У цей день 15 березня

 

  У свiтi:
• 15 червня — Всесвітній день поширення інформації про зловживання стосовно літніх людей. Відзначається щорічно відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/66/127. Літні люди – жінки та чоловіки – стають жертвами жорстокого ставлення і таке ставлення до них поширене як у розвинених, так і в країнах, що розвиваються. У деяких випадках погане ставлення до літніх людей може бути проявом більш широких проблем: злиднів, нерівності в суспільстві та інших порушень прав людини. Вирішення проблеми зловживань стосовно літніх людей було зосереджене на підвищенні інформованості та розуміння цього явища.

• 15 червня — Всесвітній день вітру (Global Wind Day). Відзначається за ініціативою Європейської асоціації вітроенергетики (EWEA) і Всесвітньої ради з енергії вітру (GWEC) з 15 червня 2007 р. Мета проведення – привернення уваги громадськості (в першу чергу, представників енергетичних комплексів різних країн) до величезного потенціалу вітроенергетики. Вітроенергетичні установки (ВЕУ) сьогодні успішно діють майже у 80-х країнах світу, а у виробництві енергії з вітру беруть участь тисячі людей. День Вітру – свідчення того, що людина перемогла свій страх перед небезпечною стихією і навчилася використовувати її для власних потреб.

• 15 червня – Початок Петрового посту. Народна назва свята – Петрівка. Свято встановлено на честь Верховних Апостолів Петра і Павла, які постом і молитвою готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія і виховували собі наступників у справі спасительного служіння. На Петрівку суворий піст тримають у середу та п’ятницю. У суботу та неділю цього посту, а також у дні пам’яті великого святого або дні храмового свята також дозволяється риба, гриби, крупи з олією. Піст мав бути не тільки тілесним, але й духовним. Під час Петрового посту співали пісні – так звані петрівочки. Перший день Петрівки вважався початком косовиці сіна. В цей період наступав певний відпочинок від робіт для жінок, і вони бралися за рукодільництво. З Петрівкою збігаються найдовші дні. З цього приводу казали: «У Петрівку день, як рік». Закінчується Петрів піст 11 липня.

• 805 років від дня, коли англійський король Іоанн Безземельний підписав «Велику хартію вольностей» – першу «неписану» конституцію Англії, яка вважається першим правовим документом, в якому закладено основи концепції прав людини, створено передумови для подальшого утвердження свободи і панування закону в житті суспільства. Інша назва документу – Магна Карта (Magna carta). Грамота складена латиною, містить преамбулу та 63 статті, в яких визначені гарантії тих привілеїв і свобод, які склали фундамент британської системи управління. З 63 параграфів хартії найбільш відомий 12-й, який забороняє королю вводити податки без згоди платників податку, і 39-й, який позбавляє короля права заарештовувати громадян і вилучати їхнє майно без законного вироку суду. В 2009 р. ЮНЕСКО включило Велику хартію вольностей до реестру «Пам’ять світу». Сьогодні в законодавстві Британії діють 3 пункти Хартії. Хартія істотно вплинула на політичні та правові ідеї в Америці й зіграла головну роль у колоніальний період її історії, під час Американської революції, при складанні конституції США.

  На Днiпропетровшинi:
• 165 років тому (1855 р.) народився Олександр Львович Караваєв, відомий лікар, громадський і політичний діяч. З осені 1895 р. проживав у Катеринославі, був членом I і II Державної думи. 18 березня 1908 року вбитий чорносотенцями.

• 130 років тому (1890 р.) у Катеринославі народився Володимир Васильович Разумов, видатний радянський вчений в галузі ракетної техніки.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека