У цей день 2 квiтня

 

  У свiтi:
• День пам’яті Святого Пророка Ілії. Ілія, або Ілля – один із найвеличніших пророків Старого Завіту. Ім’я «Ілля» перекладається як «фортеця Божа» або «міць Господня». Перший храм, споруджений у Києві за князя Ігоря, був присвячений саме цьому святому. Пророк виступає у народних віруваннях у кількох іпостасях. Насамперед, він відає дощами та зливами, громами й блискавками, є опікуном кіп і збіжжя; коли зернові зібране, Ілля вже не навідує ниви. Вважався межею сезонів. Від цього дня в Україні бувають так звані «горобині ночі» – нічні грози з блискавками та громом. Закінчується календарне (астрономічне) літо. Починається озимий посів жита і пшениці. У цей день намагалися не працювати. Не можна виконувати польові роботи, а слід випікати обрядове печиво. Після Іллі чекали дощів і заборонялося купатися (щоб не потонути або не захворіти). Після Іллі, як свідчать народні прикмети, перестають кусати комарі, встановлюється помірне тепло, світловий день скорочується, а ніч стає довшою. З’являються перші ознаки наближення осені – відчутна різниця між температурами ночі та дня. Прикмети: якщо на Іллю зранку дощ, початок осені буде дощовим; задощить опівдні – занегодить середина осені; дощ піде надвечір, буде з дощами кінець осені. На Іллю до обіду літо – після обіду осінь.

• Міжнародний день голокосту ромів. Відзначається щорічно в день, коли німецькі фашисти влаштували у концтаборі Аушвіц-Біркенау «циганську ніч» (2 серпня 1944 р.). Встановлений Прокламацією Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 р. лідерами ромських організацій 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції «Геноцид – Пам’ять – Надія», що відбулася в Освенцимі 21–23 листопада 1996 р. Вважається, що під час голокосту від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів. У відсотковому відношенні ромська етнічна група найбільше потерпіла від убивств нацистів. Понад 90% ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами. Під час Другої світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні знищено приблизно 19–20 тис. ромів, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів проти УПА та радянських партизан тощо. В Україні відзначається згідно з постановою Верховної Ради України від 08.10.2004 р. № 2085-IV.

• Міжнародний день пива (International Beer Day). Відзначається неофіційно щорічно в першу п'ятницю серпня за ініціативою власника бару Джесса Авшаломова (англ. Jesse Avshalomov), який вибрав початок серпня у зв'язку з літньою погодою і віддаленістю від інших пивних свят. Свято має на меті три речі: збиратися з друзями і насолоджуватися смаком пива; вітати тих, хто виготовляє та подає пиво; об'єднувати світ під прапором пива, згуртовуючи усі нації в один день.

• День Повітряних Сил Збройних Сил України. Встановлено Указом президента України № 579/2007 від 27.06.2007 р. «Про День Повітряних Сил Збройних Сил України». Відзначається щорічно у першу неділю серпня. Повітряні Сили ЗСУ – вид збройних сил, який існує у складі ЗСУ з 2004 р. Створений шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил і Військ протиповітряної оборони країни. Цей високоманеврений вид збройних сил призначений спільно з військами Протиповітряної оборони для охорони повітряного простору держави, ураження з повітря об’єктів противника, авіаційної підтримки своїх військ (сил), висадки повітряних десантів, повітряного перевезення військ і матеріальних засобів та ведення повітряної розвідки. Повітряні Сили мають у своєму складі роди військ: авіацію (винищувальну, бомбардувальну, штурмову, розвідувальну, військово-транспортну та спеціальну); зенітно-ракетні війська; радіотехнічні війська; спеціальні війська (окремі військові частини та підрозділи: розвідувальні, інженерні, РХБ захисту, зв’язку АСУ та РТЗ, РЕБ, метеорологічного забезпечення та інші); частини матеріально-технічного та медичного забезпечення; навчальні заклади.

• 115 років від дня народження Івана Григоровича Підоплічка, українського вченого-теріолога, провідного фахівця в галузі палеотеріології та історії фауни, лауреата Державної премії СРСР (1975 р.), директора Інституту зоології НАНУ, академіка НАНУ, головного редактора журналу «Вісник зоології» (1967–1975 рр.), автора численних праць, у т.ч. «Про льодовиковий період», 2-х випусків «Фауни України» (40 томів), розробника низки нових підходів в теріології. Помер 20 червня 1975 року.

• 90 років від дня народження вітчизняних повітряно-десантних військ. Довідка. 2 серпня 1930 р. під час дослідно-показових навчань Військово-повітряних сил Московського військового округу на околиці міста Воронежа вперше в СРСР був висаджений повітряний бойовий десант. До Вашого відома. О 9 годин ранку літак «Фарман-Голіаф» з 7 десантниками на борту піднявся в повітря. Над хутором Клочково з висоти 300 метрів перша група десантувала на майданчик розміром 600×800 метрів. За декілька хвилин з висоти 500 метрів літак викинув другу групу над майданчиком десантування. Обидві групи зібралися разом, привели зброю в бойову готовність і висунулися у вихідний район для виконання бойового завдання. У вихідному районі їх чекала вантажівка, яка доставила парашутистів на аеродром. Завдання першого повітряного десанту було успішно виконане.

• 75 років від дня, коли в Потсдамі (передмістя Берліна) завершилася 17-денна конференція «Великої трійки» – керівників СРСР, США і Великої Британії: Й. Сталіна, Г. Трумена і В. Черчілля, яка увійшла в історію як Потсдамська конференція. Конференція почалась 17 липня. До Вашого відома. За рішенням конференції, східні кордони Німеччини були перенесені на захід до лінії Одер-Нейсе, що скоротило її територію на 25% у порівнянні з 1937 р. Території на схід від нового кордону складалися зі Східної Пруссії, Сілезії, Західної Пруссії та двох третин Померанії. До складу Радянського Союзу разом зі столицею Кенігсбергом, незабаром перейменованим на Калінінград, увійшла одна третина Східної Пруссії, на території якої була створена Кенігсбергськая (з березня 1946 – Калінінградська) область РРФСР. На Потсдамській конференції Сталін підтвердив своє зобов'язання не пізніше 3-х місяців після капітуляції Німеччини оголосити війну Японії. Союзники також підписали Потсдамську декларацію, що вимагала від Японії беззастережної капітуляції. Рішення Потсдамської конференції стали програмою післявоєнного устрою Європи.

• 45 років від дня народження Наталії Олексіївни Могилевської (справжнє прізвище – Могила), української співачки (ранні записи російською мовою, останнім часом – переважно українською), дипломантки фестивалю «Червона Рута», лауреатки першої премії Міжнародного фестивалю мистецтв «Славянский Базар» (1995 р.), телеведучої, танцівниці, продюсерки, народної артистки України.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека