заходу. З моменту осіннього рівнодення влада сонця з кожним днем зменшується аж до зимового сонцестояння, після якого вона знову почне зростати, наближаючи новий землеробський сезон. Найкоротший день у році, який припадає на 21 або 22 грудня, знаменує собою початок астрономічної зими. Після цього світловий день поступово збільшується і до початку третьої декади березня стає рівним ночі. Цікавий той факт, що осінь і зима в північній півкулі на тиждень коротші, ніж осінньо-зимовий сезон у південній півкулі: кількість днів від весняного рівнодення до осіннього становить 186 днів, а проміжок часу від осіннього до весняного рівнодення – 179 днів. На осіннє рівнодення стародавні кельти відзначали Мабон (Mabon) – фестиваль другого врожаю і дозрівання яблук. У середньовіччі Римська церква замінила давні вересневі фестивалі подяки на Михайлів день (день Архангела Михаїла, 29 вересня), святкування якого успадкувало багато традицій старовинних фестивалів осіннього рівнодення. В Японії День осіннього рівнодення вважається офіційним святом і відзначається з 1878 р. У Мексиці в День осіннього рівнодення багато хто намагається відвідати знамениту піраміду Кукулькан (мовою майя «пернатий змій») в стародавньому місті Чичен-Іце. З року в рік дні осіннього рівнодення не збігаються, тому астрономічна весна і осінь настають у різний час. Отже, осіннє рівнодення – час підбиття підсумків, вознесіння подяк за те, що маємо, і завершення справ.

• 185 років від дня народження Олександра Опанасовича Потебні, українського мовознавця-філософа, етнографа, фольклориста, теоретика літератури, дослідника поетики, психології творчості, громадського діяча, засновника Харківської лінгвістичної школи, основоположника психологічного методу в літературознавстві, автора наукового дослідження «Язык и мысль», чотиритомного дослідження «Из записок по русской грамматике» та інших. Помер 11 грудня 1891 року.

• 145 років від дня народження Мікалоюса Константінаса Константіно Чюрльоніса, литовського живописця і композитора, фундатора професійної литовської музики (більш ніж 200 творів для фортепіано, запис та обробка 60 литовських народних пісень); автора перших литовських симфонічних поем «В лісі», «Море», увертюри «Кястутіс», кантати для хору та симфонічного оркестра «De profundis», представника символізму, автора близько 300 творів в дусі «модерн» та «ар нуво», автора циклу картин «Знаки зодіаку», «Соната моря», «Соната весни», «Соната сонця», триптиху «Казка» та інших. Помер 10 квітня 1911 року.

• 135 років від дня народження Еріха Штрогейма, американського кінорежисера, актора, сценариста. Фільмографія: «Велика ілюзія», «Північна зірка», «Бульвар Сансет» та інші. Помер 12 травня 1957 року.

• 120 років від дня народження Сергія Івановича Ожегова, російського мовознавця, лексикографа, доктора філологічних наук, професора, автора «Словника російської мови», редактора «Орфографічного словника російської мови» і видання «Російська літературна вимова та наголос», учасника укладання «Тлумачного словника російської мови». Помер 15 грудня 1964 року.

• 85 років Центральному республіканському ботанічному саду НАН України. Нині Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка Національної академії наук України — науково-дослідна установа, яка проєктує і створює нові ботанічні сади та парки, розробляє наукові основи озеленення та фітодизайн підприємств і організацій, а також працює в багатьох інших напрямках теоретичної та прикладної ботаніки.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека