У цей день 4 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день кооперативів. Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН (16 грудня 1992 р.) і відзначається у першу суботу липня, починаючи з 1995 р., коли в цей день святкувалось 100-річчя існування Міжнародного кооперативного союзу. Мета Міжнародного дня кооперативів – привернення уваги світової громадськості до кооперативів і сприяння розширенню партнерських зв’язків між світовим кооперативним рухом та іншими суб’єктами міжнародного права, включаючи уряди та неурядові організації на всіх рівнях. Початком сучасного кооперативного руху можна вважати ініціативу невеликої групи ткачів, яка у 1844 р. створила перший споживчий кооператив в англійському місті Рочдейлі. Таким чином, «Суспільство справедливих рочдейлських піонерів» зробило перший крок на шляху набуття трудящими економічної свободи та незалежності. Сьогодні кооператив – засноване на членстві об’єднання людей або організацій, створене для досягнення спільних економічних і соціальних цілей, пов’язаних із задоволенням матеріальних чи інших потреб членів, які зробили частку (пай) у створений для цього фонд, визнають участь у ризиках і результатах організації та беруть участь у її функціонуванні як пайовикі, керуючи нею демократичним шляхом.

• День Національної поліції України). Відзначається щорічно згідно Указу президента України № 97/2018 від 4 квітня 2018 р. на згадку про 4 липня 2015 р., коли перші патрульні поліцейські склали присягу. Національна поліція України — центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічного порядку та громадської безпеки. Поліція призначена для захисту життя, здоров'я, прав і свобод громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства; для протидії злочинності, охорони громадського порядку, власності та для гарантування громадської безпеки.

• День судового експерта. Відзначається щорічно згідно з Указом президента № 424/2009 від 10.06.2009 р. «Про День судового експерта» Судова експертиза (від лат. «expertus» – «той, що знає з досвіду», «досвідчений») – це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду. Нині в Україні атестовано близько 6 тис. судових експертів, у тому числі 1 400 державних.

• Міжнародний день Дніпра. Відзначається неофіційно щорічно у першу суботу липня за ініціативи Міжнародного Дніпровського форуму громадських екологічних організацій Білорусі, України та Росії 25–26.10.2002 р. Дніпро – одна з найспокійніших і величавих рівнинних річок, яка посідає третє місце в Європі за довжиною і площею басейну (після Волги та Дунаю). У природному стані довжина Дніпра становила 2 285 км. Зараз, коли на ньому побудований каскад водосховищ, а фарватер річки в багатьох місцях випрямлений, протяжність скоротилася до 2 201 км. Загальна площа басейну Дніпра – 504 тис. кв. км. Велику частину шляху Дніпро протікає по території України – довжина його річища в межах країни становить 981 км, площа басейну – 291,4 тис. кв. км. На українській ділянці Дніпра розташовано 26 міст, у тому числі Київ – столиця України. Не випадково українці вважають Дніпро своєю головною водною артерією: він постачає водою близько 70% населення країни. На території Білорусі протяжність Дніпра становить 595 км, на території Росії – 485 км.

• День незалежності США (Independence Day). Відзначається в день, коли конгрес схвалив Декларацію незалежності (Declaration of Independence). Сполучені Штати Америки, також США, Сполучені Штати, Штати, Америка (англ. United States of America, USA, U.S., the USA, America, the States) – федеративне об’єднання в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гаваїв, 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами і між Канадою та Мексикою і федеральним (столичним) округом Колумбія. Окрім того США належать Віргінські острови та Пуерто-Ріко у Вест-Індії, Східне Самоа, Гуам та інші острови в Океанії. Великомасштабна українська еміграція до Америки почалась у 1880-х рр., насамперед, із Закарпаття, Галичини та Буковини, набравши масового характеру в період 1890–их рр. і до початку Першої світової війни. Вона тривала і в міжвоєнний період, хоча в значно менших масштабах. Після Другої світової війни до США переїхало близько 100 тис. біженців з України. Нині кількість українців і осіб українського походження становить близько 2 230 млн осіб. Переважна більшість із них народилася вже у США, і лише близько 20% становлять безпосередні емігранти. Лише третина осіб українського походження володіє українською мовою, ще менше використовує її в побуті. Українці мешкають досить компактно, причому близько половини їхньої загальної кількості припадає на північно-східні промислові штати Пенсильванія, Нью-Джерсі та Нью-Йорк. Розподіл українців за соціальними та професійними характеристиками переважно відповідає загальноамериканським пропорціям.

• Національні дні Тома Сойєра. Відзначаються щорічно неофіційно шанувальниками творчості Марка Твена у формі фестивалю. Головні заходи відбуваються в американському містечку Ганнібал (штат Міссурі, південь США). Ганнібал – рідне місто письменника М. Твена, яке послужило прототипом для вигаданого міста Сент-Пітерсберг, в якому автор оселив своїх героїв – Т. Сойєра і Г. Фіна з роману «Пригоди Тома Сойєра». У межах фестивалю проводяться змагання, натхненні романом М. Твена. До програми зазвичай входить великий вуличний парад, карнавал, блошиний ринок, шоу талантів, виставка виробів, феєрверк і т. ін. Найголовніше – фарбування паркану. Діти від 10 до 13 років одягаються, як Том Сойєр – це один із трьох пунктів, які оцінює журі. Ще два – швидкість і якість роботи.

• 230 років від дня народження сера Джорджа Евереста, валлійського географа, головного геодезиста Індії (1830–1843 рр.), під керівництвом якого були зафіксовані найвищі гірські вершини Гімалаїв, однак без вимірювання їхньої висоти. Помер 1 грудня 1866 р. До Вашого відома. У 1852 р. учневі Евересту – Ендрю Піду вдалося визначити висоту зафіксованих Дж. Еверестом гімалайських вершин. Він прийшов до висновку, що один із цих гірських піків є найвищою точкою світу. А в 1865 р. цій вершині було присвоєно ім'я Евереста на знак його географічних заслуг. Еверест був проти цього. Однак його імениті колеги з Королівського географічного товариства, віце-президентом якого він був з 1862 р., наполягли на своєму.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека