У цей день 15 квiтня

 

  У свiтi:
• День археолога. Відзначається в Україні щорічно згідно з Указом президента № 694/2008від 06.08.2008 р. На території СРСР традиція цього свята (як неофіційного) сягає Трипільської експедиції 1940–1950-х років, яку очолювала видатний археолог Тетяна Сергіївна Пассек (день народження – 15 серпня). Думки щодо відзначення дня археолога саме у цей день неодностайні через спірність особи Т.С. Пассек. Археологія (грец. «стародавній» та «слово») – наука, що висвітлює історію людського суспільства на основі вивчення пам’яток кам’яного, мідного (бронзового), залізного віків і пізніших часів. До цих пам’яток, що називаються археологічними, належать: стоянки, поселення, поховання, різні типи знарядь праці, зброї, посуду, прикрас, предмети побуту, мистецтва тощо. З археологією пов’язані епіграфіка – наука про написи, нумізматика – наука про монети, сфрагістика – наука про печатки, геральдика – наука про герби. Археологічні дослідження в Україні провадили і провадять також багато інших наукових установ (Одеська комісія краєзнавства, Одеське археологічне товариство, Інститут суспільних наук АН УРСР), археологічні музеї (Київський, Харківський, Львівський, Дніпропетровський, Чернігівський, Одеський, Уманський, Житомирський, Ізюмський та багато інших), виші (Харківський, Одеський університети та інші) та наукові товариства. У співробітництві з українськими археологами в дослідженнях в Україні беруть участь археологи з інших країн. Нині археологія має міцний методологічний фундамент для глибокого вивчення історії суспільства на основі пам’яток матеріальної культури.

• День народження телефонного привітання «Алло». Вперше його запропонував використовувати Томас Едісон 15 серпня 1877 р. у листуванні з президентом телеграфної компанії Пітсбурга. На його думку, вітання «Hello» було найкращим з усіх варіантів телефонного звернення. Поступово англійське вітання трансформувалося в «Алло», яким уже користується кілька поколінь наших співвітчизників. Співрозмовники різних країн вітають один одного словами: Мексика – «Буено» («добре»), Іспанія – «дігаме», скорочено «Діга» («розмовляйте»), Італія – «Пронто!» («Готовий!»), Японія – «мосі-мосі», похідне від слова «мосімасу-мосімасу», («слухаю»), Китай – «вей!», аналог «агов!», Греція – «Емброс!» («вперед!»), або ж «паракало» («будь ласка»), Голландія та Швейцарія – «хой» («привіт»), Німеччина – запозичення «hello», або ж кажуть «ja» («так») і називають своє прізвище, Балкани (хорвати, боснійці та серби) – «молимо» («прошу»), Туреччина – «ефенді?» («пане?»), Вірменія – «лсум ем», або «аіо» («слухаю»), країни середньої Азії та Близького Сходу (Узбекистан, Таджикистан, Афганістан, Іран) – «лаббай» («слухаю вас, що ви хотіли?»).

• Всесвітній день бездомних тварин (International Homeless Animals Day). Відбувається щорічно в третю суботу серпня за ініціативи Міжнародного товариства прав тварин із 1992 р. Починання підтримали зоозахисні організації різних країн. Серед завдань цього дня – звернути увагу громадськості до проблеми бездомних тварин і спільними силами шукати шляхи її вирішення; переконати власників тварин ставитися до своїх вихованців більш серйозно, піклуватися про них, відповідати за приручену тварину.

  На Днiпропетровшинi:
• 3 серпня за ст. ст. – 170 років тому (1850 р.) народився Федір Едуардович Келлер, державний і військовий діяч, генерал-лейтенант, Катеринославський губернатор (1900–1904 рр.).

• 85 років тому (1935 р.) народився Анатолій Никифорович Стежар, багаторічний директор Дніпропетровського історичного музею.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека