У цей день 13 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день журавля. Відзначається у другу неділю вересня щорічно з 2002 р. Журавлині, журавлеві (Gruidae) – родина птахів із ряду журавлеподібних. Історичною батьківщиною їх є американський континент, звідки журавлі потрапили спочатку до Азії, а звідти до Африки та Австралії. Журавлі широко розповсюджені у світі, їх немає лише в Антарктиді та Південній Америці. Родина включає 4 роди з 15 видами. В Україні гніздиться 2 види – журавель сірий (близько 700 пар) і журавель степовий (200–250 пар). Журавлі – це великі довгоногі та довгошиї птахи, їхній зріст – 90–155 см, розмах крил – 150–240 см, а вага – 2–11 кг. Найменший журавель – беладона, найбільший – австралійський. Летять журавлі на висоті 900–1 500 м над землею. Раціон харчування птахів дуже широкий, але переважає рослинна їжа – насіння, пагони та коріння рослин. Крім того вони харчуються комахами, рідше жабами та дрібними гризунами. Живуть журавлі досить довго. Спостереження показують, що в дикій природі не менше 20 років, а в умовах неволі їхній вік може досягати 80 років.

• День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 302/93 від 12.08.1993 р. у другу неділю вересня як професійне свято працівників нафтогазової, нафтопереробної промисловості та нафтопродуктозабезпечення. Нафтогазова промисловість України (англ. oil and gas industry, petroleum and gas industry) – галузь важкої промисловості, підприємства якої розвідують, видобувають і переробляють нафту та газ, транспортують і зберігають їх. Нафтопереробна промисловість України – галузь промисловості, що здійснює переробку сирої нафти на бензин, дизельне паливо та інші нафтопродукти. В України виділяють три нафтогазоносні регіони: Східний, Західний та Південний. Понад 90% видобутку нафти і газу в Україні здійснює Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».

• Міжнародний день пам’яті жертв фашизму. Відзначається щорічно в другу неділю вересня з 1962 р. як День жалоби. День визначений саме у вересні, тому що на цей місяць припадають дві, пов’язані з Другою світовою війною дати, – день її початку та повного завершення. Це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в Другій світовій війні: мільйонів солдат, яких фашистські лідери зіштовхнули один із одним, але ще більше – мирних жителів, які гинули під бомбами, від хвороб і голоду. Незважаючи на те, що Україна належала до східноєвропейського театру війни, українці воювали по всьому світу, були мобілізовані або долучилися добровільно до більшості головних світових армій, які протистояли фашизму. Не менш як 100 тисяч українців у складі Війська Польського стали на боротьбу з нацизмом у вересні 1939 р. і не менше 8 тисяч із них загинуло. Найбільше українських солдатів (до 6 млн) нараховувала Червона армія, близько 130 тис. перебували в арміях Великої Британії, Франції, Канади та США. Українська повстанська армія від часу створення у 1942 р. і до часу відступу нацистів із теренів України наприкінці 1944 р., брала активну участь у боротьбі проти німецької окупаційної системи, завдавши їй значних втрат. Отже, у роки Другої світової війни з гітлерівською Німеччиною та її союзниками воювало близько 7 млн українців, їхній внесок у перемогу над фашизмом був одним із визначальних. Україна належить до числа країн, найбільш постраждалих від фашизму в роки Другої світової війни – як від воєнних дій, так і від військових злочинів. Прямі втрати населення – вбиті та померлі від поранень або голоду, зниклі безвісти – складають понад 8 млн осіб.

• День Роальда Даля. Відзначається неофіційно у день народження письменника шанувальниками зі всього світу. Найбільші заходи свята відбуваються у Великій Британії, Австралії та Аргентині. Роальд Дал (13.09.1916–23.11.1990) – валлійський письменник, автор казково-фантастичних творів і творів у жанрі фантастики, жахів як для дорослих, так і для дітей. В Інтернеті функціонує інтерактивний музей письменника: https://www.theguardian.com/childrens-books-site/interactive/2012/sep/13/roald-dahl-museum-interactive

• День танкістів. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 922/97, від 29.08.1997 р. у другу неділю вересня. Слово «танк» походить від англійського слова «tank», тобто «бак» чи «цистерна». Своєю появою танки зобов’язані Першій світовій війні. Рішення про будівництво танків було прийнято в 1915 р. практично одночасно у Великій Британії та Росії. Друга світова війна прискорила прогрес у танкобудуванні, лише за шість років відбувся більший ривок, аніж за попередні двадцять. Танки післявоєнного періоду розділяють на три покоління. Вони здатні виконувати дуже широке коло воєнних завдань, однак головними сферами їхнього застосування є безпосередня підтримка піхоти, протитанкові операції та розвиток проривів. На сьогоднішній день танки заведено ділити на дві групи: основні бойові танки та легкі танки. Останнім часом відбувається відродження кулеметних танків у вигляді БМПТ – бойової машини підтримки танків, створеної на основі танку та призначеної для боротьби з гранатометниками, що засіли на верхніх поверхах будівель, гелікоптерами, піхотою та легкими машинами з ПТКР.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека