У цей день 1 квiтня

 

  У свiтi:
• У стародавніх римлян вересень називався «септем», що значить «сім», бо він був сьомим місяцем старого календарного року, який починався із березня. Після календарної реформи, проведеної Юлієм Цезарем в 46 р. до н.е., вересень став дев’ятим місяцем, але назва його залишилася колишньою. У давнину цей місяць називався «ревун» (від реву лосів, оленів під час гону), а також «зарев» (від жовтого кольору листя). Назва першого осіннього місяця в Україні – «вересень» пов’язана з буйним цвітінням вересу, у білорусів – «верасень», у поляків «вжесень». Символи вересня – павутиння Бабиного літа, журавлині ключі у високому небі при відльоті до вирію, стиглі яблука в садах і перший золотий лист на дереві. У народному календарі 14 вересня – день-літопроводець: «Цей день літо проводжає, осінь зустрічає». Прекрасна пора – Бабине літо – триває з 14 по 21 вересня. В цьому місяці – осіннє рівнодення: 23 числа ніч наздоганяє осінній день і розпочинає відбирати в нього сонячні секунди та хвилини – і день і ніч – рівно по 12 годин. Однією з головних ознак настання осені служить закінчення періоду з середньою добовою температурою повітря вище плюс 10 градусів; перехід температури через плюс 10 градусів відбувається найчастіше в період 16–20 вересня.

• 95 років від дня створення А. Макаренком у с. Ковалівка Полтавського повіту дитячої трудової колонії ім. М. Горького (існувала з 1920 по 1928 рр.). До літа 1925 р. у колонії було 140 вихованців – 130 хлопчиків і 10 дівчаток.

• Всесвітній день миру. Відзначається за рішенням ООН з 1984 р. у день початку Другої світової війни, коли стався напад фашистської Німеччини на Польщу – 1 вересня 1939 р., у пам’ять про загиблих під час цієї війни. День покликаний зберегти пам’ять про безглуздість воєн і насильства. У війні 1939–1945 рр. брала участь 61 країна з 73 існуючих на той момент (80% населення земної кулі). Бойові дії велися на території 3-х континентів і у водах 4-х океанів. Це єдиний конфлікт, в якому було застосовано ядерну зброю. Мирне співіснування ґрунтується на дотриманні сторонами головних принципів міжнародного права, які також можна називати принципами мирного співіснування. Їхній зміст, викладений у Декларації про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співпраці згідно зі Статутом ООН, прийнятій Генеральною Асамблеєю у 1970 p., і у Заключному акті Наради з безпеки і співробітництва в Європі у 1975 p., а також в їх тлумаченнях, запропонованих в окремих рішеннях Міжнародного Суду ООН. Ідеологію, яка вважає мир головним пріоритетом, називають «пацифізмом». Одним із важливих рухів за збереження миру на Землі та за роззброєння, зокрема, ядерне, є Пагвошський рух учених. Найвідомішою міжнародною нагородою, яка вручається за значний внесок у зміцнення миру між народами є Нобелівська премія миру.

• День знань. Офіційно затверджений Указом Президії Верховної Ради СРСР № 3018-Х від 01.10.1980 р. «Про святкові і пам’ятні дні». День знань – день початку навчального року в Україні та деяких інших країнах, зокрема в країнах СНД. У цей день у навчальних закладах проводять урочисті заходи, першокурсникам вручають студентські квитки. Для першокласників це – «Свято Першого дзвінка», для всіх інших – початок нового навчального року. Часто цей день називають просто «перше вересня» чи «день першого вересня». Знання – форма існування та систематизації результатів пізнавальної діяльності людини. Знання – це осмислена суб’єктом і зафіксована в його пам’яті сприйнята ним інформація про світ, інформація, засвоєна особистістю. Шкільна освіта відіграє ключову роль у надбанні знань. Шкільництво (шкільна справа) в Україні – формування та організація системи початкової та середньої освіти в Україні з метою виховання молодого покоління. У 1925 р. в Україні введено лише 4-класну обов’язкову школу для всіх. Від 1930 р. введено обов’язкове 7-класне навчання в містах. У 1959 р. реформовано семирічки і десятирічки на 8- (обов’язкові) і 11-річні «загально-освітні політехнічні школи з виробничою підготовою». У 1966–1976 рр. школи України перейшли на загальну середню освіту, яка передбачала 10 класів. У 2018 р. в Україні було введено 12-річний термін навчання у середніх загальноосвітніх навчальних закладах.

• 185 років від дня народження Вільяма Стенлі Джевонса, британського економіста, статистика, філософа-логіка, засновника математичної школи у політичній економії, одноко з засновників теорії граничної корисності в політекономії, автора праць «Теорія політичної економії», «Принципи науки – трактат про логіку і науковий метод» та інших. Помер 13 серпня 1882 року.

• 155 років від дня виходу в Російській імперії «Тимчасових правил про цензуру і друк 6 квітня 1865 р.», які набули чинності 1 вересня 1865 р. Цензурна реформа 1865 р. замінювала попередню цензуру на каральну тільки для столичних періодичних видань, а тому суттєво не вплинула на здійснення цензури на місцях (у регіонах від попередньої цензури звільнялися лише державні, університетські видання та видання творів стародавньої класичної літератури). Внутрішню цензуру в Києві та Одесі здійснювали окремі цензори з внутрішньої цензури; іноземну – київський окремий цензор з іноземної літератури та Одеський комітет цензури іноземної. Протягом 1870–1880-х рр. у Києві відбулося фактичне об'єднання внутрішньої та іноземної цензур в одній інституції – Канцелярії київського окремого цензора, до штату якої ввійшли окремий цензор іноземної цензури, окремий цензор внутрішньої цензури, позаштатний співробітник цензури єврейських видань і два діловоди.

• 145 років від дня народження Едгара Райса Берроуза, американського письменника, автора пригодницьких і фантастичних творів (вважається одним із батьків-засновників фантастики XX ст.), серед яких роман «Під місяцями Марсу», що започаткував цикл «Марсіани» (11 романів), роман «Тарзан, годованець мавп», що започаткував цикл романів про Тарзана (26 романів), романів про світ Пеллюсідара, розташованого всередині земної кори (7 романів) та інших. Помер 19 березня 1950 року.

• 110 років від дня відкриття першої в Російській імперії фабрики з виробництва грамофонних платівок – Апрелівський завод грамплатівок. Фабрика перестала існувати у 1997 році.

• 95 років від дня народження Ігоря Рафаїловича Юхновського, українського вченого (фізик-теоретик) і державного діяча, доктора фізико-математичних наук, Героя України, в. о. Голови Українського інституту національної пам’яті (з 2006 р.), автора близько 430 наукових праць, 7 монографій і підручників.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека