У цей день 1 квiтня

 

  У свiтi:
• Стародавні римляни назвали місяць від латинського «Julius» – «Місяць Юлія (Цезаря)» на честь римського полководця, диктатора і реформатора календаря. Давньоруська назва «липець» (у цей час цвітуть липи). Величали ще липень «грозовником» бо п’ятнадцять гроз припадало в середньому на липень, «жарником», «страдником» (час збиральних робіт), «сінозарником» (в ранні зорі косять луки), «серпнем» (зажинки жита). В Україні липень – найтепліший місяць року з частими грозами та зливами. Середня температура +18,5°С. У липні найбільша кількість опадів – 74 мм. Багато дощів із грозами – до 15 мм на місяць. 6 липня – початок купання та збору лікарських трав. 12 липня починає опадати жовте листя. 28 липня – середина літа. 29 липня літо повертає на осінь, спадає спека, замовкають птахи. Липень – маківка літа, і хоч на дворі пусто, зате в полі густо.

• День архітектури України. Відзначається згідно з Указом президента №456/95 від 17.06.1995 р. Архітектура України різноманітна, кажуть, що вона «озвучена дзвонами». Храмове будівництво, історія якого – тисячоліття, – це «кам’яний літопис», який відображає злети та падіння, війни й періоди духовного зростання від Київської Русі до наших днів. Старовинні храми мають риси впливу візантійського та романського стилів, готики, бароко та ренесансу. Архітектурна традиція на теренах України пройшла довгий історичний шлях розвитку, але в різноманітності шкіл, епох і стилів власне обличчя українського зодчества унікальне. Сім історико-архітектурних чудес України. 1. Національний історико-архітектур-ний заповідник «Кам’янець». Літопис приписує будівництво кам’яної фортеці литовським князям Корятовичам, які правили князівством у 60–90-х рр. XIV cт. Високий скелястий берег р. Смотрич, мальовничий краєвид, величезні вежі з таємничими латинськими написами. 2. Києво-Печерська Лавра. Православний монастир, заснований у 1051 р. ченцями Антонієм і Феодосієм у печерах біля літньої княжої резиденції Берестове поблизу Києва. 3. Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця» (м. Хотин Чернівецької обл.). Збудована на початку XI ст. київським князем Володимиром Великим пережила століття і сьогодні є пам’ятником архітектури. 4. Національний дендрологічний парк «Софіївка». Уманський парк «Софіївка» є шедевром і зразком світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX століття. Парк розкинувся на площі 154,7 гектарів на узбіччі старовинного міста Умань Черкаської області. 5. Софійський собор – всесвітньо відома пам’ятка архітектури та монументального живопису ХI століття. Заснування собору згадується в літописах 1017 р. 6. Херсонес Таврійський. Комплекс пам’яток, який внесено до складу заповідника «Херсонес Таврійський», складається з 5 археологічних комплексів та 11 пам’яток архітектури. 7. Національний заповідник-острів «Хортиця» – найбільший острів на Дніпрі (довжина 12, а ширина в середньому – 2,5 км), де в мініатюрі представлені зразки усіх ландшафтних зон України. Музей історії запорозького козацтва (1 600 кв. м), «Протовче», «Скіфський стан», «Тарасова стежка», Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».

• День Канади (англ. Canada Day, фр. Fête du Canada), раніше: День Домініону (англ. Dominion Day, фр. Le Jour de la Confédération) – державне свято Канади, яким відзначається підписання Акту Британської Північної Америки нині: Акт Конституції 1867 (англ. Constitution Act, 1867), та створення Канади 1 липня 1867 р. із двох британських колоній і однієї провінції Британської імперії, що мала статус британського домініону. Свято також має назву «День народження Канади». Канада – третя країна за числом етнічних українців (після України та РФ). Українці Канади, україноканадці – особи українського походження: або народжені в Канаді, або прибулі до Канади, – у яких є статус резидента чи громадянина країни. Україноканадці – найбільша слов’янська діаспора на території Канади. Сучасна українська етнічна група в Канаді не має суцільних поселень – так званих етнічних анклавів: канадські українці мешкають упереміжку з іншими національностями по всій країні. Культура україноканадців є невід’ємною частиною загальноканадської культури. Українцям вдалося відійти від концепції англо-французької двомовності та домогтися проголошення Прем’єр-міністром Трюдо офіційної концепції багатокультурності. Також у західній Канаді з’явилися перші після англійських і французьких українські двомовні програми у школах 1996 р.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека