У цей день 28 квiтня

 

  У свiтi:
• День Конституції України, Основного закону держави України, ухваленого 28 червня 1996 р. на 5-ій сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Цей день вважається святковим неробочим днем (ст. 73 Кодексу законів про працю України). Конституція (лат. constitutio – установлення, устрій, порядок) – основний державний документ (закон), що визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування представницьких, виконавчих і судових органів влади, виборчу систему, права й обов’язки держави, суспільства та громадян. Інші закони держави, як правило, спираються на Конституцію. Конституція в матеріальному розумінні – сукупність правових норм, які визначають вищі органи держави, порядок їх формування та функціонування, їхні взаємні відносини та компетенцію, а також принципове положення індивіда стосовно державної влади. Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 17 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула. Конституція України, прий-нята 1996 р., змінювалася 6 разів. Ще 7 законопроєктів про зміни до Конституції були попередньо схвалені, але не прийняті в цілому як закони або ветовані президентом. З 2 березня 2014 р. в Україні є чинною Конституція України, прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, зі змінами і доповненнями, внесеними законами України № 2222-IV від 08.12. 2004 р., № 2952-VI від 01.02.2011 р., № 586-VII від 19.09. 2013 р. і № 742-VII від 21.02.2014 р. Історичні попередники діючої Конституції: Конституція Пилипа Орлика – договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська (від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко), який визначав права й обов’язки усіх членів Війська. Укладений 1710 р. Конституція Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР) – основний закон УНР, прийнятий Центральною Радою 29 квітня 1918 р., в останній день існування Центральної Ради. Конституції УРСР 1919–1978 рр. – чотири Конституції Радянської України були документами політичними і розроблялися спершу в ідеологічних відділах ЦК КПРС. Враховуючи це, а також статус квазі-держави, якою була Україна, дані конституційні акти з великим застереженням можна віднести до групи основних законів держави. Конституці́йний догові́р між Верховною Радою України та президентом України про основні засади організації та функціонування державної влади та місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України – політико-правова угода між Верховною Радою України та президентом України, прийнята в умовах загострення конституційної кризи 8 червня 1995 р. 28 червня 1996 р. о 9 год. 18 хв. після 24 годин безперервної роботи Верховна Рада України прийняла і ввела в дію Конституцію України («за» проголосували 315 народних депутатів).

• День молоді. Відзначається в Україні згідно з Указом президента (№ 323/94, від 22.06.1994 р.) в останню неділю червня. Молодь – соціально-демографічна група, виокремлена на основі сукупності вікових характеристик і особливостей соціального стану. Молодість як певна визначена фаза, етап життєвого циклу біологічно універсальна, але її конкретні вікові межі, пов’язаний із нею соціальний статус і соціально-психологічні особливості мають соціально-історичну природу і залежать від суспільного ладу, культури та властивих даному суспільству закономірностей соціалізації. До категорії «молодь» в Україні відносять громадян у віці від 18 до 35 років. 15 407 522 особи – приблизно третина усього населення України – це молодь. Молодь – це завжди надія будь-якого суспільства. В Україні існують проблеми соціального, політичного, професійного та економічного самовизначення молоді. Державна молодіжна політика – це діяльність держави зі створення соціально-економічних, правових, організаційних умов і гарантій для соціального становлення та розвитку молодих громадян, найбільш повної реалізації творчого потенціалу молоді в інтересах суспільства.

• День молодіжних та дитячих громадських організацій. Відзначається в Україні згідно з Указом президента «Про День молодіжних та дитячих громадських організацій» № 599/2008 від 27.06.2008 р. щорічно в останню неділю червня. Молодіжні громадські організації в Україні – об’єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення та захист своїх прав і свобод і задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних й інших спільних інтересів. Дитячі громадські організації – об’єднання громадян віком від 6 до 18 років, метою яких є діяльність, спрямована на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать зако¬нодавству, та соціальне становлення як повноправних членів суспільства. Молодіжний рух в Україні координує Український національний комітет молодіжних організацій, який є незалежною неурядовою організацією і має статус Всеукраїнської спілки молодіжних і дитячих громадських організацій. Членами молодіжних і дитячих громадських організа¬цій можуть бути громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека