У цей день 14 квiтня

 

  У свiтi:
• Початок Нового церковного року – церковне новоліття (з 1918 р.). Інша назва свята – «Церковний Новий рік». Святкування 14 вересня починається від стародавньої Іудеї, де в цей час відзначався Новий рік, який вів числення від створення світу. Його було прийнято і християнською церквою у 325 р. на першому Вселенському Соборі в Нікеї. У Православній церкві завжди, включаючи радянський період (вже з новим календарем), саме в цей день розпочинається новий рік а православні християни просять Христа Бога благословити початок нового року. У народній традиції свято Новоліття отримало свою самобутню назву: «день Семена літопроводця», тобто день Семена (у просторіччі від імені Симеона Стовпника), який супроводжує новий рік (літо).

• День Преподобного Симеона Стовпника. Народні назви – «Семена», «Семена-літопроводця». Початок справжньої осені. З цього дня починається старе Бабине літо (до 21 вересня), завершується відліт ластівок. У народі кажуть: «Семен-літопроводець молоде бабине літо проводжає, а старе – наводить». На Семена існував давній звичай – «пострижини». Хлопчиків чотирьох років стригли і саджали на коней. Про цей звичай говорили: «На Семена дитя постригай і на коня саджай і на ловлю в поле виїжджай». У козацькі часи на Семена посвячували (приймали) хлопців-підлітків у джури, перевіряли їхню кмітливість, силу, вміння володіти зброєю (звичайно, це були ази), починали навчати військової тактики та іншим козачим премудростям. Вважалося, що весілля, які справляли від Семена до Гурія (28 листопада), є найбільш вдалими, довголітніми та щасливими. Цей день також є найбільш вдалим для переїзду у новий дім.

• Друге Бабине літо – період теплої та сухої погоди восени, пов’язаний зі стійким антициклоном. У народі цей період називають «старе Бабине літо» (14–24 вересня). Вважалося, яка погода цього дня – така подальша осінь. Зазвичай у цей час хмари зникають, як за помахом чарівної палички, небо стає пронизливо блакитним і високим, а повітря особливо прозорим. Сонце світить тепло і ласкаво. Термін Бабиного літа недовгий – один-два тижні. Явище Бабиного літа відоме у багатьох країнах із помірним кліматом. Якщо в Україні цей період має назву «Бабине літо», то в Америці – «індіанське літо», у Франції – «літо святого Мартіна», у Німеччині – «бабусине літо», у Болгарії – «циганське літо», у Чехії – «павутинне літо».

• 440 років від дня народження Франсіско Гомеса де Кеведо і Сантібаньєс Вільєгас, іспанського поета та прозаїка, автора роману «Історія життя пройдисвіта на ймення дон Паблос», збірки «Сновиддя» та інших. Помер 8 вересня 1645 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека