У цей день 20 квiтня

 

  У свiтi:
• Всесвітній день мотоцикліста (Ride to Work Day). Відзначається щорічно неофіційно у третій понеділок липня з 1992 р., коли відразу в декількох країнах ентузіасти, залишивши автомобілі в гаражах, вирушили на роботу на мотоциклах і скутерах. У 1997 р. відкрився офіційний сайт Всесвітнього дня мотоцикліста ridetowork.org. Перші мотоцикли з’явилися наприкінці XIX ст. у Західній Європі. До класичних мотоциклів належать: двоколісні, двоколісні з бічною коляскою, триколісні (трайк) і чотириколісні (квадроцикл), снігоходи (мають гусеничний привід). Крім кількості коліс, мотоцикли також розрізняються за своєю конструкцією та розмірами: мопеди, мокікі (мають невеликий розмір двигуна, як правило до 50 см³) моторолери або скутери (закритий кузовом двигун, розташований під сидінням водія, та майданчики для ніг), і, власне, самі мотоцикли різних типів: класичні, круїзери, турери, спортивні, шосейні, кросові, ендуро, чопери.

• Міжнародний день шахів (International Chess Day). Відзначається в день заснування (1924 р.) Всесвітньої шахової федерації (ФІДЕ) з 1966 р. Шахи (від перс. шах мат – володар помер), гра 32 фігурами (по 16 – білого і чорного кольору) на 64-клітинній дошці для двох партнерів. Мета – поставити мат королю супротивника. Гра поєднує в собі елементи науки, мистецтва та спорту. У Міжнародній шаховій федерації ФІДЕ (FIDE – Federation Internationale des Echecs, міжнародна шахова федерація, заснована у 1924 р.) близько 160 країн. У шахи через відносну обмеженість кількості ходів легко може виграти комп’ютер. Єдиною грою, де комп’ютер не може перемогти чемпіонів серед людей, є японські шашки – го.

• День шахів України. Відзначається згідно з Постановою Верховної Ради України «Про проголошення Дня шахів в Україні» від 01.11.2011 р. Як одна з найпоширеніших спортивних ігор сучасності, поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно-точний розрахунок) і спорту. Шахи мають виховне значення: сприяють розвитку концентрації уваги, вмінню долати труднощі та планувати власні дії, логічно мислити. Оскільки у грі в шахи виявляються особливості людської особистості, їх використовують як модель для наукових досліджень у психології та педагогіці. Їх також використовують для моделювання систем штучного інтелекту. В Україні шахи відомі з X–XI ст., куди були привезені з Персії: з усної словесності, зокрема билин, відомо про популярність шахів ще за часів Київської Русі. Підтвердженням цього – шахові фігури в археологічних розкопах Вишгороду, Києва, Турова, в Чорній Могилі біля Чернігова. За Гетьманщини шахістом був митрополит Т. Яновський, а меценатом шахового мистецтва – гетьман К. Розумовський. З 1924 р. проводять річні чемпіонати з шахів в УРСР. З 1935 р. регулярно проводили чемпіонати УРСР серед жінок. У 1992 р. засновано Федерацію Шахів України (ФШУ). З 1991 р. щорічно проводиться першість України серед чоловіків.

• Міжнародний День Торта. Відзначається за ініціативи «Міланського Клубу» Королівства Любові – некомерційної міжнародної спільноти друзів, членами якого є музи-канти, кулінари та інші захоплені творчі натури, що у 2009 р. почав традицію створення спільних музичних тортиків, яка з 2011 р. була підтримана й іншими країнами. Свято проводиться під девізом «I CAKE YOU», що означає – «Я прийду до тебе з тортом». Мета свята – поширити ідеї дружби та миру, об’єднати людей і подарувати гарний настрій і позитивні емоції, що стане доброю традицією для людей усього світу.

• Зажинки (Жнива, Прокопа) – давній український народний ритуал зажинання першого снопа. Одне з найдавніших слов'янських землеробських свят. За одними джерелами, воно святкується 21 липня в день Прокопія Жатвенника (Прокопа Женця). Вважалося, що «Прокоп літній – жнець і жатвенник, жнива починає». За іншими – 29 липня в день пам'яті священномученика Афіногена, єпископа Підахвійского. Цей обряд розпочинала, як правило, берегиня роду – матір (за її відсутності – старша дочка) під спів зажинкової пісні, беручи із собою хліб-сіль і громичну свічку. Вона жне серпом перший сніп пашні, несе його додому і ставить той сніп на покуття під образами, в інших місцевостях – у стодолі, де він стоїть аж до кінця молотьби. Пізніше цей сніп обмолочують окремо й зерна з нього святять у церкві, а перед засівом змішують їх із насінням.

• 130 років від дня народження Джорджо Моранді, італійського художника-графіка, живописця, автора серії натюрмортів з пляшками («пляшки Моранді»), які вважаються еталоном майстерності в сучасному «метафізичному живопису». Помер 18 червня 1864 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека