У цей день 28 квiтня

 

  У свiтi:
• 28 серпня – 11 вересня — Перше Бабине літо («молоде») – період теплої та сухої погоди напередодні осені, пов’язаний зі стійким антициклоном. Починається спад календарного літа. Перше Бабине літо в народі називають «молоде». За народною прикметою, якщо погода в цей період буде гарною, то старе Бабине літо (з 11 до 21 вересня) буде негожим. Бабине літо буває не щороку. Іноді вже наприкінці серпня встановлюється прохолодна погода – і температура вже не підвищується. Нерідко всю осінь йдуть дощі, які теж складно віднести до Бабиного літа. Перше Бабине літо закінчується 11 вересня.

• Успіння Пресвятої Богородиці. Народні назви свята – «Успіння Божої Матері», «Перша Пречиста». Церковний рік не лише багатий на різні Богородичні свята, але він ними також починається і завершується, його починає свято Різдва Пресвятої Богородиці, а завершує її славне Успіння. У період Першої Пречистої відбувається посів озимини. В Україні о цій порі розпочинають збір врожаю в садах, заготівлю калини. На деревах залишаються лише «зимові» сорти яблук і груш. На Богородичні свята обов’язково вживали рибу: її варили в юшці, запікали, смажили, тушкували печеню або душенину з рибою. Після Першої Пречистої також розпочиналася чергова пора сватань і весіль. Прикмети дня: якщо о цій порі гарна погода, то «старе» Бабине літо (починалося 11–12 вересня) буде непогідним; веселка цього дня віщує теплу довгу осінь.

• Обжинки (Дожинки, Успіння, Перша Пречиста, Велика Богородиця) – день народного календаря слов'ян і обряд завершення жнив, що співпадає з християнським святом Успіння Пресвятої Богородиці. До середини серпня закінчувалися жнива хлібів, звідси і назва. Обжинки розпочиналися оспівуванням останнього зжатого снопа та «Волосової бороди» (подекуди її називають «Спасовою») – трішки недожатого збіжжя, оберненого колоссям до землі. Включав у себе ритуали, пов'язані зі снопом, який «дожинали», ритуал «завивання бороди», обливання жниць і святкову трапезу.

  На Днiпропетровшинi:
• 115 років тому (1905 р.) у м. Катеринославі розпочався ХІІІ Археологічний з’їзд. Продовжував роботу до 9 вересня 1905 р.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека