У цей день 19 березня

 

  У свiтi:
• День краватки (Cravat Day або Necktie Day). Відзначається щорічно неофіційно. Краватка – смужка тканини, зав'язана навколо шиї. Батьківщина краватки – Хорватія. Офіцери та вояки хорватської армії здавна носили строкаті шовкові шийні хустини, які привнесли в Європу моду на цей елемент одягу. Найпоширеніше розповсюдження вони отримали в Англії. Сьогодні краватка – найпоширеніший аксесуар класичного чоловічого костюма, історія якого тягнеться з XVII століття і по сьогоднішній день. Довжина краватки має бути в межах 130–145 см. Довжина може бути збільшена для високих людей. Ширина визначається діапазоном від 7 до 9 см – це «золота середина», з якою вона не буде випадати із загального перебігу смаків. Хоча сучасний напрямок моди допускає ширші краватки – від 8,5 до 10,5 см. Кінчик зав'язаної краватки має бути трохи нижче (приблизно на 2 см.) від поясу штанів.

• Спомин чуда Архістратига Михаїла. Народні назви свята – «Михайла Чудо-творця», «Михайлів день», «Михайла». В Україні Архістратиг (тобто старший воїн, вождь) Михаїл є одним із найшанованіших святих, небесним покровителем Києва, зображеним на гербі столиці. Цього дня намагалися не працювати. Не можна ні з ким сваритися, а навпаки, потрібно брататися а також вирішити всі сімейні справи та приватні проблеми. На Михайла починають варити питний мед. Печуть пиріжки з начинкою з нового врожаю. Настають ранкові приморозки, які звуться Михайлівськими. День скорочується вже аж на 4 години.

• День народження електронного «Смайла». В цей день у 1982 р. професор університету Карнеґі Меллон у Піттсбурзі Скотт Фалман вперше запропонував використовувати три символи, розташовані підряд, – двокрапка, дефіс і дужка, що закривається, аби позначити обличчя, що посміхається, у тексті, набраному на комп’ютері. Смайл, смайлик (від англ. «Smile» – усмішка), також емотикон, емограма (англ. «emoticon») – схематичне зображення людського обличчя, що використовується для передачі емоцій. Елемент масової культури, котрий виник у міру поширення Інтернету серед широких верств населення. Може складатися з різноманітних символів, як то: літер алфавіту, знаків пунктуації та різних службових символів. «Смайлик» замінює те, чого не дістає в спілкуванні за допомогою чату або електронної пошти – інтонації голосу та міміки. «Смайли» допомагають краще зрозуміти співрозмовника, вловити його настрій, врешті-решт, вони просто кумедні й викликають позитивні емоції. За понад 30 років свого існування «смайлик» став незмінним атрибутом електронного спілкування. За цей час з’явилося безліч «смайликів», які мають різне смислове та емоційне забарвлення. В середовищі українських користувачів зародилися так звані українські патріотичні смайли: чоловічі – з «козацьким оселедцем», жіночі – з «квіткою».

• Міжнародний день наслідування піратам, або Міжнародний день «Розмовляй як пірат» (International Talk Like A Pirate Day). Відзначається неофіційно щорічно у 40 крїнах світу за ініціативи Джона Баура (John Baur) і Марка Саммерса (Mark Summers). Пірати (пов'язане зі словом «πειράω» – «випробувати») – ті, хто випробовує долю, загальна назва морських розбійників, які грабували кораблі й діяли як у мирний, так і у воєнний час. Існує кілька інших визначень: капер, приватир, корсар, флібустьєр, буканір, буканьєр. Піратство – явище морського розбою, широко відоме ще зі стародавніх часів. У минулому його роль була досить вагомою, у сучасності піратство вже не грає колишньої ролі, однак досі збереглося в деяких регіонах. У цей день всіх, хто особливо цікавиться піратськими байками, історією корабельних битв, обговорюють літературу даного напрямку, слухають піратські мотиви, танцюють, носять інвентар із зображенням черепа і двох схрещених кісток і просто-напросто веселяться всією сім'єю, дружньою компанією або разом із колегами по роботі.

• День винахідника і раціоналізатора. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 443/94, від 16.08.1994 р. у третю суботу вересня як свято винахідників і раціоналізаторів. Винахід (англ. «invention», нім. «Erfindung») – технічне рішення, що є новим, корисним у господарській діяльності та може бути практично застосоване. Визнаний офіційними експертами винахід може отримати правову охорону від держави і стати об’єктом промислової власності, що засвідчує особливий правоохоронний документ –патент. Винаходом може бути «продукт», «процес» і «нове застосування відомого продукту чи процесу». Раціоналізація (рос. «рационализация», англ. «rationalization», «improvement», нім. «Rationalisierung») – організація будь-якої діяльності більш доцільними способами, ніж існуючі, поліпшення, вдосконалення чогось. В Україні діє Закон «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» № 3687-ХП від 15 грудня 1993 р. Державну політику у сфері винахідництва та раціоналізації здійснює Державна служба інтелектуальної власності України. Винахідницьку та раціоналізаторську діяльність регулює Український інститут промислової власності – Укрпатент. Інтереси винахідників і раціоналізаторів захищає Всеукраїнська профспілка винахідників та інноваторів. Згідно звіту Державної Служби інтелектуальної власності України у рік видається понад 10 тис. патентів.

• День фармацевтичного працівника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 1128/99, від 07.09.1999 р. у третю суботу вересня. Аптечна справа, фармацíя (грец. «Φάρμακον» – «лікарські засоби і фармакотерапія» («застосування лікарських засобів») – комплекс науково-практичних дисциплін, які вивчають проблеми створення, безпеки, дослідження, зберігання, виготовлення, відпуску та маркетингу лікарських засобів; пошуку природних джерел лікарських субстанцій. У комплексі з фармакологією складають науку про ліки. Фармацевт (фармаколог) – молодший фахівець із середньою фармацевтичною освітою, котрий працює в аптеках, аптечних складах, контрольно-аналітичних лабораторіях, фармацевтичних фабриках і виробництвах, на підприємствах хіміко-фармацевтичної промисловості, в органах управління фармацевтичної служби, фармацевтичних фірмах, підрозділах державної служби України лікарських засобів, науково-дослідницьких інститутах і навчальних закладах. Фармацевтична промисловість – галузь промисловості, пов’язана з дослідженням, розробкою, масовим виробництвом, вивченням ринку і розподілом лікарських засобів, переважно призначених для профілактики, полегшення та лікування хвороб. Фармацевтичні компанії можуть працювати з дженериками чи оригінальними (брендовими) препаратами. Загальне число працівників фармацевтичної промисловості України становить близько 350 тис чоловік. Ліки виробляють близько 200 великих і малих фармацевтичних підприємств. Лікарські засоби, вироблені фармацевтичними підприємствами України, експортуються в 25 країн світу.

• 60 років від дня народження Оксани Стефанівни Забужко, української письменниці та літературознавця, авторки збірок поезій «Травневий іній», «Автостоп», монографій «Філософія української ідеї та європейський контекст: Франківський період», роману «Польові дослідження з українського сексу», книги «Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій».

• 30 років від дня, коли Асоціація користувачів UNIX (SUUG – Soviet UNIX User's Group) зареєструвала домен верхнього рівня SU для застосування на території СРСР. До Вашого відома. Першим радянським сайтом став ресурс відділення математики РАН ipsun.ac.msc.su (сьогодні – www.ras.ru).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека