У цей день 16 березня

 

  У свiтi:
• 16–22 липня — Дні Гемінґвейя (Hemingway Days). Відзначаються протягом святкового тижня, який включає 21 липня – день народження письменника – у формі фестивалю, який проводиться у місті Кі-Уест, штат Флорида (США). Найпопулярнішим заходом фестивалю традиційно є конкурс близько 130 двійників письменника, який відбувається у барі «Sloppy Joe». Крім того гості Hemingway Days можуть взяти участь у змаганні на краще оповідання. Передбачаються також і літературні читання. Дні Гемінґвейя присвячені не тільки творчості, але і захопленням великого письменника – ловля риби, армрестлінг і жартівливі забіги, що імітують гонки з биками в іспанській Памплоні.

• День бухгалтера. Відзначається в Україні щорічно згідно з Указом президента № 662/2004, від 18.06.2004 р. Бухгалтер (нім. «Buchhalter», «Buch» – книга, «Halter» – тримач) – керівник операційних працівників, контролер законного та правильного здійснення операцій у банку, організатор технології цих операцій не тільки у своєму відділенні банку, але і на підприємствах і в організаціях, які обслуговує даний банк. Сьогодні вся діяльність будь-якої організації грунтується на веденні бухгалтерського обліку, оскільки бухгалтерський облік дає найбільш важливу та достовірну інформацію, систематизує і обробляє різні дані первинних облікових документів, після чого вони стають основою для прийняття управлінських рішень.

• Річниця (30-та) ухвалення сесією Верховної Ради УРСР Декларації про державний суверенітет України. Декларація фактично була програмою побудови незалежної держави. Одним із головних положень Декларації було положення про громадянство. Проголошувалося, що Україна має своє громадянство, де «всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять». Громадяни всіх національностей становлять народ України. Декларація проголошувала економічну самостійність України; визнавала самостійність республіки у вирішенні питань науки, освіти, культурного та духовного розвитку української нації; проголошувала намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не братиме участі у військових блоках і зобов’язується дотримуватися трьох неядерних принципів: не застосовувати, не виробляти і не набувати ядерної зброї; проголошувала право України безпосередньо реалізувати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими, торгівельними представництвами. Декларація про державний суверенітет України стала основою для «Акту проголошення незалежності України». 24 серпня 1991 р. Верховна Рада Української РСР фактично вдруге проголосила Україну незалежною демократичною державою, прийнявши «Акт проголошення незалежності України», підтриманий всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 р. Декларація являла собою правовий фундамент для Конституції, законів України, визначення позиції республіки при укладанні міжнародних угод.

• 230 років від дня, коли американський президент Дж. Вашингтон прийняв рішення заснувати нове столичне місто біля річки Потомак, на території особливого «Федерального округу Колумбія», утвореного на землях, вимежованних у прикордоння штатів Вірджинії та Меріленду – місто Вашингтон. До Вашого відома. Вашингтон вважав, що не слід оголошувати столицею жоден із адміністративних центрів тодішніх Штатів. Він не хотів, щоб той чи інший штат вважав себе «столичним» і претендував таким чином на першість і особливий статус у федеративній державі.

• 130 років від дня народження Павла Миколайовича Попова, українського літературознавця, мистецтвознавця та фольклориста, автора понад 300 досліджень у різних галузях української науки – праць про «Слово о полку Ігоревім», творчість Л. Барановича, І. Галятовського, М. Смотрицького, І. Франка; нарисів «Зародки вивчення староруської та української народної поетичної творчості з найдавніших часів до початку XIX ст.»; статей, пов'язаних із фольклором у творчості О. Пушкіна, Г. Сковороди, Т. Шевченка та інших письменників, «Друкарство, його початок та поширення в Європі (XV–XVI ст.)», «До початків світового друкарства», «Початки друкарства у слов'ян», «Слов'янські інкунабули київських бібліотек» та інших. Помер 4 квітня 1971 року.

• 75 років від дня, коли на полігоні поблизу Лос-Аламоса (США, інша назва – Аламогордо, штат Нью-Мексико) був проведений наземний вибух першого в світі атомного пристрою. Довідка. Спалах від вибуху виднявся на відстань 290 км, а звук був чутний на відстані до 160 км.

• 55 років від дня, коли відбулося урочисте відкриття тунелю під Монбланом – найвищою вершиною Альп (4 807 м), який зв'язав два курортних центри: Курмайор в Італії та Шамоні у Франції. До Вашого відома. Його довжина склала 11,6 кілометри, а ширина — 8,6 метри. Він розташований на висоті 1 кілометра 274 метрів із французького боку та 1 кілометра 381 метра з італійської. Висота скелі над тунелем перевищує два кілометри.

16 липня — 30 років від дня ухвалення сесією Верховної Ради УРСР Декларації про державний суверенітет України. Довідка. Декларація про державний суверенітет України стала основою для «Акту проголошення незалежності України». 24.09.1991 р. Верховна Рада Української РСР фактично вдруге проголосила Україну незалежною демократичною державою, прийнявши «Акт проголошення незалежності України», підтриманий всеукраїнським референдумом 1.12.1991 р. Декларація являла собою правовий фундамент для Конституції, законів України, визначення позиції республіки при укладанні міжнародних угод.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека