У цей день 12 квiтня

 

  У свiтi:
• День Святих Апостолів Петра і Павла. Народна назва – «Петрів день». Це – свято сонця. День зменшується, спека посилюється, розпал літа. Закінчився Петрів піст. Народ знаменує закінчення купальських святкувань «маківки літа» і літніх весіль. Випікали обрядове печиво – мандрики – із пшеничного тіста, зібраних під час Петрівки сколотин і перевареної сироватки, а також додавали сир та яйця. Назву пиріжків у народі пов’язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра і Павла, у яких зозуля вкрала одного «мандрика» і за це її Бог покарав – саме о цій порі вона перестає кувати. У цей день було прийнято вмиватися з трьох джерел, щоб, згідно з прикметами, зберегти молодість і красу. Також вірили, що купання в день Петра очищає людину від гріхів. Здавна зі святом Петра і Павла у нас пов’язували, насамперед, початок жнив, а тому до цього дня годилося зажати бодай один сніп. Зажинок починали вдосвіта і обов’язково в «легкий», тобто жіночий (середу, п’ятницю чи суботу) день.

• Всесвітній день бортпровідника цивільної авіації. Відзначається щорічно. Стюард (англ. «Stewardess», «flight attendant», «cabin attendant»), або бортпровідник – фахівець рядового складу на водних і повітряних судах, який виконує на них роботи з обслуговування пасажирів, але головним чином відповідальний за безпеку пасажирів (у разі аварії надає допомогу пасажирам тощо). Професія виникла в Німеччині, у 1928 р., коли на борт літака стали брати спеціальну людину, в чиї обов’язки входило забезпечення сервісу під час польоту – стюарда. Спочатку функції бортпровідників виконували чоловіки, а у 1930 р. у США виникла ідея залучити до роботи привабливих дівчат – це мало стати додатковою рекламою пасажирських авіаперевезень. Першою стюардесою в історії авіації називають Еллен Черч (Ellen Church, 22.09.1904–22.08.1965). В Україні у 2009 р. із метою вирішення соціальних проблем бортпровідників, підвищення статусу та авторитету професії створена Всеукраїнська громадська організація «Асоціація бортпровідників цивільної авіації».

• День фотографа. Відзначається щорічно у день святої Вероніки, яка вважається покровителькою фотографів. Згідно з католицьким переказом, Вероніка подала Ісусу, який ішов на Голгофу, тканину, щоб він міг стерти піт із лиця. На цій тканині закарбувався образ Христа. Коли винайшли фотографію, Римський папа оголосив Св. Вероніку покровителькою фотографів. Перша фотографія була зроблена у 1826 р. французом Жозефом Нісефором Ньєпсом, і називається «Вид з вікна». Перші фотографії були чорно-білими. Перші кольорові фотографії з’явилися ще в середині XIX ст. 1991 р. можна вважати роком початку цифрової фотографії, новим етапом професійної, наукової та аматорської фотозйомки, оскільки у 1991 р. компанія «Кóдак» випустила першу масову цифрову камеру DSC-100.

• 125 років від дня народження Річарда Бакмінстера Фуллера, американського архітектора, дизайнера, інженера винахідника, філософа-футуриста, автора просторової конструкції «геодезичний купол», автора праць «Синергетика: дослідження геометрії мислення», «Люди у Всесвіті», «Космографія: посмертний сценарій майбутнього людства» та інших. Помер 1 липня 1983 року. До Вашого відома. Фуллер започаткував такі терміни як «космічний корабель „Земля“», «ефемеризація» і «синергетика».

• 105 років від дня народження Петра Тимофійовича Тронька, українського історика, громадського та державного діяча, доктора історичних наук, академіка Національної Академії наук України, лауреата Державної премії СРСР (1976 р.), заслуженого діяча науки і техніки України, Героя України, голови правління Всеукраїнської спілки краєзнавців (1990–2011); голови правління Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам'яток історико-архітектурної спадщини ім. О. Гончара (з 06.1996 р.), віце-президента Асоціації історичних міст України, головного редактора журналу «Краєзнавство», голови головної редколеґії науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією», члена редради і голови ради журналу «Пам'ятки України», одного з авторів 3-томника «УРСР у Великій Вітчизняній війні Радянського Союзу 1941–1945 років», голови редакційної колегії 26-томника «Історія міст і сіл УРСР», автора праць «Репресоване краєзнавство (20–30-і роки)», «Краєзнавство у відродженні духовності та культури», «Навічно в пам'яті народній» та ін. Помер 2 вересня 2011 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 120 років тому (1900 р.) народився Петро Григорович Нестеренко, вчений-геолог, професор, ректор НГУ (нині – НТУ «Днепровская политехника»).

• 30 липня за ст. ст. – 190 років тому (1830 р.) у с. Добропілля на Катеринославщині народився Петро Олександрович Янченко, земський діяч, Голова Катеринославської земської управи.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека