У цей день 9 березня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день корінних народів світу (International Day of the World’s Indigenous People). Відзначається щорічно, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 р., оскільки саме в цей день почала свою роботу група з корінних народів Підкомісії ООН із питань заохочення та захисту прав людини. Корінні народи – ті, що проживають у багатоетнічних суспільствах незалежних країн і є нащадками тих, хто населяв країну або географічну область, частиною якої є дана країна, споконвіку, у період її завоювання або колонізації, або в період встановлення наявних державних кордонів. Щодо місцевого населення тієї чи іншої країни також використовують терміни: «аборигени», «автохтони», «тубільці», однак у юридичних документах не використовуються. За даними ООН, у світі до корінних народів належать 370 млн осіб у більш ніж 70 країнах, багато з яких перебувають на межі зникнення. Суттєвою характеристикою корінних народів є також і те, що вони, незалежно від правового стану, зберігають деякі або всі свої соціальні, економічні, культурні та політичні інститути. В Україні проживає 4 корінні народи, етногенез яких пов’язаний саме з територією України – українці, кримські татари, караїми, кримчаки, останні три з них походять з території Криму. Решта національних меншин України є діаспорою народів, котрі мають свої етнічні батьківщини чи національні утворення за межами України і, як правило, розсіяні дисперсно серед українців, за винятком угорців, молдаван, румун, болгар, меншою мірою поляків і росіян, котрі мають невеликі ареали компактного проживання на периферії української етнічної території.

• День Святого Великомученика Пантелеймона. Народні назви – «День Святого Палія», «Пантелеймон-цілитель», «Паликоп», «Палій». У цей день не працюють. Заготовляють цілющі трави для лікування людей і тварин. Збирають їх у заповідних місцях, з любов’ю думаючи про ближніх, згадуючи про здоров’я. Пантелеймон («всемилостивий») – покровитель усіх лікарів і цілитель хворих. Згідно з переказами, саме Пантелеймон відкрив валеріану, надзвичайно високо шановану в сучасній медицині. Коли він набрав повну суму цих чарівних корінців, душа його наповнилася радістю та веселощами. Проходячи по селах, Пантелеймон давав хворим людям ці корінці й казав: «Будь сильним, будь здоровим – valere!». І люди з їхньою допомогою знаходили спокій і приплив життєвих сил. В народній традиції святий Пантелеймон вважається ще й оборонцем людей від вогню.

• День працівників ветеринарної медицини. Відзначається в Україні згідно з Указом президента №1035/2001, від 01.11.2001 р. у другу неділю серпня. Ветеринар (лікар ветеринарної медицини, ветеринарний фельдшер, ветеринарний технік) – фахівець у галузі ветеринарних наук, що займається ветеринарією. Термін «Ветеринар» був уперше використаний у пресі Томасом Брауном в 1646 р. Лікар ветеринарної медицини (також – «ветеринар») – фахівець, який спеціалізується на роботі з тваринами. Ветеринарія (від лат. Veterinarius – той, що лікує худобу) – комплекс наук, які вивчають хвороби тварин, методи запобігання хвороб і лікування їх, питання підвищення продуктивності тварин, методи захисту людей від зоонозів. Державне управління в галузі ветеринарної медицини в Україні здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики, Державний департамент ветеринарної медицини з державною інспекцією ветеринарної медицини, його територіальні органи.

• День будівельника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 273/93, від 22.07.1993 р. у другу неділю серпня як професійне свято працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів. Будівництво – спорудження нового об’єкту, реконструкція, розширення, добудова, реставрація та ремонт об’єктів, виконання монтажних робіт. Це – галузь матеріального виробництва, в якій створюються основні фонди виробничого та невиробничого призначення: готові до експлуатації будівлі, будівельні конструкції, споруди, їхні комплекси. Розрізняють такі галузі будівництва: промислове, транспортне, житлово-цивільне. Будівельна галузь одна з найважливіших галузей господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Важливість цієї галузі для економіки будь-якої країни можна пояснити таким чином: капітальне будівництво, як ніяка інша галузь економіки, створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей господарства

• День туркменської дині (туркм. Gawun baýramy). Відзначається у другу неділю серпня як національне свято Туркменії. Встановлене президентом С. Ніязовим у 1994 р. Нині описано понад 1,6 тисяч сортів динь, які вирощують у різних країнах світу. Більше 400 із них – сорти туркменської дині, створені місцевими селекціонерами. Згодом свято перекочувало до України, де вперше його відсвяткували в місті Одесі, де на Соборній Площі відкривається «Диний ярмарок». На ярмарку можна не тільки придбати сувеніри з дині та у формі дині, а й взяти участь у головній події дня – конкурсі «Кращий їдець дині». В Україні масово диню вирощують в Миколаївській, Одеській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській областях, на півдні Вінницької області приблизно від Могилева-Подільського до Ольгополя, на півдні Чернівецькї області, частково в Кіровоградській, Черкаській, Полтавській областях.

• 110 років від дня патентування електричної прасувальної машини Thor компанією Hurley Machine Company з Чікаго. Довідка. Винахідник машини – Альв Фішер. Машина мала дерев’яний барабан, який робив по вісім обертів то в один, то в інший бік. Щоб привести механізм обертання барабану у зчеплення з валом електродвигуна, в нижній частині машини був наявний важіль.

• 75 років від дня вступу СРСР у війну з Японією та початку Маньчжурської стратегічної наступальної операції. Операція закінчилась 2 вересня. Довідка. Операція була проведена з метою розгрому японської Квантунської армії, звільнення північно-східних і північних провінцій Китаю (Маньчжурії та Внутрішньої Монголії), Ляодунського півострова, Кореї, ліквідації плацдарму агресії та значної військово-економічної бази Японії на азіатському континенті. До Вашого відома. Подія відома також під назвами «битва за Маньчжурію», а на Заході – як операція «Серпнева буря».

• 45 років від дня смерті Дмитра Дмитровича Шостаковича, російського композитора, піаніста, педагога, громадського діяча, народного артиста СРСР, автора симфонічних і фортепіанних творів, балетів, камерних і вокальних циклів, музики до кінофільмів. Народився 25 вересня 1906 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека