У цей день 16 квiтня

 

  У свiтi:
• Блумсдей, День Блума (англ. Bloomsday, ірл. Lá Bloom). Влаштовується щорічно шанувальниками ірландського письменника Джеймса Джойса. Свято названо на честь головного героя роману Джойса «Улісс» Леопольда Блума. Роман вважається найвизначнішим твором модернізму. «Улісс» – це хроніка подорожі Дубліном головного персонажу протягом одного дня – 16 червня 1904 р. В «Уліссі» використана техніка потоку свідомості. Книги з першого тиражу роману «Улісс» є найдорожчим друкарськими виданнями XX століття. Ціна на них починається від 100 тисяч фунтів (175 тисяч доларів). У межах свята по всьому світу проводять читання роману, а в Дубліні ті, хто святкують, проходять маршрутом героїв твору – Леопольда Блума і Стівена Дедала.

• 245 років від дня, коли за наказом Катерини ІІ російські війська під командуванням генерала Петра Текелі остаточно зруйнували Запорозьку Січ. Довідка: Запорозька Січ – суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва, що утворилася наприкінці ХV ст. – першій половині XVI ст. за дніпровими порогами у районі острова Хортиця. Існували 8 січей: Хортицька, Базавлуцька, Томаківська, Микитинська, Чортомлицька, Олешківська, Кам'янська, Нова (Підпільненська). Після жорстокого зруйнування у 1775 р. Запорозької Січі російським царатом певний час існувала ще й Задунайська Січ. Запорозьке козацтво відіграло видатну роль у всіх найзначніших виступах народних мас України проти феодально-кріпосницького гноблення та національного гніту – в повстаннях під проводом К. Косинського (1591–1593 рр.), С. Наливайка (1594–1596 рр.), П. Павлюка і К. Скидана (1637 р.), Я. Остряниці та Д. Гуні (1638 р.). Повстанням у січні 1648 р. запорозькі козаки поклали початок Визвольній війні українського народу 1648–1654 рр. під керівництвом Б. Хмельницького. Поворотним етапом в історії Запорозької Січі стала Переяславська рада 1654 р. За Запорозькою Січчю було визнано ті самі права, якими користувалися й інші козацькі війська в Російській державі, передусім, право на самоврядування та на прийняття (хоч і не офіційно) селян-утікачів. За наказом царського уряду 14 (25) травня 1709 р. Запорозьку Січ було зруйновано. Бажання козаків повернутися на батьківщину здійснилося лише в 1734 р. Почавши підготовку до війни з Кримом і Туреччиною, царський уряд дозволив запорожцям повернутися на Запорожжя. В березні 1734 р. запорожці заснували на р. Підпільній (рукаві Дніпра), поблизу колишньої Старої Січі, т.зв. Нову Січ. Останній період (1734–1775 рр.) в історії Запорозької Січі позначився, з одного боку, помітним економічним піднесенням Запорожжя, з другого – поступовим занепадом автономії Запорозької Січі та ладу, властивих їй у ранній період.

• 50 років від дня народження Марії Вікторівни Бурмаки, української естрадної співачки та ведучої літературно-мистецьких телепрограм, громадської діячки, кандидата філологічних наук. Заслужена артистка України (1997 р.), народна артистка України (2009 р.), нагороджена Орденом княгині Ольги III ступеня (2007 р.). Наприкінці 2014 р. увійшла до ТОП-100 найвпливовіших жінок України за версією журналу «Фокус». Марія Бурмака – явище на сучасній українській пісенній сцені, найяскравіший представник нового пісенного жанру, який по-українськи називається «спiвана поезiя».

  На Днiпропетровшинi:
• 75 років тому (1945 р.) народився Олексій Миколайович Стáриков, поет.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека