У цей день 29 квiтня

 

  У свiтi:
• Перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образу Господа Ісуса Христа (Третій Спас). Народні назви свята – «Хлібний Спас», «Горіховий Спас», «Спас на Полотні». У цей день вперше пекли пироги із зерна нового врожаю. З Третього Спасу починався збір лісових горіхів. На Горіховий Спас закінчується суворий Успенський піст, і, на святковому столі є місце для м’ясних і рибних страв. Починається відліт ластівок. Третій спас символізує закінчення літа. «Післяуспіння прийшло – сонце на осінь пішло». Вважалося, що ті, хто одружуються на Третій Спас, будуть щасливі та багаті.

• Міжнародний день дій проти ядерних випробувань. Відзначається за резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/64/35 від 2.19.2009 р. на згадку дня 29 серпня 1991 р., коли президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв видав указ про офіційне закриття сумновідомого випробувального полігону в Семипалатинську. Ініціатива заснувати Міжнародний день дій проти ядерних випробувань надійшла від уряду Казахстану – країни, в якій за роки холодної війни було здійснено понад 450 ядерних вибухів і проведені випробування водневої бомби. Загалом за 14 років (з 1949 по 1963 рр.) сумарна потужність випробуваних під Семипалатинськом ядерних зарядів перевищила в 2 500 разів потужність скинутої на Хіросіму атомної бомби. День покликаний активізувати дії Організації Об’єднаних Націй, держав-членів, міжурядових і неурядових організацій, академічних установ, молодіжних мереж і засобів масової інформації з інформування, висвітлення та підкреслення необхідності заборони ядерних випробувань як важливого кроку в побудові безпечішого світу. Всього у світі, зазначає Інформаційний центр ООН, з 1945 р. виконано понад 2 000 випробувань ядерної та термоядерної зброї. Понад 90% їх припало на США та СРСР. Ядерні випробування проводились у восьми країнах світу. На території України їх було два – в Харківській (Красноградський район, 1972 р.) і Донецькій (шахта Юнком, 1979 р.) областях.

• День авіації. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 305/93, від 16.08.1993 р. і змінами, внесеними згідно з Указом № 119/96, від 10.02.1996 р. в останню суботу серпня як професійне свято військових і цивільних авіаторів і працівників авіаційної промисловості та транспорту. Авіація (фр. «Aviation» – від лат. «Avis» – «птах») галузь техніки, пов’язана з польотами в атмосфері апаратів важчих за повітря. Авіація почала розвиватися на початку XX століття. Перший успішний політ на літаку з двигуном внутрішнього згоряння здійснили 17 грудня 1903 р. американські механіки брати Вільбер і Орвілл Райт. Цивільна авіація – перевезення пасажирів, багажу, вантажів і пошти; виконання авіаційних робіт у різних галузях економіки (сільському господарстві, будівництві, для охорони лісів, обслуговуванні експедицій тощо); надання медичної допомоги населенню і проведення санітарних заходів; експериментальних і науково-дослідних робіт; навчальних, культурно-просвітніх і спортивних заходів, а також пошуково-рятувальних і аварійно-рятувальних робіт і надання допомоги у разі стихійних лих. Військова авіація – різновид авіації, що застосовує різні види літаків, вертольотів та інших літальних апаратів з метою ведення військових дій у повітряному просторі. Термін «військова авіація» у низці країн ідентичний поняттю Військово-повітряні сили. Авіаційна промисловість – галузь машинобудівної промисловості, що виробляє літаки, вертольоти, авіаційні двигуни, прилади й устаткування для авіації. Галузь нараховує понад 60 підприємств, на які припадає близько 25% зайнятих у машинобудуванні в Україні.

• 135 років від дня, коли німецький інженер-винахідник Готліб Даймлер запатентував перший мотоцикл. До Вашого відома. Перший мотоцикл уявляв собою велосипед із дерев'яною рамою і ремінною передачею масою 50 кг, із одноциліндровим бензиновим двигуном робочим об'ємом 264 куб. см, мав потужність 0,5 к.с. Колеса його були з залізними ободами і дерев'яними спицями. Дерев'яний прадід мотоцикла вирушив у дорогу зі швидкістю 12 км / г.

• 105 років від дня народження Інгрід Бергман, шведської актриси кіно, театру, радіо й телебачення, лауреатки 3-х премій «Оскар» (дві за найкращу головну жіночу роль, одна — за найкращу жіночу роль другого плану), 4-х премій «Золотий глобус», 2-х нагород «Еммі», премії Британської кіноакадемії BAFTA, «Тоні» та інших. У рейтингу найкращих кіноактрис усіх часів Американського інституту кіномистецтва посідає 4 місце. Знялася у 45 кінофільмах, серед яких: «Інтермеццо», «Доктор Джекіл і містер Хайд», «Касабланка», «Газове світло», «Тріумфальна арка», «Стромболі», «Анастасія», «Чи любите Ви Брамса?», «Жінка на ім’я Гольда» та інших. Померла 29 серпня 1982 року.

• 100 років від дня народження Чарлі (Чарльза) Паркера, американського джазового музиканта (саксофон), композитора, одного із засновників сучасного джазу, засновника джазового стилю бібоп. Помер 12 березня 1955 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 180 років тому (1840 р.) народився Олександр Якович Толстіков, громадський діяч місцевого самоврядування, міський голова Катеринослава (1889–1893 рр., 1901–1905 рр.).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека