У цей день 10 березня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день запобігання самогубствам (World Suicide Prevention Day). Проводиться за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), за підтримки Міжнародної асоціації із запобігання самогубствам (International Association for Suicide Prevention) щорічно. Самогубство, суїцид (лат. «suicidium», від «sui caedere», «вбити себе») є дією умисного спричинення власної смерті. Самогубство в сучасному світі є однією з найбільш актуальних психологічних і соціальних проблем. Щороку від 800 тис до мільйона людей вмирають через самогубство, що складає 10-ту за чисельністю причину смерті по всьому світу. Рівень самогубств серед чоловіків вищий ніж серед жінок, чоловіки в 3–4 рази більш схильні до суїциду ніж жінки. Щороку відбувається від 10 до 20 млн спроб самогубства без смертельних наслідків. Спроби найбільш поширені серед молодих людей і жінок. За статистикою, найбільша частка суїцидів фіксується в країнах Східної Європи. Найменше самогубств у Латинській Америці та державах, де офіційною релігією є іслам. Методи, які найчастіше застосовуються для скоєння суїциду, є різними у різних країнах і частково пов’язані з доступністю таких методів. Звичайні методи: повішення, отруєння пестицидами та вогнепальна зброя. Фактори, що впливають на ризик самогубства включають: психічні розлади, зловживання наркотиками, культурні, сімейні та соціальні ситуації, а також генетика. Психічні хвороби та зловживання наркотиками дуже часто поєднані. Інші фактори ризику включають попередні спроби суїциду, доступність засобів для здійснення такої дії, самогубство в сімейному анамнезі чи травматичне ураження мозку. Останніми роками збільшилася частка самогубств через ігрову залежність, яка пов’язана з великим відсотком людей із суїцидальним мисленням і спробами у порівнянні з рештою населенням. В середньому 12–24% патологічних гравців здійснюють спробу самогубства. Попередження самогубств – це термін, який використовується для опису колективних зусиль з метою зниження випадків самогубств шляхом реалізації профілактичних заходів.

• 135 років від дня народження Олександра Володимировича Палладіна, українського біохіміка, академіка АН УРСР і АН СРСР, засновника української школи біохіміків, Героя Соціалістичної Праці. Основні наукові праці присвячені біохімії нервової системи і м'язової діяльності, біохімії вітамінів і живлення; вперше в СРСР почав біохімічні дослідження вітамінів (1919 р.); один із засновників міжнародного нейрохімічного товариства, товариств фізіологів, біохіміків і фармакологів СРСР і України, Харківського медичного товариства. Помер 6 грудня 1972 року.

• 130 років від дня народження Франца Верфеля, австрійського письменника і драматурга, автора романів «Верді», «Сорок днів Муса-Дага», драми «Людина з дзеркала» та інших. Помер 26 серпня 1945 року.

• 115 років від дня народження Вахтанга Івановича Вронського (справжнє прізвище – Надірадзе), українського балетмейстера, народного артиста СРСР, художнього керівника (з 1960 р.) Українського художньо-спортивного ансамблю «Балет на льоду» та Театру класичного балету в Києві. Режисерські роботи: «Лісова пісня», «Лілея», «Ромео і Джульєтта». Помер 27 лютого 1988 року.

• 70 років від дня народження Валерія Олександровича Франчука, українського художника, графіка, заслуженого художника України, лауреата премії ім. В. Стуса, лауреата премії ім. Т. Шевченка (2008 р.). На його рахунку 88 групових і республіканських художніх виставок і 90 персональних виставок. Твори зберігаються в багатьох вітчизняних музеях України та країн світу.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека