У цей день 19 квiтня

 

  У свiтi:
• Преображення Господнє (Другий Спас). Ще одна назва свята – «Спас Великий». Народна назва Преображення Господнього – «Яблучний Спас». З трьох Спасів – Медового (14 серпня), Яблучного (19 серпня) і Горіхового (29 серпня), Яблучний Спас є найголовнішим. До цього дня вже мають бути зібрані всі зернові, тому Другий Спас відзначають як свято врожаю – кінець літа. Літо дає дорогу осені й починаються перші холоди. Другий Спас означає настання осені та зміни природи. Свято нагадує людям про необхідність змінюватися духовно. У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!». Свято припадає на Успенський піст, але, починаючи з цього дня, дозволяється їсти яблука та фрукти. Святковою стравою на Спаса є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги та штруделі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником – киселем зі свіжих груш. Прикмети дня: Якщо день сухий, значить, уся осінь буде сухою, а якщо мокрий, то, відповідно, й уся осінь такою ж. Ясний день віщує морозну та заметільну зиму. Погода цього дня завбачає погоду на Покрову (14 жовтня).

• Всесвітній день гуманітарної допомоги (World Humanitarian Day). Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 5 березня 2009 р. Відзначається в день, коли у 2003 р. стався вибух у штаб-квартирі ООН в Багдаді, і загинули 22 людини, у тому числі видатний діяч ООН Сержіу Вієйра ді Меллу. День покликаний нагадати про людей, які живуть у скруті та про необхідність забезпечити їм допомогу, якої заслуговують, і підвищення інформованості громадськості про діяльність з надання гуманітарної допомоги у всьому світі.

• Всесвітній день фотографії (World Photography Day). Засновано в 2009 р. австралійським фотографом на ім’я Корскі Ара. Відзначається щорічно як аматорами, так і професіоналами. Дата свята обрана не випадково: 9 серпня 1839 р. французький художник, хімік і винахідник Луї Дагер представив Французькій академії наук процес отримання дагеротипії – зображення на світлочутливій металевій пластинці, а 19 серпня уряд Франції проголосив його винахід «подарунком світові». Дагеротипія вважається першим практичним способом фотографування. Вона була створена близько 1822 р. французьким винахідником Жозефом Ньєпсом, але саме завдяки Дагеру цей спосіб одержання фотографічного зображення став відомий у всьому світі.

• День пасічника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 815/97, від 15.08.1997 р. як професійне свято бджолярів. Пасіка – господарство (ферма) для розведення бджіл. Пасікою називають кілька розміщених поруч вуликів і територію, на якій вони розташовані, також пасіка може мати службові приміщення. Бджільництво – галузь сільського господарства, яка займається розведенням бджіл, отриманням меду, воску та інших продуктів бджільництва. Бджіл також використовують для запилення багатьох видів сільськогосподарських рослин із метою підвищення врожайності. Продукти бджільництва використовують у медицині, фармакології тощо. Бджоли (Anthophila, або Apiformes) – секція в надродині Apoidea – літаючих комах ряду перетинчастокрилих (частина цієї надродини належить до організованих комах), споріднена з осами та мурашками. Існує близько 20 тис видів бджіл. Їх можна виявити на всіх континентах окрім Антарктиди. Бджоли пристосувалися харчуватися нектаром і пилком, використовуючи нектар, головним чином, як джерело енергії, а пилок для отримання білків та інших живильних речовин. У світі налічується 48 типів бджолиних родин, із них десята частина – в Україні. Світове виробництво меду становить 400 тис. тон. Кожна 7 тона вироблена в Україні.

• 240 років від дня народження П’єра Жана де Беранже, французького поета, реформатора пісенного жанру в літературі, автора політичних памфлетів «Маркіз де Караба», «Карл III Простуватий», «Священний союз варварів», «Галли й франки», творів «14-те липня», «Потоп». Помер 16 липня 1857 року.

• 190 років від дня народження Юліуса Лотара Мейєра, німецького вченого-хіміка, одного з перших, хто запропонував (поряд із Д. Менделєєвим) періодичну систему елементів. Помер 11 квітня 1895 року. До Вашого відома. У 1864 р. Мейєр опублікував роботу «Сучасні теорії хімії», в якій навів свою першу таблицю, в якій 42 елементи (з 63) були розміщені у відповідності до їхньої валентності та атомної маси.

• 70 років від дня народження Ольги Іванівни Басистюк, української співачки (сопрано), народної артистки України, лауреатки Державної премії України.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека