У цей день 25 травня

 

  У свiтi:
• День моряка, або День мореплавця (Day of the Seafarer). Відзначається щорічно з 2010 р, коли держави-члени Міжнародної морської організації, що входять в ООН, підписали на конференції в Манілі резолюцію № 19, яка послужила підставою встановлення цього професійного свята. Свято присвячене саме морякам торгового флоту. Робота мореплавця сполучена з довгими рейсами та незручностями, пов’язаними з перебуванням в обмеженому просторі, відсутністю різноманітного дозвілля та спілкування з близькими людьми, ризиками для здоров’я та життя. Найбільш нагальна проблема морського судноплавства – піратство, котре становить загрозу життю мирних трудівників водних просторів.

• День митної служби України. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 353 від 22.06.92 р. у день прийняття Верховною Радою України в 1991 р. Закону про митну справу в Україні.

• День дружби і єднання слов’ян. Відзначається щорічно. Свято було засноване в 90-х роках ХХ ст. для того, щоб різні гілки слов’янських народів пам’ятали своє історичне коріння, прагнули зберегти свою культуру і багатовіковий зв’язок один із одним. Сьогодні в світі близько 300–350 мільйонів слов’ян. Слов’яни – велика група споріднених за мовами та культурою індоєвропейських народів. У наш час слов’яни розселені на великій території Південної та Східної Європи і далі на схід – аж до Далекого Сходу Росії. Слов’янська мен-шість є також у державах Західної Європи, Америки, Закавказзя та Середньої Азії. Виділяють західних слов’ян (поляки, чехи, словаки, кашуби та лужичани), південних слов’ян (болгари, боснійці, македонці, серби, словенці, хорвати, чорногорці) та східних слов’ян (білоруси, росіяни, українці). Таким чином, слов’янські країни – ті, в яких слов’яни складають основну частину населення. Територія відповідає більш-менш Центральній Європі, Східній Європі та Північній Азії.

• День преподобного Петра Афонського. Народні назви свята – «Петро Сонцеворот», «Петро-Капусняк», «Петро-рибалка». Петра прозвали сонцеворотом тому, що з цього дня світлий час доби починав зменшуватися, ночі ставали все довшими, літо повертало на спеку, а Сонце – на зиму. Починалася спека, яка тривала, зазвичай, протягом 40 днів. Петрів день також називали запізнілим капусником. У цей день городники висаджували останню розсаду та сіяли останнє насіння. Ще одне прізвисько Петра – рибалка. У цей день ходили на риболовлю та готували страви з риби. Головною з них була, звичайно, юшка. Цікаво, що аж до XIX ст. юшкою називали будь-який суп – і рибний, і м’ясний, і овочевий. Поступово ця назва стали застосовувати лише до перших страв із риби.

• 115 років від дня народження Петруся Бровки (національний варіант імені – Пятрусь, офіційне ім’я та по-батькові – Петро Устимович), білоруського поета та перекладача, народного поета БРСР, академіка АН БРСР, лауреата Сталінської премії (1947, 1951 рр.), Ленінської премії (1962 р.), автора поем «1914», «Катерина», роману «Коли зливаються річки», ліричної поеми «Голос серця» та інших. Білоруською мовою переклав близько 80 поетичних творів Т. Шевченка, твори В. Маяковського, П. Тичини, М. Рильського. Помер 24 березня 1980 року.

• 85 років від дня народження Чарльза Шеффілда, американського письменника-фантаста, автора циклів «Велика війна», «Всесвіт надбання», «Єднання розумів» та інших. Помер 2 листопада 2002 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека