У цей день 11 березня

 

  У свiтi:
• Усікновення Голови Іоанна Предтечі. Народні назви свята – «Усікновення», «Головосіки», «Іван Пісний». На Головосіки суворий піст як висловлення загальної скорботи за насильницькою смертю Пророка. Цього ж дня здійснюється поминання загиблих православних воїнів. У цей день не працювали, особливо не сікли ножем будь-які круглі овочі, що нагадували голову. Їли лише пісні страви, а дехто взагалі говів. День пісний, але одруженим жінкам і чоловікам до обіду взагалі не можна їсти. Це єдиний день у святцях, коли грішно їсти борщ, а хліб дозволяється ламати руками. Забороняється вживати червоне (помідори, кавуни тощо), бо воно нагадувало кров. Це період останніх гроз. За народним віруванням, грім у це свято віщував довгу та теплу осінь. Звідси й приповідка: «Загримів Головосік – тепла прибавить рік».

• День гранованої склянки. Відзначається в день, коли в 1943 р. на скляному заводі в Гусь-Хрустальному (РФ) була випущена перша радянська гранована склянка. Дизайн склянки радянського зразка (з гладеньким обідком у верхній частині) приписують Вірі Мухіній, авторці монументальної композиції «Робітник і колгоспниця». Втім, документального підтвердження цьому немає. Розміри класичної гранованої склянки – 65 мм в діаметрі і 90 мм у висоту. Склянка має 16 граней (також зустрічаються екземпляри з 17-ма гранями, але 12, 14, 16 і 18 – найбільш типова кількість, адже, з точки зору технології, випускати склянки з парною кількістю граней простіше) і вміщував 250 мл рідини (по вінця). На дні склянки була видавлена її ціна (як правило, – 7 або 14 копійок; «20-гранники» коштували 14 копійок). Обсяг склянок: 50, 100, 150, 200, 250, 350 мілілітрів.

• 320 років від дня народження Джеймса Томсона, шотландського поета та драматурга, автора поем «Сільське життя», «Свобода», циклу «Пори року», п'єси «Альфред: Маска», яка містить текст патріотичної пісні «Прав, Британіє», що стала гімном країни. Помер 27 серпня 1748 року.

• 155 років від дня народження Яніса Райніса (справжнє прізвище – Плієкшанс), латиського поета, громадського діяча, народного поета Латиської СРСР, реформатора латиської мови, автора творів «Вогонь», збірки віршів «Тиха книга», п’єс «Золотий кінь», «Вій, вітерець», «Ілля Муромець», «Йосип та його брати» та інших. Помер 12 вересня 1929 року.

• 135 років від дня народження Девіда Герберта Лоуренса, англійського письменника, одного із найзнаменитіших письменників початку ХХ ст., автора психологічних романів, серед яких: «Сини та коханці», «Дівчина, що зникла», «Кенгуру», «Коханець леді Чаттерлей», циклу «Сестри» (романи «Райдуга» та «Закохані жінки») та інших. Помер 2 березня 1930 року.

• 120 років від дня народження Семена Олексійовича (справжнє ім’я – Шимон Айзикович) Лавочкіна, російського авіаконструктора, генерал-майора інженерно-авіаційної служби, лауреата Сталінської премії (1941, 1943, 1946, 1948), Героя Соціалістичної Праці, керівника проєктів зі створення перших сучасних вітчизняних літаків-винищувачів – ЛаГГ-3, Ла-5, Ла-7 та їхніх модифікацій, серійний випуск яких розпочато після 1941 р., одного з розробників міжконтинентальної надзвукової крилатої ракети «Буря». Помер 9 червня 1960 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 155 років тому (1865 р.) у Катеринославі відкрито Маріїнську жіночу гімназію (нині – НВК № 33, м. Дніпро).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека