У цей день 30 квiтня

 

  У свiтi:
• День Мученика Мирона пресвітера. Народна назва «Мирон-вітрогон», бо на Мирона дмуть сильні вітри і починається листопад. Першими починають скидати листя берези, потім липи, в’язи та черемхи. У цей день було прийнято допомагати сиротам, вдовам і знедоленим людям. Прикмети дня: останній журавель полетів 30 серпня – на свято Покрови буде достатньо холодно; гарна погода – зібраного врожаю і запасів вистачить для того, щоб перезимувати, а весна настане досить швидко.

• Міжнародний день жертв насильницьких зникнень (International Day of the Victims of Enforced Disappearances). Відзначається щорічно згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/65/209. Згідно «Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень» від 23 грудня 2010 р. насильницьке зникнення – арешт, затримання, викрадення чи позбавлення волі в будь-якій іншій формі представниками держави чи особами або групами осіб, які діють з дозволу, за підтримки чи за згодою держави, при подальшій відмові визнати факт позбавлення волі або приховування даних про долю чи місцезнаходження зниклої особи, унаслідок чого цю особу залишено без захисту закону. Насильницькі зникнення увійшли до стратегії насадження атмосфери терору і, на думку експертів Генеральної асамблеї ООН, перетворилися на глобальну проблему. Понад 53 тис. насильницьких зникнень щорічно – така сумна світова статистика. В Україні, за офіційними даними, щодня в середньому зникає до 10 осіб. Проблемою насильницьких зникнень щільно займається організація Amnesty International. Традиційно в цей день вона звертається до урядів країн із закликом вжити всіх можливих кроків, спрямованих на викорінення такої практики.

• День шахтаря. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 304/93 від 16.08.1993 р. в останню неділю серпня як професійне свято працівників вугільної промисловості. День шахтаря вперше відзначався у зв’язку з тим, що в ніч із 30 на 31 серпня 1935 р. Олексій Стаханов встановив рекорд, який став початком стаханівського руху. Шахтар – гірник, який працює в шахті. На побутовому рівні шахтар асоціюється з робітником саме вугільної шахти, який безпосередньо працює під землею і добуває вугілля. Слово «шахтар» походить від німецького «schacht», підприємства, де провадиться видобуток корисних підземних копалин. Сучасна шахта являє собою взаємопов’язану виробничу систему підземного господарства і технологічного комплексу поверхні шахти. На початку XXI ст. глибина шахт сягає 3,5–4,5 км. (вугільні ш. заглиблюються до позначок 1,3–1,5 км, рудні – до 4,5 км). Вони забезпечують видобуток бл. 80% кам’яного і 10% бурого вугілля, близько 30% руд металів і 15% нерудних корисних копалин. Найглибші шахти світу в Індії (шахта «Чемпіон-Риф») і в ПАР: «Тау-Тона», «Вітватерсранд» (глибина понад 4,5 км). В Україні найглибші шахти: «Шахтарська Глибока» (м. Шахтарськ) (глибина 1 446 м), «Батьківщина» (м. Кривий Ріг) (на 2010 р.– понад 1 520 м), «Гвардійська» (м. Кривий Ріг) (1 430 м) «Прогрес» (м. Торез) (1 340 м), ім. Скочинського (1 200 м), ім. В.М. Бажанова (м. Макіївка) (1 200 м), ім. Стаханова (1 150 м).

• 160 років від дня народження Ісаака Ілліча Левітана, російського художника-пейзажиста, засновника жанру «пейзаж настрою», автора картин «Золота осінь», «Літній вечір», «Озеро. Русь» та інших. Помер 4 серпня 1900 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека