У цей день 14 березня

 

  У свiтi:
• Свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. Інші назви – «Вшанування Хреста Господнього», «Перший Спас». Народні назви свята – «Мокрий Спас», «Спас на Воді», «Маковій», «Медовий Спас». Цього дня святкується також день семи Святих Мучеників Макавеїв, або, як кажуть у народі, «Маковія». За переказами, князь Володимир саме в цей день прийняв хрещення, тому у стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі, і називали це «Спасом на воді». Також освячували квіти та мак. Спас також має назву «Медовий», бо вулики вже наповнювалися медом, і пасічники традиційно починали медозбір. Маковій вважався дівочим і дитячим святом, юнь у цей день не працювала. Всі чоловіки мали з’являтися на свято в козацькому одязі. На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковійка», в ньому можуть бути чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник. Кожна квітка в букеті мала своє призначення. М’ята мала оберігати сім’ю від усілякої напасті та додавати здоров’я; ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода та щирість; сонях уособлював небесне світило, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним. На Маковія готують пісний борщ із грибами. Обрядовою їжею цього дня є «шулики», або «ламанці». Готують їх так: печуть пісні коржі на соді, ламають на дрібні шматочки та заливають свіжовикачаним медом із перетертим маком. Цю страву залюбки їдять діти. У Перший Спас починається Успенський піст – Спасівка, він триває два тижні. Святковий стіл був пісним. У народі кажуть, що Перший Спас – це проводи літа. Пройшов Спас – пішло літо від нас.

• Початок Успенського посту. Закінчується 27 серпня. Народна назва – «Спасівка». Успенський піст не такий суворий, як Великий, але суворіший, ніж Петрів і Різдвяний пости. У понеділок, середу та п’ятницю Успенського посту статут Церкви наказує харчуватися сухоїдінням, тобто дотримуватися найсуворішого посту без відварювання їжі; у вівторок і четвер можна вживати варену їжу, але без олії; в суботу та неділю дозволяються вино й олія. Успенський піст особливо суворий відносно розваг. У перший день посту, який ще називався Спасом, варто викупатися, бо вода цього дня вважалася цілющою. Після цього дня купатися вже заборонялося. Починалися проводи літа.

• 635 років від дня укладення Кревської державної унії між Польським королівством і Великим князівством Литовським, за умовами якої великий князь Ягайло Ольгердович ставав польським королем в обмін на приєднання Литви разом із руськими землями до Польського королівства та запровадження католицизму.

• 90 років від дня ухвалення постанови ЦВК і РНК СРСР «Про загальне початкове обов’язкове навчання». До Вашого відома. Постанова затвердила розгорнуту програму організації введення повсюдного загального початкового навчання семирічного в містах, фабрично-заводських районах і робочих селищах, зобов’язала створити заклади для підготовки вчителів і забезпечити педагогів матеріально.

• 160 років від дня народження Ернеста Сетон-Томпсона, канадського письменника, художника-анімаліста, природознавця, автора наукової праці «Життя диких тварин» і багатьох художніх творів про природу. Помер 23 жовтня 1946 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека