У цей день 21 квiтня

 

  У свiтi:
• Міжнародний день скейтбордингу (Go Skateboarding Day). Заснований Міжнародною асоціацією скейтбордерів спільно з найбільшими компаніями, які представляють цю індустрію. Відзначається щорічно з 2004 р. Скейтбординг (англ. Skateboarding) – катання на скейтборді – роликовій дошці, що складається з товстої фанери, встановленої на колеса невеликого діаметру (ролики). Людину, яка займається скейтбордингом, називають скейтбордистом, або скейтером. Уперше дошка для катання з’явилася у 1958 р. у США. Серед найпопулярніших світових видів спорту він перебуває на 6-му місці. Максимальна висота стрибка на скейтборді становить 5,05 метри. Найбільша швидкість на спортивному снаряді в 113 км/г була зафіксована у 2007 р. «900» – назва найскладнішого трюку, який був виконаний за допомогою дошки на колесах. Полягає він у стрибку і перевороті на 900 градусів, що продемонстрував Тоні Хоук у 1999 р.

• День медичного працівника. Відзначається в Україні згідно з Указом президента № 281/94 від 3.06.1994 р. у третю неділю червня як професійне свято працівників галузі охорони здоров’я. Медичні працівники – це група професій, пов’язаних із лікуванням, діагностикою та профілактикою захворювань, тобто працівники, які займаються фізичним, психологічним і соціальним здоров’ям людини.

• День Батька. Проголошено Указом президента «Про День батька» 18.05.2019 р. №274 у третю неділю червня. Батько, або Тато (англ. father, dad) – чоловік, який є одним із двох батьків нащадка, опікун дитини або декількох дітей, за яких він має моральну, матеріальну та громадянську відповідальність і зобов’язання до досягнення дитиною зрілого віку і, до певної міри, у дорослому віці теж. Батько – основа повноцінної сім’ї, має глибокий вплив, особливо у дитинстві, та значення для дитини протягом її життя. В українській мові, зазвичай термін «батько» в однині означає чоловічого предка та вихованця дитини, тоді як поняття «батьки» стосується як і тата, так і матері загалом. Вся українська спільнота неухильно прагне моделі доброго і турботливого батька. А сім’я у вужчому розумінні – це батько, мати і діти, які живуть разом. Крім того з давніх давен у кожному суспільстві – це первісний осередок багатьох людських стосунків – духовних, моральних, господарських, психологічних, естетичних і, звичайно, виховних, добробутом і ладом якого завжди турбувався батько. Навіть незважаючи на те, що сьогодні на батьків іноді покладено основне матеріальне забезпечення родини, не можна, щоб це йшло в розріз розвитку та збереження здорових стосунків у рідній сім’ї. Так закладено Богом споконвіку, що Батько є відповідальним не лише за елементарне зачаття, але і збереження життя дитини, її виховання та духовну настанову. Звичайно ж це відбувається в тісному партнерстві з мамою, яка також бере активну участь у всіх цих процесах, але навіть для неї її чоловік і батько їхніх дітей нерідко є опорою і підтримкою, яку може забезпечити тільки любов і турбота Отця. Від слова батько (отець) походить слово Батьківщина (Вітчизна), а також бáтьківщина – спадщина від батьків.

• 215 років від дня народження Миколи Васильовича Закревського, українського історика, фольклориста, етнографа, художника, лінгвіста, письменника. Створив фундаментальні праці «Нарис Історії міста Києва», «Літопис і опис міста Києва», «Опис Києва», збірку «Старосвітські бандуристи», «Словарь малороссійских идіомов». Помер 10 серпня 1871 року.

• 180 років від дня народження Акакія Ростомовича Церетелі, грузинського поета, автора поем «Торніке Еріставі», «Тамар Цбієрі», «Наставник», багатьох віршів. Помер 8 лютого 1915 року. До Вашого відома. Церетелі – автор вірша, який згодом став відомою піснею «Суліко».

• 120 років від дня народження Катерини Михайлівни Грушевської (донька М.С. Грушевського), українського етносоціолога, фольклориста, етнографа, культуролога, перекладачки з європейських мов, секретаря Українського соціологічного інституту у Відні (1919–1924 рр.), керівниці Кабінету примітивної культури ВУАН (1925–1930 рр.), редакторки часопису «Первісне громадянство і його пережитки в Україні» (1926–1930 рр.), дійсного члена НТШ у Львові (з 1927 р.), авторки наукової праці «Примітивні оповідання, казки та байки Африки та Америки», збірників «З примітивної культури: Розвідки та доповіді», «Українські народні думи» (13 дум у 117 варіантах); підготувала до видання 10-й том «Історії України-Руси» та 6-й том «Історії української літератури» М. Грушевського. Померла 30 березня 1943 р.

• 115 років від дня народження Жан-Поля Шарля Емара Сартра, французького філософа та письменника, видатного представника екзистенціалізму, лауреата Нобелівської премії (1964 р.), автора історико-літературних есеїв, публіцистичних і філософських творів, прозових творів «Нудота», «Шляхи свободи», «Критика діалектичного розуму», «Слова», збірки оповідань «Стіна», п’єс «Мухи», «За зачиненими дверями» та інших. Помер 15 квітня 1980 року.

• 85 років від дня народження Франсуази Саган (справжнє прізвище – Куарез), французької письменниці, яка визнана однією з найвидатніших постатей повоєнної французької літератури, авторки понад 40 романів і п’єс, серед яких романи «Здрастуй, сум», «Чи полюбляєте ви Брамса?», «Трохи сонця у холодній воді», «Втрачений профіль», «Намальована леді» та інших. Померла 24 вересня 2004 року.

• 65 років від дня народження Мішеля Франсуа Платіні, французького футболіста, тренера, президента УЄФА (з 2007 р.), чемпіона Європи 1984 р., найсильнішого французького гравця XX ст., володаря нагороди «Золотий м’яч» три роки поспіль (1983, 1984 і 1985). IFFHS (Міжнародна федерація футбольної історії і статистики) поставила його в десятку найкращих футболістів XX ст.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека