У цей день 21 квiтня

 

  У свiтi:
• 21–27 вересня — Тиждень всесвітньої акції «Очистимо планету від сміття». Відбувається з 1993 р. за ініціативи жителів Австралії, які в цей день масово вийшли на очистку океанських пляжів. Поступово до акції приєдналися інші країни, і на сьогоднішній день в ній беруть участь вже мільйони добровольців зі 100 держав у всьому світі.

• Різдво Пресвятої Богородиці. З цього свята починається річне коло церковних свят. У народі свято Різдва Пресвятої Богородиці називають «Друга Пречиста» і святкують як День всесвітньої радості. Богородиця, Богоматір, Діва Марія, Пресвята Діва, Мадонна (~ третя чверть I століття до н. е. – ~ середина I століття н. е.) (Арам., стар.-євр. «מרים» – «Мирьям», зазвичай перекладається як «сильна», «прекрасна», а також як «Пані») – в християнстві земна мати Ісуса Христа, одна з найбільш шанованих особистостей і найбільша з християнських святих. У православ’ї, католицтві та низці інших церков шанується як Богородиця (Матір Божа), Цариця Небесна (лат. «Regina Coeli»). Загалом, церковна традиція, зазвичай, не згадує дня народження святих, говорить тільки про день їхньої смерті як початку небесного життя. Проте є два винятки – це Марія та Іван Хреститель. Таке рішення обґрунтоване тим, що саме ці дві людини займають особливе значення у плані спасіння, у справі приготування дороги для земного приходу Божого Сина. Тому їх народження є подією всесвітнього масштабу. Цього дня не працювали, не постували, а після молитов у храмі збирали веселі гостини. Урочистості підкріплювали святковим застіллям. Окрім обов’яз-кових рибних страв, готували всілякі м’ясні: борщ зі свининою чи птицею, печеню чи то душенину з м’ясом, до столу подавали різноманітну городину, фаршировану м’ясною начинкою, голубці, пироги, млинці, вареники. Звичайно, багато страв готували і з сиру. Цей сезон передбачає широке вживання свіжих овочів і фруктів. Усе це активно використовували в народній кухні в Україні на храми Другої Пречистої. З цього дня засилають сватів. О цій порі погода вже явно повертає на осінь, тому й мовилося: «Прийшла Перша Пречиста – одягла калина намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комарів нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста». За народними спостереженнями, на Другу Пречисту в Україні встановлюється дощова погода. Свято Різдва Богородиці триває 6 днів – з 21 по 26 вересня.

• Міжнародний день миру (International Day of Peace). Відзначається щорічно за резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 07.09.2001 р. Уперше відзначався у 1982 р. У цей день ООН закликає всі країни зупинити військові дії і хоча б на 24 години припинити проливати кров. Невід’ємною процедурою початку святкових заходів служить символічний «Дзвін миру». Цей дзвін дзвонить всього двічі на рік. Перший раз його можна почути навесні, в день весняного рівнодення, вдруге – з нагоди святкування Міжнародного дня миру. Дзвін був відлитий із монет, зібраних дітьми з 60 країн світу. На дзвоні красується напис, відомий багатьом: «Хай живе загальний мир у всьому світі». Його подарувала Японія ООН у 1954 р. Дзвін помістили в саду західного дворика, розташованого поряд із Секретаріатом ООН. Приблизно 15 хв триває церемонія, під час якої обов’язково є місце і хвилині мовчання в пам’ять про тих, хто загинув у військових конфліктах. Церемонія завжди проводиться за участі Генерального секретаря ООН, який і дзвонить у «Дзвін миру». Привернути увагу до проблеми миру на землі – ось головна мета цього свята.

• День миру. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 100/2002, від 05.02.2002 р.. День миру в Україні встановлений саме 21 вересня – в Міжнародний день миру. Таким чином Україна підтримує рішення Генеральної Асамблеї ООН і підтверджує відданість країни ідеалам миру. Мир – стан спокою та гармонії, період між війнами. Мир не означає відсутності конфліктів, а згоду вирішувати конфлікти без застосування насилля, що призводить до війни. Більшість етичних систем, зокрема релігійних, розглядає мир позитивним ідеалом. Від лат. «pax» походять терміни, пов’язані з миром: «пацифізм», «пацифікація» тощо. Традиційно мирне співіснування визначається як стан відносин між державами, при якому вони не вдаються до застосування військової сили. Мирне співіснування ґрунтується на дотриманні сторонами головних принципів міжнародного права, які також можна називати принципами мирного співіснування, їхній зміст викладений у Декларації про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співпраці згідно зі Статутом ООН, прийнятим Генеральною Асамблеєю у 1970 p., і в Заключному акті Наради з безпеки і співробітництва в Європі у 1975 p., а також в їх тлумаченнях, запропонованих в окремих рішеннях Міжнародного Суду ООН. Ідеологію, яка вважає мир головним пріоритетом, називють пацифізмом. Одним із важливих рухів за збереження миру на Землі та за роззброєння, зокрема ядерне, є Пагвошський рух учених. Найвідомішою міжнародною нагородою, яка вручається за значний внесок у зміцнення миру між народами є Нобелівська премія миру.

• Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера (World Alzheimer’s Day). Засновано у 1994 р. із ініціативи організацій, які проводять дослідження цього захворювання і пошук способів уповільнити його розвиток. З 2012 р. не тільки 21 вересня, але і весь вересень вважається Всесвітнім місяцем Альцгеймера. Ще лікарі Стародавньої Греції відзначали зв’язок старості й ослаблення розуму. Хвороба Альцгеймера (сенільна деменція типу Альцгеймера) – нейродегенеративне захворювання, вперше описане у 1906 р. німецьким психіатром Алоїсом Альцгеймером. Як правило, вона виявляється у людей старших 65 років, але існує і рання хвороба Альцгеймера (рідкісна форма). Деменція – це прогресуючий або хронічний синдром, при якому відбувається деградація і руйнування здатності мислити (тобто когнітивної функції) більшою мірою, ніж це відбувається при нормальному протіканні процесу старіння. При деменції відбувається зниження пам’яті, мислення, розуміння, мови та здатності орієнтуватися, вважати, пізнавати та міркувати. Хвороба Альцгеймера є найпоширенішою причиною деменції – на неї припадає 60–70% усіх випадків розвитку деменції. Деменція вражає людей у всіх країнах. Вивчення деменції, у тому числі хвороби Альцгеймера, дуже актуальна, оскільки населення світу швидко старіє. Хвороба Альцгеймера є однією з найпоширеніших форм деменції. У світі на сьогодні понад 35 млн людей, які страждають старечим недоумством. За прогнозами експертів, цифра буде неухильно зростати і до 2050 р. досягне 115 млн. людей. Хвороба вражає людей поза прямим зв’язком із їхньою освітою та рівнем життя. Серед відомих людей, які страждали цією хворобою – Папа Римський Іоанн Павло II, 40-й президент США Р. Рейган, прем’єр-міністри Великої Британії Г. Вільсон і М. Тетчер, прем’єр-міністр Іспанії А. Суарес, письменники А. Мердок і Т. Пратчетт, актори П. Фальк і А. Жирардо та багато інших.

• 55 років від дня народження Фредеріка Бегбеде (варіант написання прізвища – Бегбедер), французького письменника, публіциста, літературного критика, редактора, автора романів «Щоденник молодого ідіота», «Відпустка у комі», «Кохання триває три роки», «99 франків» (інша назва – «14,99 євро») та інших.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека