У цей день 14 березня

 

  У свiтi:
• День взяття Бастилії. Національне свято Французької Республіки. У Франції свято має назву La Fête Nationale (Національне святкування), а також Le Quatorze Juillet (14-те липня) і знаменує щорічні роковини взяття Бастилії – фортеці-в’язниці – 14 липня 1789 р. Свято є символом єдності сьогоденної нації та примирення всіх французів всередині конституційної монархії, що передувала Першій республіці під час Французької революції. Хоча День взяття Бастилії вважається національним святом Франції, але відзначається він не лише в цій країні, але й у всьому світі. Облога та взяття Бастилії – одна з грандіозних подій в історії людства. Вона стало символом досягнутого революційним шляхом політичного визволення, а саме слово «Бастилія» стало переносним.

• День Косьми та Даміана Асійських (Кузьми та Дем’яна), святих чудотворців, братів-лікарів. Народна назва свята – Кузьма і Дем’ян, день Козьми і Дем’яна, літні Кузьминки, бабине (дівоче, куряче) свято. У цей день влаштовували жіночі збірні бенкети – братчини. Господині з самого ранку варили загальну кашу, для якої кожна приносила, що могла: хто крупу, хто борошно, хто цукор, хто сіль. Спочатку зверталися до святих братів, пропонували їм покуштувати частування, а потім вже сідали за стіл. Коли каша встигала, звали: «Кузьма і Дем’ян, йдіть їсти до нас». Крім каші на столі були рослинні страви і пиво. Приготованими стравами частували сусідів, знайомих, жебраків і мандрівників. У цей день жінки не тільки ходили по гостям і святкували, а й встигали поклопотатися в городі і виконати всю домашню роботу. Жінки пололи гряди в городі, збирали перші овочі, виривали кореневі на продаж, займалися збором фарбувальних трав. Городні роботи поєднувалися з сінокосом. Селяни готувалися до нього заздалегідь і завжди з радістю, щоб не гнівити власника гроз Іллю. За старих часів було прийнято жінкам і дівчатам на покіс особливо одягатися. З скринь діставалися ошатні «покосні» сорочки, вишиті птахами і квітучими травами. У сорочках переважали червоні і білі кольори – символи життя, краси, світлого початку і світлоносною сили бога родючості Ярила. Святі брати Косма і Даміан є покровителями шлюбу, домашньої птиці і ковальського ремесла.

• 25 років від дня смерті Олеся Терентійовича Гончара (Олександра Біличенка), українського письменника, лауреата Сталінської премії (1948, 1949 рр.), Державної премії ім. Т. Шевченка (1962 р.), Ленінської премії (1964 р.), Державної премії СРСР (1982 р.), Героя Соціалістичної Праці, голови правління Спілки письменників України (1959–1971 рр.), секретаря правління Спілки письменників СРСР (1959–1986 рр.), автора романів «Людина і зброя», «Циклон», «Тронка», «Собор», «Берег любові», «Твоя зоря», трилогії «Прапороносці», романної дилогії «Таврія» і «Перекоп», низки новел «Модри Камень», «Весна за Моравою», «Ілонка», «Гори співають», «Усман та Марта», книг новел «Південь», «Дорога за хмари», «Чари-комиші», повістей «Микита Братусь», «Щоб світився вогник» та інших. Народився 3 квітня 1918 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 225 років тому (1795 р.) видано указ імператриці Катерини II про приєднання містечка Нові Кайдаки (Новий Кодак) до міста Катеринослава.

• 110 років тому (1910 р.) у м. Катеринославі відкрилась Обласна Південно-російська сільськогосподарська, промислова і кустарна виставка, організована губернським земством.

• 105 років тому (1915 р.) зареєстрована добровільно-пожежна дружина села Кам’янського (нині – м. Кам’янське).


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека